Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Alkohol obsahuje prázdné kalorie. To znamená, že devastuje snahu o hubnutí a může zhoršovat i výkony ve sportu. K udržení zdravého a štíhlého těla byste se alkoholu zkrátka měla vyhýbat. Nebo je to jinak?

Hubnutí versus alkohol: Vážně si nemůžete zajít ani na jednu skleničku?

Víno
zdroj: Getty Images Víno
aktualizováno 11.02.2019, 00:00 | 11.02.2019, 00:00 | doma.cz

Alkohol obsahuje prázdné kalorie. To znamená, že devastuje snahu o hubnutí a může zhoršovat i výkony ve sportu. K udržení zdravého a štíhlého těla byste se alkoholu zkrátka měla vyhýbat. Nebo je to jinak?

I když se různé druhy alkoholu v počtu kalorií liší, vždy platí, že alkohol má velkou zásobu energie. „Alkohol obsahuje nejen prázdné kalorie, tedy takové, ze kterých tělo neprosperuje, ale kromě toho zvyšuje chuť k jídlu, zatěžuje náš organismus a může omezovat spalování tuků,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Pokud držíte dietu, konzumací alkoholu navyšujete počet kalorií, které za den přijmete. „Pokud je příjem alkoholu opravdu jen občasný a v malém množství, například jedenkrát za měsíc sklenička vína či malé pivo, vaši snahu zhubnout to nijak nepoškodí. Znám však případy lidí, kteří si dají láhev vína místo večeře, aby si nenarušili kalorický příjem, avšak žádných pozitivních výsledků nedosahují. Alkohol je specifický a jeho účinky na lidský organismus nelze srovnávat s žádnou jinou makroživinou,“ upřesňuje Bartolomějová.


Pití alkoholu neprospívá svalům


Když si dáte čas od času skleničku kvalitního vína nebo dostanete chuť na pivo, tak tím své sportovní výkony ani hezkou figuru neohrozíte. Při pravidelném holdování vyššího množství alkoholu však buďte na pozoru. „Alkohol způsobuje úbytek růstového hormonu a testosteronu, což jsou důležité hormony pro budování svalů. Negativní vliv alkoholu na růst svalů je v tomto případě prokázaný u mužů. U žen dochází díky alkoholu naopak ke zvýšení hladiny testosteronu, takže mohou být fyzicky výkonnější, i když růstový hormon klesá. Nic to ale nemění na faktu, že u obou pohlaví může nadmíra alkoholu zpomalit regeneraci svalů po tréninku a zapříčinit tak vyplavení důležitých minerálů a vitaminů z těla,“ tvrdí hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová.

 

Večírek
(Foto: Getty Images)

 

Alkohol také v těle zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který má negativní účinky, jimiž jsou přibývání na váze a ukládání tuku zejména v oblasti břicha? Zpomalení hubnutí v souvislosti s alkoholem je dáno také tím, že tělo musí nejdříve ze všeho zmetabolizovat alkohol?


Má alkohol i nějaké pozitivní účinky?


Co se týká zdravotního hlediska, tak alkohol tělu spíše škodí. „V nadměrné míře alkohol ohrožuje játra, střeva, srdce, imunitu i mozkové buňky. Může se spolupodílet na psychických obtížích, neplodnosti a dokonce může být i jednou z příčin vzniku rakoviny,“ potvrzuje praktická lékařka MUDr. Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7. Kromě toho může být příčinou přibírání na váze, s čímž jsou pak spojeny další zdravotní komplikace.

 

Pozitivní účinky by se daly připsat pivu, které je zdrojem různých typů vitamínu B a biologicky aktivních látek. Víno zas obsahuje prospěšné antioxidanty. Na vypálení červa, jak se u nás v Česku s oblibou říká, je oblíbená slivovice. Lékařka Myslíková ale upozorňuje na to, že i přes možné pozitivní účinky alkoholu, ho nelze brát jako lék a především je nutná konzumace v přiměřeném množství. Bartolomějová ze Světa zdraví k tomu ještě dodává, že občasná sklenička alkoholu by sice snahu o hubnutí zkazit neměla, ale je vhodné pamatovat si, který alkohol se k udržování váhy hodí lépe.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pití alkoholu stres nezmírní, naopak
Zbavte se závislosti na alkoholu. Vyplatí se vám to! GALERIE jako důkaz
Co dělá s tělem alkohol a jak se bránit kocovině?

 

Vyberte si vhodný drink a pijte s mírou


Většina odborníků se shoduje na tom, že alkoholické nápoje můžeme pít občas a v malém množství. Co přesně si pod tím ale představit? „Pokud chcete, aby bylo vaše hubnutí a celkově nastavení zdravého životního stylu co nejefektivnější, omezte pití alkoholu na minimum. Udělejte z toho výjimečnou událost,“ doporučuje Bartolomějová. „V situacích, kdy se alkoholu nemůžete vyhnout, volte vinný střik. Vyhýbejte se velkému množství piva, nepijte míchané koktejly,“ radí Bartolomějová.

 

Tip na závěr: Poflámový vyprošťovák

 

Máme pro vás tip, díky kterému případnou kocovinu lépe překonáte, protože svému tělu dodáte potřebné vitamíny, minerální látky a tekutiny.


Ingredience:


• 2 stonky řapíkatého celeru
• ½ ks citronu
• ½ ks limetky
• 1 mango
• 2–3 hrnky vody
• med dle chuti

Postup:

 

Veškeré suroviny očistěte. Limetku a citron oloupejte, stejně tak mango, které musí být zralé. Pokud mango nemáte, můžete jej vyměnit za zralý banán. Vše vložte do opravdu výkonného mixéru a mixujte alespoň 5 minut, aby vznikla hladká konzistence. Před podáváním je lepší nápoj vychladit nebo podávat s kostkami ledu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře