Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hudební lázeň je druh meditace a možnost absolutního relaxu za přítomnosti zvuků hudebních nástrojů z celého světa.

Hudební lázeň: Očista pro tělo i duši

Relax
zdroj: isifa.com Relax
aktualizováno 31.08.2019, 00:00 | 31.08.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Hudební lázeň je druh meditace a možnost absolutního relaxu za přítomnosti zvuků hudebních nástrojů z celého světa.

Od jiných druhů meditace se liší hlavně vibracemi, které jsou pomocí různých hudebních nástrojů šířeny po místnosti, ve které se nacházíte. Mezi ony nástroje patří například bubny, gongy, zvonkohry, ale i flétna či zpěv samotného meditačního guru. Vibrace, které jsou po místnosti šířeny, vás doslova vykoupou ve svých vlnách a pomohou vašemu mozku „vypnout“ a dostat se do stavu odpočinku a léčby. Za většinu nemocí totiž v dnešní době může spíše psychosomatická příčina, nejčastěji stres. Hudební lázeň tedy neléčí pouze vaši mysl, ale i tělo.


Znamená to tedy, že terapie hudbou působí na všechny stejně?


Ne. Stejně, jako většina druhů meditací, i hudební lázeň zanechává na každém vždy o trochu jiný pocit, obvykle odpovídající tomu, v jaké životní etapě se právě nachází. Sama Martina Jeličić, která je jedním z nejznámějších hudebních guru v České republice, prohlásila, že: „zážitky lidí z Hudební lázně se opravdu mohou hodně lišit, a to od velice příjemné relaxace, zlepšení nálady, spánku, 'vypnutí hlavy', až po hlubokou meditaci, komunikaci se svým vnitřním hlasem, cestování vnitřními světy a pocit celkové harmonizace, napojení.“

 


Osobní zážitek


Sama jsem si muzikoterapii vyzkoušela na Global Wellness Day ve Spa v Mandarin Oriental Prague hotel. Naši hudební lázeň vedla sama paní Jeličić a trvala celkem 75 minut. Ze začátku jsem ohledně toho byla lehce skeptická, přeci jenom, jak mi má se stresem pomoc paní, která kolem mě bude kroužit a hrát na různé druhy bubnů? Nakonec mi ale zvědavost nedala a já si řekla, že to zkusím.


Sál, ve kterém se měla seance odehrávat, byl prostorný s výbornou akustikou. Dohromady se nás tam vešlo asi 20, karimatky jsme měli rozestavené do velkého půlkruhu, v jehož středu byla právě paní Jeličić. Na začátku nás poprosila, abychom si vypli telefony i všechny jiné digitální přístroje, následně si lehli na karimatku a zavřeli oči.

 

ČTĚTE TAKÉ:ČTĚTE TAKÉ:
Meditujte jako Beatles, vyhnete se infarktu!
Vychutnejte si tantrický sex
Masturbaci napomáhá předchozí meditace


Nebyla jsem si přesně jistá, co se má dít. Paní Jeličić nám na začátku vysvětlovala, že na každého z nás může lázeň působit jinak, přesto nás má všechny dovést do určité fáze odpočinku a relaxu. Jakmile se poslední z nás položili a zavřeli oči, energetická koupel začala (a já se nestačila divit).


Pamatuji si, že během těch 75 minut, které utekly neskutečně rychle, se ve mně vystřídalo několik pocitů. Únava, ta přišla hned ze začátku a skutečně mám pocit, že jsem na okamžik "usnula", naprosto uvolnila jak tělo, tak mysl. Otupělost, ovšem ne ve špatném slova smyslu, spíš příjemná rekreační odmlka v jinak uspěchaném světě. A nakonec šok, který přišel hned na konci seance. Hlas hudebního guru ke mně promlouval spíš z dálky, ale čím blíž byl, tím větší zima mi byla, až jsem se nakonec „vzbudila“.


Dojem, který na mě lázeň zanechala, byl nepopsatelný. I přesto, že jsem skutečně nespala, jsem se cítila odpočinutá, jako už dlouho ne. Hlavu jsem měla lehkou a všechno vnímala neskutečně intenzivně. Po pouhé hodině jsem najednou porozuměla, proč na to někteří chodí několikrát do měsíce.

 

Jóga
(Foto: Getty Images)


Kde mohu hudební lázeň zažít?


Jelikož hudební lázeň není v České republice tak známá, lze si jí vyzkoušet pouze na několika málo místech. Prvním je Spa v Mandarin Oriental, kde jsem ho vyzkoušela já sama. Bude zde probíhat dvakrát do měsíce od poloviny října a vést jej bude opět paní Martina Jeličić.


Dále je možné zúčastnit se tohoto speciálního druhu meditace například v Pivních a hudebních lázních Oderberg, které se nachází v Bohumíně u Ostravy, nebo na akcích pana Vojtěcha Violinist, které probíhají nepravidelně v různých koutech České republiky. O datu příštího koncertu najdete informace na jeho oficiálních stránkách vojtaviolinist.com.


Máte s hudební lázní nějaké zkušenosti? Podělte se o ně s námi v komentářích!

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře