Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý z nás chce mít ten nejkrásnější úsměv díky zdravým zubům. Ne každému se to ale daří.

Jak často, jak dlouho, čím? Tipy na dokonale vyčištěné zuby

Čištění zubů
zdroj: Spokar Čištění zubů
aktualizováno 29.03.2019, 00:00 | 29.03.2019, 00:00 | doma.cz

Každý z nás chce mít ten nejkrásnější úsměv díky zdravým zubům. Ne každému se to ale daří.

Na vině je často i špatná technika. Není to až tak složité, jen byste měli vědět, jak na to.

 

Jak často by se měly čistit zuby?


Není nutné je čistit několikrát denně nebo dokonce po každém jídle. Zuby je ideální čistit každé ráno a večer. Říká se „ráno pro krásu, večer pro zdraví.“ Ráno zabojujete s usazeným plakem a případným zápachem, večer by mělo být čištění pečlivější. Během dne se na zubech průběžně vytváří souvislá vrstva zubního plaku plného bakterií, a právě tyto bakterie začínají po určité době způsobovat zubní kaz. Proto musíme zubní plak pravidelně, a především důkladně odstraňovat zubním a mezizubním kartáčkem. Během dne s ním můžete bojovat průběžným pitným režimem, případně žvýkačkou.


Je pravda, že po některém jídle je lepší zuby vůbec nečistit?


Čištění obecně je důležité, vše, co sníte, na zubech zůstane a může přispívat k tvorbě plaku. Zubní plak sklovině škodí ze všeho nejvíc. V těsném závěsu za plakem - pokud jde o škodlivé dopady na sklovinu - jsou chemické vlivy kyselých potravin a nápojů, včetně oblíbených kolových limonád, džusů a dětských slazených pitíček. „Obsažené kyseliny naleptávají povrch zubní skloviny a ta je potom mnohem náchylnější k poškození a úbytku. Proto si zuby nikdy nečistěte hned po konzumaci kyselého ovoce či nápoje, ale nejdříve až tak půl hodiny poté,“ vysvětluje dentální hygienistka Zubního centra Ořechovka Tereza Svobodová. Neplatí tedy, že byste si zuby raději neměli čistit, jen s čištěním počkejte. Po takto „naleptávajícím“ nápoji nebo jídle se doporučuje ústa vypláchnout čistou vodou.

 

Čištění zubů
(Foto: Getty Images)
 


Jak dlouho by mělo čištění zubů trvat?


Ani 2 min, ani 5 min, ani 10 min. Odpověď je velmi jednoduchá. Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Jak ale poznáme, zda jsou zuby čisté? Existuje snadná metoda. Než si zuby vyčistíte, přejeďte jazykem po zubech – jsou takové „chlupaté“, obalené plakem. Po vyčištění zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem by měly být dokonale hladké. Tak si můžete jednoduše ověřit, že máte správně a perfektně vyčištěno.


Co dělám špatně, když se mi tvoří zubní kámen?


Zubní kámen je ve své podstatě krystalizovaný, tj. dlouhodobě usazený zubní plak. Pokud si budete pečlivě čistit zuby a k tomu používat mezizubní kartáčky a jednosvazkové kartáčky, pak se zubní kámen tvořit nebude. Na další pomocníky vsaďte zejména, jsou-li vaše zuby k tvorbě kamene náchylnější. Problematická je péče o křivé zuby a těžko dostupná místa, kam zubní kartáček jednoduše nedosáhne a zubní povlak se neodstraňuje dostatečně. Kromě každodenního čištění se proto doporučuje i pravidelně navštěvovat dentální hygienistku, která kámen odstraní a zároveň vám nastaví na míru i správnou techniku čištění problematických míst tak, aby k usazování plaku nedocházelo, a tím pádem ani i k tvorbě zubního kamene.


ČTĚTE TAKÉ:

Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
5 častých chyb, které vám kazí zuby
Jak děti přimět k čištění zubů?


Co dělám špatně, když mi při čištění zubů krvácejí dásně?


Můžete mít příliš tvrdý kartáček nebo na něj zbytečně tlačíte. Krvácení je i příznakem paradentózy. Pacienti s paradentózou, kterým krvácejí dásně při každém kontaktu s běžným nebo mezizubním kartáčkem a mají odhalené krčky zubů, potřebují speciální péči. V první řadě je nutno pořídit si ultra jemný zubní kartáček, který efektivně odstraní zubní povlak a také nedráždí dásně. Dásně je vhodné jemně masírovat jemnými vlákny, a nikoliv dráždit tvrdými kartáčky. Rozhodně byste se také neměli bát čistit mezizubní prostory, i když krvácejí, protože bakterie v zubním plaku, které způsobují zánět dásní, je nutno odstranit a nechat náš imunitní systém se s krvácením vypořádat. Dáseň se může zahojit, jen pokud bude mít čisté prostředí.


Jak se liší kartáčky pro děti, ženy a muže?


Kartáčky mívají mnohdy širokou rukojeť, a tak lépe padnou do ruky mužům než ženám, ale nenechte se zmást. Zubní kartáček se správně drží v prstech, a tak robustnost a tvarování rukojeti nehraje žádnou roli.


„O správném kartáčku pro děti rozhoduje především velikost hlavičky, délka rukojeti a měkkost vláken.,“ říká David Fučík ze společnosti Spokar. Především dbejte na to, aby byla vlákna jemná a na hlavici velmi hustě osazená. Ovšem nezapomínejte, že kartáček pro nejmenší se liší od toho, který používají školáci.

 

Čištění zubů
(Foto: Getty Images)


Jak důležitá je rukojeť kartáčků?


Rukojeť kartáčku by měla být jednoduše tvarovaná tak, aby se snadno držela v prstech a neprokluzovala. Ideálně bychom měli uchopením kartáčku snadno dosáhnout úhlu 45°, pod kterým přistupujeme k zubům a dásním. Rozhodně by krček kartáčku měl být pevný a neměl by se nijak ohýbat. Ovšem velikost a tvar rukojeti nejsou zdaleka tak důležité, jako tvrdost a kvalita štětin.


Jakou roli hraje tvrdost štětin?


Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní hlavičku – máme malé zuby a čím menší, tím lépe se nám čistí. Dále by měl mít rovně zastřižená vlákna – nerovnoměrná vlákna se nerovnoměrně dostávají na povrch zubů, a proto neefektivně čistí. A čím víc vláken má, tím lépe čistí.


Nejdůležitější je, aby byl měkký. Jestli používáte tvrdý zubní kartáček a nemáte osvojenou správnou techniku čištění, pak hrozí, že si nenávratně poškodíte dásně, zubní sklovinu a přispějete k odhalování zubních krčků Takže: kartáček má mít malou pracovní hlavu, musí být rovný, měkký a hustý.


Platí, že čím dražší kartáček, tím lepší?


„Cena kartáčku nerozhoduje. Vybírejte podle kritérií: rovná, měkká a hustá vlákna na malé pracovní hlavičce,“ doporučuje ředitelka firmy BELdental Zuzana Heiník Bělová.


Jsou lepší klasické kartáčky nebo elektrické?


Čištění manuálním i elektrickým kartáčkem má své výhody i nevýhody. V případě manuálního kartáčku je důležité zejména osvojit si správnou techniku čištění zubů. Pokud se rozhodnete pro elektrický kartáček, pak věnujte patřičnou pozornost jeho výběru, ať si vyberete takový, který bude jemný a ideálně sonický.


Manuální čištění klasickým kartáčkem má nespornou výhodu v tom, že je opravdu jemné, efektivní a také výrazně levnější. „Díky klasickým kartáčkům máte tlak, kterým vyvíjíte na zuby a dásně, přesně pod kontrolou,“ vysvětluje Zuzana Heiník Bělová.


Elektrické kartáčky jsou vhodnou a efektivní pomůckou v případech, kdy se jedná například o hendikepované pacienty nebo pacienty s horší jemnou motorikou, pro které je čištění s elektrickým kartáčkem mnohem jednodušší. Mohou být vhodné i pro děti, pro které je práce se zubním kartáčkem a případnými aplikacemi, se kterými je provázaný, zábavou a vydrží u čištění dost dlouho na to, aby si zuby dostatečně vyčistily.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře