Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Moříte se s cvičením a dietami, ale stále se vám nedaří vytvarovat postavu dle vašich představ? Pak je možná na čase svěřit se do rukou odborníků, kteří vás nevzhledných špíčků a tukové tkáně zbaví.

Jak na perfektní bříško, když už cvičení nestačí?

Břicho
zdroj: Thinkstockphotos Břicho
aktualizováno 12.03.2018, 00:53 | 12.03.2018, 00:53 | doma.cz

Moříte se s cvičením a dietami, ale stále se vám nedaří vytvarovat postavu dle vašich představ? Pak je možná na čase svěřit se do rukou odborníků, kteří vás nevzhledných špíčků a tukové tkáně zbaví.

Diety, cvičení, anebo dokonce liposukce běžně vyvstanou v mysli, když přijde řeč na vylepšení postavy. Svěřit se ihned do rukou plastického chirurga s vidinou snadného a rychlého řešení nemusí být vždy rozumné. „Liposukce je vhodná pouze ke zmenšení tukové vrstvy v určitých lokalitách, nikoli pro snížení objemu tukové tkáně při obezitě,“ upozorňuje MUDr. Dušan Záruba, plastický chirurg a primář Ústavu estetické medicíny v Praze.

 

„Provádí se zejména v oblastech zvýšeného ukládání tuku, kde vznikají tukové polštáře. Nejčastěji v oblasti podbřišku a boků, vnější strany stehen v oblasti kyčelních kloubů a vnitřní strany stehen a kolen,“ dodává. Pomocí liposukce rovněž nelze odstranit viscerální tuk, který se nachází v břišní dutině okolo orgánů. Jeho nadbytek je přitom závažnějším problémem než přílišné množství podkožního tuku.


Cvičení a dieta v prvním kroku

 

Úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a celková proměna životního stylu by tedy měly být tím prvním, čím se pokusíte s faldíky zabojovat. Liposukcí totiž nezhubnete a hlavně se nedostanete z kolotoče nezdravých stravovacích návyků, takže se zřejmě brzy zase dopracujete ke své staré postavě.

 

Někdy se ale najdou místa, odkud tukové polštáře ne a ne dostat, i když máte již jinak váhu a zbytek postavy optimální. Když ani dobře mířené cviky pod dohledem trenérky, nebo nový jídelníček z rukou nutriční terapeutky nepomáhá, pak může přijít fáze tzv. body contouringu, tedy remodelace a tvarování tělesných kontur s pomocí lékařů estetické medicíny.

 

Břicho

 

Co vás čeká na liposukci


Zřejmě nejznámější metodou, která vás zbyví přemíry tuku, je liposukce. Plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek, MBA z Lékařského domu Praha 7 nastiňuje, jak liposukce probíhá: „V současnosti existují tři typy liposukcí, všechny působí na stejném principu. Během zákroku vstupujeme tenkou kanylou do podkoží, od něhož rozvolňujeme tukovou tkáň, kterou následně odsáváme.“


„Při klasické konvenční liposukci zavedeme kanylu do podkoží drobným řezem v kůži. Na svém konci má kanyla speciální koncovku a manipulací s ní v podkoží rozbijeme a rozhmoždíme tukovou tkáň, již následně pod tlakem odsáváme. Negativem tohoto nejstaršího typu liposukce je, že k oddělování tuku od podkoží dochází mechanicky, fyzickou silou. Objevit se proto mohou modřiny, otoky a po odeznění anestetik mohou být ošetřované lokality bolestivé,“ popisuje lékař.

 

Co s odsátým tukem?


Snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku už není jedinou metodou formování postavy. Trendem je přechod od jednoduché liposukce k „liposculpture“. „Odsátý tuk z problematických partií se využívá při modelování nebo zvětšování jiných částí těla. Výplně vlastním tukem, tzv. lipofilling a lipografting, prostě letí. Největším hitem jsou brazilské zvedáky hýždí,“ vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny v Praze.

 

Bojíte se bolesti? Pomůže laser i vibrace


Podle MUDr. Kulhánka je šetrnější metodou liposukce ultrazvuková. „V tomto případě tukovou tkáň uvolňujeme nikoliv mechanicky, ale vysokoenergetickou ultrazvukovou vlnou, která ji roztaví a kanylou ji můžeme snáze odsát,“ vysvětluje plastický chirurg.


Další možností je mikrovibracemi asistovaná liposukce čili vibrační liposukce. „Při ní využíváme pro destrukci tukové tkáně mikrovibrací kanyly, které dosahují frekvence až 4000 kmitů za minutu,“ dodává MUDr. Kulhánek.


Liposukce se obvykle provádí ambulantně v lokální anestezii a po zákroku může klient odejít domů. Zhruba šest týdnů je třeba nosit kompresní prádlo, které zajistí správné přilnutí kůže k podkoží. K běžným denním aktivitám je možné vrátit se v řádu dní. K objemovému úbytku a modelaci postavy dochází dle tvrzení lékaře ihned po zákroku, definitivní výsledek bývá ovšem vidět asi po dvou měsících, kdy odezní veškeré otoky a dojde ke kompletnímu zhojení tkáně.


ČTĚTE TAKÉ:

Chcete zhubnout břicho? Nejdřív zjistěte, jaký TYP máte
Povislé břicho: 7 nejrychlejších cest, jak se ho zbavit
10 skrytých viníků, kvůli kterým nám roste břicho


Lipolýza není liposukce


Další metodou, navíc nebolestivou, kterak zeštíhlet zejména v problémových partiích, je injekční lipolýza. Při ní se k destrukci tukových buněk využívá lecitin (fosfatydylcholin), enzym štěpící tukové buňky na drobnější segmenty. Na rozdíl od liposukce není účinek injekční lipolýzy viditelný okamžitě po zákroku, je totiž třeba, aby tělo rozpuštěné adipocyty vyloučilo. Navíc je třeba absolvovat proceduru opakovaně, výsledky bývají viditelné již po dvou až čtyřech sezeních.


Na rozdíl od starších injekčních lipolýz, kdy se tuková buňka pouze vypustila a dál zůstávala v těle a mohla se tedy zase v budoucnu tukem naplnit, moderní biologické lipolýzy nastolují „buněčnou smrt“, čili dochází k trvalému odstranění celé tukové buňky. Tento zákrok tak nezatěžuje játra jako je to u starších injekčních lipolýz, kdy se tuk přes játra zmetabolizoval.


Biologická lipolýza řeší zejména lokální tukové zásoby, třeba nehezký podbradek. „Skvělá je pro domodelování nerovností, které často vznikají na původních tukových ložiscích velkých rozměrů odstraněných chirurgickou liposukcí, která má podstatně víc omezení než tato injekční metoda,“ říká MUDr. Jana Eftimovská, odbornic eznačky Natinuel.

 


Vanquish aneb Speciál pro vaše bříško


Pokud vás trápí větší bříško, které se vám nedaří eliminovat ani cvičením, ani dietou, ale zároveň se vám nechce do klasické liposukce, vyzkoušet můžete Vanquish. Tato metoda radiofrekvence je určena vyloženě pro ošetření a vymodelování bříška, boků i tzv. madel lásky, jichž bývá dost obtížné, ne-li přímo nemožné zbavit se.


„Vanquish funguje na principu vysokofrekvenčního vlnění, které cílíme výhradně na tukové buňky, jejichž odumírání zapříčiní. Ostatní tělesné tkáně vlnění nijak neovlivňuje,“ uvádí MUDr. Jana Votrubová, Ph.D. z kliniky Esthetic Medical.


„Při ošetření dochází k nahřátí tukových buněk na vyšší teplotu kolem 44 a 45 °C, díky čemuž dojde k jejich apoptóze, programované buněčné smrti,“ osvětluje proces lékařka. Je bezbolestné, pro efekt je třeba opakovat proceduru čtyřikrát až šestkrát, v rozestupu 7 až 10 dní. Vyloučení odumřelých buněk poté podpoří ruční či přístrojová lymfodrenáž.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře