Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Výživa během těhotenství a v kojeneckém věku má zásadní vliv na riziko rozvoje alergií a autoimunitních onemocnění u dětí.

Jak předejít miminkovským alergiím? Tohle musíte začít jíst

Těhotná žena
zdroj: Getty Images Těhotná žena
aktualizováno 05.01.2019, 00:11 | 05.01.2019, 00:11 | doma.cz

Výživa během těhotenství a v kojeneckém věku má zásadní vliv na riziko rozvoje alergií a autoimunitních onemocnění u dětí.

Dosud není zcela zřejmé, jaký vliv hraje výživa během těhotenství a v časném dětství na imunitní systém dítěte. Dílčí výzkumy ale ukazují na rozdíly ve stravě matky a kojence, které ovlivňují riziko rozvoje alergií a autoimunitních onemocnění.
 

Závěry některých studií ukazují na to, že braní potravinových doplňků s probiotiky během pozdní fáze těhotenství a v době kojení může snížit riziko vzniku ekzému, který je bohužel stále častějším strašákem. „Probiotika snižují rovněž alergickou senzibilizaci na kravské mléko,“ poukazuje na výsledky výzkumů MUDr. Václava Kunová ze Společnosti pro výživu.


Závěry výzkumů podporují i hypotézy, že kojení snižuje riziko ekzému během časného dětství. Překvapivě se nepotvrdila role potravin, které matka konzumuje, na zvýšeném riziku vzniku alergií u miminka. Řadě z nich se vyhýbáme v obavách z trávicích potíží a vyrážek, které bychom mohly našim nejmenším způsobit. Strach z alergií je ale možná zbytečný. „Nepotvrdili jsme roli jiných potravin či stravovacích zvyklostí, včetně vyhýbání se alergizujícím potravinám matkami, konzumace vitamínů, minerálů, ovoce či zeleniny, na riziko alergií či autoimunitních onemocnění,“ komentuje výsledky průzkumu odbornice.

 

ČTĚTE SI TAKÉ:

6 signálů, že jste připravené mít miminko. Bude se jimi řídit i Karla z Ulice?
Nastydlá a těhotná? Jak si ulevit, ale neublížit miminku
Jste těhotná? TĚMTO POKRMŮM se obloukem vyhněte


Kojení je zdravé pro budování celkové imunity miminka, další výzkumy například odhalily, že delší výhradní kojení je spojeno se sníženým rizikem rozvoje diabetu 1. typu.


U malých dětí se rovněž častěji objevují potravinové alergie a intolerance. I proti nim lze bojovat cílenou úpravou jídelníčku v těhotenství a době kojení. Například pravidelná konzumace rybího oleje během těhotenství a kojení může snížit riziko alergické senzibilizace na vejce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře