Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Náš organismus se řídí přírodním biorytmem a pro mnohé z nás to v tomto období znamená, že s náladou a kondicí to půjde od desíti k pěti. Avšak této přirozené danosti se nemusíme vydávat napospas. Dobijte si s našimi tipy energii a zůstaňte fit i ...

Jak přelstít podzimní biorytmus a zůstat fit a zdravý i na podzim

Únava
zdroj: Thinkstockphotos Únava
aktualizováno 08.10.2018, 00:00 | 08.10.2018, 00:00 | doma.cz

Náš organismus se řídí přírodním biorytmem a pro mnohé z nás to v tomto období znamená, že s náladou a kondicí to půjde od desíti k pěti. Avšak této přirozené danosti se nemusíme vydávat napospas. Dobijte si s našimi tipy energii a zůstaňte fit i s příchodem chladnější části roku.

I když je to možná otřepané, tak cvičení, duševní hygiena a kvalitní jídlo ovlivní nejen to, jak vypadáme, ale i jak se cítíme. V tomto náročném období je potřeba více než kdy jindy hlídat si kvalitní stravu, která tělu dodá potřebné vitaminy a látky a naopak odvede ven z těla nahromaděné toxiny z psychického stresu i nesprávné životosprávy.

 

Vychutnejte si podzim


Zatímco v létě naše chutě držely na uzdě vysoké teploty a sporé oblečení, na podzim začínáme ovoce, zeleninu a lehce stravitelné pokrmy nahrazovat „pořádnými“ jídly. Nejen že nám obvykle ubírají chuť něco dělat, ale současně nemusejí být ani zdrojem potřebných vitamínů a minerálů, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Patří k nim například vitamíny B2, B6, B12 a C nebo železo (nejvíc v luštěninách a libovém hovězím), tedy stopový prvek, který má příznivý vliv i na normální tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a také přenos kyslíku v těle. Na podzim k tomu jistě oceníte i fakt, že podporuje správnou funkci imunitního systému.

 

Můžete si dopřát i lehký detoxikační režim, který by měl být bohatý na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, živin a antioxidantů, a také pročišťující látky. To může být lymfatický čaj, ovocné a zeleninové šťávy, čerstvé i sušené švestky či kysané zelí.

 Na cvičení s radostí


Kdykoli pomyslíte na to, že vás po práci místo zaslouženého odpočinku čeká ještě pocení ve fitku, spolehlivě vám to zkazí náladu. A když silou vůle přeci jen zvítězíte nad leností, útrpně počítáte minuty na strojích a přemýšlíte o spálených kaloriích. Takový přístup je špatný. Pohyb v první řadě nesmí být otrava. Každý z nás si může vybrat pohybové vyžití, co ho bude bavit. Budete-li se hýbat s radostí, kila půjdou dolů sama, aniž to stačíte sledovat.


I kdyby to pro začátek mělo znamenat více pěší chůze a méně hromadné dopravy, více schodů a méně výtahů, více procházek na čerstvém vzduchu a méně večerů nečinně u televize, vyplatí se to. Nikde není psáno, že od samého začátku musíte podávat výkony olympijského sportovce. Za zkoušku stojí i cvičení v pohodlí domova.


Nebojte se být venku


S příchodem podzimu trávíme stále méně času venku. Je to logické – čas prázdnin a dovolených je pryč, máme spoustu povinností, počasí není nic moc, a navíc se brzy stmívá. Jenže čerstvý vzduch, a nejlépe pohyb na čerstvém vzduchu nám dodávají spoustu energie. Nezapomínejte, že na podzim nastává ideální období pro pěší výlety, ale i pro návštěvy oblíbených měst, které jsou teď mnohem příjemnější než v letních vedrech. Ve všední dny je základem důkladně a pravidelně větrat a vyrážet alespoň na krátké procházky. Pokud ani ty nestihnete, dopřejte si rychlou ranní rozcvičku u otevřeného okna, uvidíte, že vás povzbudí víc než neustálé posouvání budíku v boji o každou minutu spánku navíc.

 

Nachlazení
(Foto: oficiální zdroj)

 

Očistěte se v sauně


Během každodenního shonu se naše tělo musí potýkat s velkým množství toxinů, mezi něž patří těžké kovy, pesticidy, dioxyny, ale i zbytky alkoholu nebo chemikálií z kouření. Účinnou cestou, jak dostat tyto látky z těla pryč, je pravidelné saunování. Právě vysoké teploty totiž podporují činnost žláz s vnitřní sekrecí, podporují správnou funkci srdce a díky potu pomáhají odvést škodlivé látky přes kůži z těla ven. I saunování má však svá pravidla, rozhodně tak neplatí, že čím déle v sauně vydržíte, tím více organismus pročistíte. „Doporučená délka pobytu v sauně se pohybuje od 10 do 15 minut dle jejího typu. Po prohřátí by mělo vždy následovat zchlazení v bazénku nebo sprše a následný odpočinek. Tento proces je pak vhodné opakovat alespoň třikrát,“ komentuje Petr Pavlacký z Aqualandu Moravia.

 


Duševní pohoda, i když vládne nečas


Také psychické naladění je důležité a patří mezi důležité aspekty životosprávy. Cíleně si budujte životní nadhled, obklopujte se pozitivními lidmi a nikdy neztrácejte úsměv na rtech. Pamatujte, že negativní myšlenky vytvářejí negativní náladu a tou přímo ovlivňujeme i naše okolí, které nám negativní vlny vrací zpět. Nepodceňujte ani sílu kvalitního spánku, zmůže opravdu hodně. Během něj se tělo i mysl zvládne zregenerovat a o to lépe budete čelit výzvám nového dne.


Zpřeházejte si den na míru

 

Málo platné, podzimní únava je přirozená. Drobné úpravy denního režimu tak mohou být mnohem přínosnější než věčné přemáhání se. Jste to právě vy, kdo se nejlépe znáte. Využijte toho a prožijte svůj den tak, abyste pracovali, ale i odpočívali naplno. Pokud víte, že se vám nejlépe pracuje ráno a dopoledne, buďte na sebe v této době přísní a udělejte toho maximum. Pusťte se hlavně do těch nejdůležitějších a nejsložitějších úkolů, které máme často tendenci odkládat. Nezapomínejte ale na pravidelné přestávky. Pokud vám to náplň práce a režim vašeho zaměstnavatele dovolí, opět volte přestávky podle toho, zda vám vyhovuje spíše kratší a častěji opakované volno, nebo jedna dlouhá pauza po více hodinách práce. Práci si zkuste naplánovat tak, abyste mohli v rámci možností odejít od hotového. I když nemůžete dokončit celý úkol, dodělejte alespoň předem určenou část tak, abyste šli domů s příjemným pocitem, že máte pro dnešek splněno.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 největší mýty o imunitě!
Pracujete na směny nebo dlouho ponocujete? Pozor na imunitu!
10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí


Čím posílit imunitní systém?

 

Látek, které mohou ovlivnit imunitní systém člověka, je celá řada. Látky bakteriálního původu, tzv. lyzáty (např. Imudon, GS Imunostim), se podávají u osob s často opakovanými infekcemi. Působí na podobném principu jako očkování, s tím rozdílem, že se podávají ve formě tablet či pastilek.

 

„Z látek rostlinného původu se používají především extrakty z echinacey neboli třapatky, obvykle od vypuknutí prvních příznaků onemocnění asi po dobu 8 týdnů. Látky izolované z hub (hlíva ústřičná, reishi), tzv. beta-glukany, se užívají po dobu minimálně 2 – 3 měsíců,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BEenu lékárny v Mladé Boleslavi.

 

K látkám aktivujícím imunitní systém patří též nukleotidy živočišného původu (např. 5PreveMax, Preventan). Mezi vitaminy a minerály, které přispívají k normální funkci imunitního systému, patří vitamin C, A, B12, B6 a D, zinek a selen. Při chronických zánětech lze sáhnout po lécích či doplňcích stravy obsahujících enzymy.

 

Na co spoléháme v redakci?

 

Doplňky zdraví pro imunitu
(Foto: Archiv firem)


* Tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+ (250 ml, 319 Kč, prodává dm drogerie, Teta či Rossmann). Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání díky železu a kombinaci dalších látek, jako jsou vitamíny B2, B6, B12 a také vitamín C, který navíc zvyšuje vstřebávání železa.

 

* Probiotika nová generace Probicus Premium, Generica (30 kapslí, 157 Kč, prodává generica-bohemia.cz). Obsahují probiotickou vlákninu, která podporuje růst a aktivitu přátelských bakterií. Vitamín B6 přispívá k normální funkci imunitního systému a jednotlivé kmeny probiotik jsou přesně sestavené dle mnohaletých studií k podpoře střevní mikroflóry.

 

* Čajová směs Pickwick Zklidnění krku (10 sáčků, 45, 90 Kč). Obsahuje bylinky s prospěšnými účinky, jež příjemně zklidní vaše hrdlo. Eukalyptus (blahovičník) podporuje normální činnost dýchací soustavy. Heřmánek přispívá k posilnění imunitního systému a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Navíc napomáhá udržovat normální funkci dýchacího systému.


* Doplněk stravy Mumio Natural Medicaments (90 tablet, 230 Kč, prodává Prozdravi.cz). Výtažek z horské pryskyřice, vzácné látky, nacházející se v těžko dostupných skalách a jeskyních pohoří typu Himaláje či Altaj.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře