Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dopřáváte si rády čerstvou ovocnou šťávu nejen ráno, ale kdykoliv během dne? Máte raději, když odšťavňovač sám odstraňuje odpad nebo potřebujete takový, který dokáže vytáhnout šťávu hlavně z citrusů? Který se hodí i na bobule a jaký si naopak nepo...

Jak vybrat správný odšťavňovač? Volte podle toho, jestli chcete mít v pití i dužinu

odšťavňovač
zdroj: Getty Images odšťavňovač
aktualizováno 17.07.2019, 00:00 | 17.07.2019, 00:00 | doma.cz

Dopřáváte si rády čerstvou ovocnou šťávu nejen ráno, ale kdykoliv během dne? Máte raději, když odšťavňovač sám odstraňuje odpad nebo potřebujete takový, který dokáže vytáhnout šťávu hlavně z citrusů? Který se hodí i na bobule a jaký si naopak neporadí s listovou zeleninou?

Zde je základní přehled odšťavňovačů, podle kterého se lépe zorientujete.


Hnětací


Tento typ odšťavňovače patří k těm levnějším, ale zato účinným a méně náročným. Uvnitř by se měl nacházet nůž, který dokáže udělat šťávu už za chviličku i z většího množství ovoce. Na druhou stranu se na něj však snadno namotají vlákna listové zeleniny, a tak se pro jejich zpracování moc nehodí. Díky otáčkám se zvyšuje teplota šťávy, což ničí některé enzymy.


Šnekový


Pro listové ovoce či zeleninu se naopak velmi hodí tento typ odšťavňovače. Skvěle také zpracuje různé bobule, a to i ty menší jako je třeba rybíz. Šnekový odšťavňovač se navíc neotáčí tak rychle, teplota proto nestoupá a ve šťávě se zachovají zdravé živiny, vytváří tak výživnější produkt.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší mýty o zdravé stravě: Po ovoci se tloustne. Je to pravda?
Odšťavňovače pomohou zhubnout! Využijete je nejen při detoxu!
Odšťavňujete doma ovoce a zeleninu? 8 praktických rad, jak z nich dostat ještě víc


Nízkootáčkový


Chcete hustou šťávu s kusy dužiny, nejen takovou vodu? Tento odšťavňovač vám zaručí, že budete mít vitamíny přímo na jazyku a dostanete nápoj ještě s kousky ovoce, které jste do tohoto přístroje vložily.

 

odšťavňovač
(Foto: Getty Images)


Citrusovač


Nejraději si dopřáváte šťávu z různých grepů, pomerančů, citronů či limetek? Pak je pro vás tento odšťavňovač to pravé ořechové. Cenově bývá sice vyšší, zato je však speciálně určený pro tyto plody, na druhou stranu nic jiného než citrusy nezpracuje. Zato vám však dá dokonalou citrusovou šťávu se spoustou vitamínů C.


Odstředivý neboli vysokorychlostní


S tímto druhem odšťavňovače se v obchodech setkáte nejčastěji. Šťávu dokáže zpracovat rychle a zároveň ji i oddělit od nepříjemných zbytků. Je pro vás vhodný, pokud je pro vás důležitá hlavně šťáva a nemáte nějaké specifičtější požadavky. Také se hodí těm, kteří s odšťavňovači teprve začínají.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře