Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jana z Ulice stále řeší trable s Marešem. Pokusil se jí znásilnit, u další dívky Báry se mu to dokonce povedlo. Nejdřív ho chtěla Jana zažalovat, pak ale oběma dívkám nabídl peněžitou kompenzaci za to, co jim udělal. Jana se však jen tak nedá a ro...

Jak zabránit napadení už v počátku? Útěk vždy nepomáhá

Drsné výhrůžky i násilí: Jak si Mareš podá Janu?
zdroj: TV Nova Drsné výhrůžky i násilí: Jak si Mareš podá Janu?
aktualizováno 22.10.2019, 00:00 | 22.10.2019, 00:00 | doma.cz

Jana z Ulice stále řeší trable s Marešem. Pokusil se jí znásilnit, u další dívky Báry se mu to dokonce povedlo. Nejdřív ho chtěla Jana zažalovat, pak ale oběma dívkám nabídl peněžitou kompenzaci za to, co jim udělal. Jana se však jen tak nedá a rozhodla se veřejně přiznat k tomu, co jí i dalším dívkám Mareš provedl.

Spousta žen ale tak odvážných jako Jana není a své trápení si nechají pro sebe. Zaprvé je velmi těžké o takové zkušenosti mluvit a zadruhé se bojí předsudků okolí a toho, jestli lidé budou brát jejich zkušenost vážně. Mnoho žen se také přizná zpětně, třeba po několika letech, kdy už se s traumatem vyrovnaly.

 

S pravdou takhle vyšla ven i holandská spisovatelka Saskia Noort, která před pár dny navštívila Českou republiku, aby zde představila svouknihu Stromboli. V částečně autobiografické knize popisuje vlastní zkušenost, kdy ji v jejích 14 letech znásilnil soused. Tuto traumatizující událost v sobě držela přes 30 let a zveřejnila ji až při vlně #metoo v okamžiku, kdy zjistila, že násilník zemřel.

 

„Sebeobrana je jistě skvělá věc, změnit se ale musejí hlavně muži. Pokud v jakékoliv zemi na světě začne stoupat počet znásilnění, je nutné se tomu intenzivně věnovat,“ říká spisovatelka Saskia Noort.

 

Když ženy znásilní někdo, kdo je znal nebo jim je dokonce blízký, bývá to ještě těžší. Může jít o spolužáka, učitele, souseda nebo také bývalého partnera, pak bývá doznání ještě složitější. Není to ale pravidlo a napadnout, znásilnit či okrást vás může i někdo zcela neznámý.

 

Jak se „tam venku“ chovat, když například večer čekáte na zastávce a šestý smysl vám říká, že něco není tak úplně v pořádku? Jasmina a Pavel Houdkovi, kteří pořádají semináře moderní sebeobrany, říkají, že ve valné většině můžete agresora eliminovat ještě předtím, než na vás zaútočí. Sama Jasmina znásilnění také prodělala a právě tento traumatický zážitek ji přivedl až k tomu, aby se naučila bránit. Jak na to?


1. Zůstaňte pozorné


Podle Jasminy Houdek si agresoři často vybírají oběť, která se podle nich nebude moc bránit. Zaměřují se proto na lidi, kteří mají kvůli něčemu sníženou schopnost pozornosti nebo působí ustrašeně. Riziko napadení u vás například stoupá ve chvíli, kdy jste třeba opilé a okolní svět vnímáte trochu jinak. Snáze se však útočník přiblíží i tehdy, když máte sluchátka, koukáte do telefonu a nevěnujete pozornost tomu, co se kolem vás děje.

 

nebezpečí
(Foto: Getty Images)


Záleží také na tom, jak mezi ostatními lidmi působíte. Útočník si většinou vytipuje kořist, která vypadá slabě. Zaměří se spíš na vás, jestliže vrháte na ostatní lidi nervózní a ustrašené pohledy, než na ženu, u které je už z typu chůze poznat převaha. Ta se totiž bude pravděpodobně bránit.


2. Zbystřete, jakmile se k vám někdo začne blížit


Často se také stává, že agresor začne na svou kořist nejdřív mluvit, aby si ji otestoval. Možného útočníka lze od normálního ztraceného turisty poznat tak, že se k vám během rozhovoru blíží, narušuje váš osobní prostor a přesouvá svou váhu směrem k vám nebo couvá za vás, aby vás mohl lépe napadnout. Také se někdy snaží odlákat či rozptýlit vaši pozornost tím, že například někam ukazuje. Sám si možná během rozhovoru začne sahat na obličej, zaprvé tím projevuje nervozitu, zadruhé si takhle nebudete přesně pamatovat jeho obličej, kdybyste pak šly vypovídat na policii.


Pokud je vám tedy cokoliv, co cizí člověk vedle vás dělá, nepříjemné, klidně se ohraďte, máte na to právo. I kdyby se nakonec ukázalo, že jste se spletly a muž, který vás oslovil, je v tom nevinně. Jasmína Houdek sama říká, že ženy jsou vedené už odmala k tomu, aby nebyly hysterické a nedělaly ostudu. Právě to je ale často může před případným útokem zachránit.


3. Vykejte


Útočníci jsou většinou typičtí tím, že svým obětem tykají. Pokud vám tedy kdokoliv na ulici tyká, s klidným srdcem dotyčnému sdělte, ať se drží vykání. Díky tomu si od něj udržíte odstup, vykání také méně provokuje a svému okolí tím dáte jasně najevo, že daného člověka neznáte. Právě tahle zdánlivá maličkost vám může od napadení nebo během něj pomoct.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Hrůzná dovolená: Znásilnil mě švagr!
Znásilnění: Nebojte se o tom mluvit!
Krátké sukýnky – výzva ke znásilnění?


4. Dávejte jasné pokyny


Blíží se k vám nějaký cizinec a nazývá vás sprostými slovy? To, že budete dělat, že ho nevidíte nebo nevnímáte to, co říká, nezabere. Abyste ho zastavily, řekněte jasným a zřetelným, nikoliv slabým a roztřeseným hlasem: „Nechte mě.“ Pomůže vám představit si, jako byste to říkaly psovi, který právě kouše gauč. I tímhle si násilník oběť testuje, u silné ženy si totiž dvakrát rozmyslí, jestli jí napadne. Naopak vystrašenou ženu spíš přesvědčí o tom, aby ho posléze nenahlásila na policii než tu, která se očividně umí bránit, i kdyby jen slovně.


5. Metoda zaseknuté desky


Pokud tohle nezabere a útočník se bude nadále přibližovat, opakujte stále dokola, ať vás nechá. Nevysvětlujte, nevymlouvejte se, nepřesvědčujte, nesnažte se navázat dialog, tím byste jen ukázaly svou slabost. Také se nevyplatí couvat, protože vás bude případný agresor následovat.

 

bránit se
(Foto: Getty Images)


6. Ruce jako bariéra


Aby se agresor víc nepřibližoval, vyplatí se také dát před sebe natažené ruce. Tím mezi sebou a útočníkem vytvoříte bariéru a dáte najevo, že víte, jak se bránit.


7. Utíkat nebo neutíkat?


Spousta příruček doporučuje, abyste se daly před agresorem na útěk. Jasmína Houdek to ale moc nedoporučuje. Když začnete utíkat, u násilníka se projeví lovecký instinkt a bude se vás snažit dohnat. Navíc mnoho žen nepatří mezi nejlepší běžce, zvlášť pokud mají podpatky, těžkou kabelku nebo plné ruce. Lepší je přivolat si pomoc, mít u sebe zbraň nebo ovládat základy sebeobrany.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře