Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jaké potraviny zlepšují zrak?

Jídlo pro zdravé oči: Vsaďte nejen na mrkev

Mrkev
zdroj: Thinkstockphotos Mrkev
aktualizováno 10.10.2018, 16:24 | 10.10.2018, 16:24 | doma.cz

Jaké potraviny zlepšují zrak?

Lidskému zraku prospívá řada potravin. Zřejmě tou nejznámější je mrkev, která má pozitivních účinků na zrak skutečně mnoho. Není ale zázračná. „Jedním z nejčastějších mýtů, které kolem mrkve kolují, je její až zázračný vliv na kvalitu zraku. Mrkev je sice pro zrak opravdu prospěšná, ne ale o moc víc než řada jiných potravin,“ uvádí na pravou míru Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Mrkev obsahuje velké množství betakarotenu. „Z něj v lidském těle vzniká chemickou proměnou výsledný produkt vitamín A, který se spolu s dalšími látkami podílí na výživě sítnice a ochraně povrchu oka. Tím přispívá ke kvalitnějšímu vnímání zrakových vjemů, díky čemuž oko dokáže rozlišovat mezi světlem a tmou,“ dodává odborník. Vitamín A se však nachází i v mnoha jiných potravinách – jak rostlinných, tak živočišných. Obsahují ho například mléčné výrobky, vaječný žloutek, špenát, zelí, rybí tuk nebo játra


Kurkuma pro oči i imunitu


Zraku prospěšných potravin je celá řada. Například málo známá je kurkuma, u které je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak působí také proti nádorovým onemocněním a umí celkově posílit imunitu. Zkuste třeba oblíbený kurkumový zlatý nápoj podle tohoto receptu.

 

Zrak
(Foto: oficiální zdroj)


Co nesmí chybět v jídelníčku?


Pro dobrý zrak je podstatný také lutein - ten je obsažen například v obilí, ovoci a zelenině, především rajčatech, nebo ve vaječném žloutku.


Na správné fungování enzymů v oku má velký vliv zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso.


ČTĚTE TAKÉ:

Necítíte se fit? Oči prozradí, kde hledat příčinu
Jak je na tom váš zrak? Otestujte si ho s jednoduchou mobilní aplikací
Pozor! Některé léky mohou zhoršovat zrak


„Naopak zraku neprospívá časté pojídání tučného masa. Škodlivé látky se usazují v cévách, a to v celém organismu, tedy také v cévách oka, zejména v oční sítnici, což může vést k jejímu závažnému poškození. Vhodné je také upřednostnit například olivový olej před živočišnými tuky,“ upozornil Pavel Stodůlka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře