Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

K letním měsícům neodmyslitelně patří dovolené a venkovní aktivity. Dlouhé letní večery přímo lákají k piknikům, grilovačkám nebo objednávání jídla prostřednictvím rozvážkových společností.

Kam s odpadem po grilovačce? Víme, co s obaly od marinád i s krabicí od pizzy

Grilování
zdroj: Getty Images Grilování
aktualizováno 04.08.2019, 00:00 | 04.08.2019, 00:00 | doma.cz

K letním měsícům neodmyslitelně patří dovolené a venkovní aktivity. Dlouhé letní večery přímo lákají k piknikům, grilovačkám nebo objednávání jídla prostřednictvím rozvážkových společností.

Jak s nimi nezabloudit ke špatné popelnici?

Obaly od marinád

 

Plastové obaly od olejových marinád a v oleji naložených masných produktů určených ke grilování bohužel do žlutých kontejnerů nepatří. „Řada spotřebitelů ve snaze o co nejekologičtější chování chybuje, když se snaží třídit i nadmíru znečištěné potravinářské obaly,” vysvětluje Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb. Znečištěné obaly patří do běžného odpadu, v kontejnerech na tříděný odpad by mohly zbytečně kontaminovat odpad, který je k recyklaci vhodný. Není vhodné ani mastné a silně znečištěné obaly vymývat, při tom zas nesmyslně plýtváte vodou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naprosté tabu! Těchto 9 věcí nikdy nesplachujte do WC
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
Pálíte plasty nebo časopisy? Zjistěte, co způsobujete a co hrozí hlavně vám!

 

Nápojové kelímky


Kelímek se na venek tváří jako jeden z nejekologičtějších a nejrecyklovatelnějších produktů. Jde o rozšířený mýtus, kterému napomáhá papírový zevnějšek. Jenže vnitřek kelímku pokrývá vrstva polyetylenu. „Tento plastový potah zajišťující voděodolnost nelze oddělit ve standardním recyklačním procesu. Navíc se většina kelímků nevyrábí primárně z recyklovatelného papíru, ale z papíroviny určené na jedno použití. Spotřebitelům tak doporučujeme používat vlastní šálek, který lze využívat opakovaně,“ nabízí alternativu Radim Mana.

 

Káva
(Foto: Getty Images)

 

Nápojové plechovky


Na tyto stále populárnější nápojové obaly číhá v ulicích metropole více než 1000 šedých kontejnerů. Ty jsou určeny nejen pro sběr plechovek, ale lze do nich vyhodit víčka, prázdné konzervy nebo třeba plechové tuby. „Do šedých kontejnerů naopak nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů,” říká mluvčí Pražských služeb. Mimochodem, s prázdnými tlakovými láhvemi od turistických vařičů je potřeba nakládat jako s nebezpečným odpadem, který patří na sběrný dvůr, nikoli do popelnice nebo do kontejneru na tříděný odpad.

 

 

Krabice od pizzy


Typická krabice od pizzy je vyrobena z papíru, a tak by se mohlo zdát, že jediný správný způsob likvidace přepravního obalu od této italské delikatesy vede přes nejbližší modrý kontejner na tříděný papír. Jenže to je omyl. Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný.

 

Polystyrenové boxy od nudlí

 

Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací. Ačkoli polystyren správně patří do žlutého kontejneru, znečištěný tam nemá co dělat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře