Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většina lidí si stravu bez rajčat ani neumí představit. V zásadě jde o zdravou zeleninu, která tvoří základ mnoha receptů. Jak ale poznat, že právě vašemu organismu rajčata zrovna nevyhovují?

Kdy pro vás může být nebezpečné jíst rajčata? 10 případů

rajče
zdroj: Getty Images rajče
aktualizováno 08.09.2019, 00:00 | 08.09.2019, 00:00 | doma.cz

Většina lidí si stravu bez rajčat ani neumí představit. V zásadě jde o zdravou zeleninu, která tvoří základ mnoha receptů. Jak ale poznat, že právě vašemu organismu rajčata zrovna nevyhovují?

Obecně konzumace rajčat nepřináší žádné velké nebezpečí, v některých případech ale může způsobovat nepříjemné vedlejší účinky. Jestliže jste na sobě zpozorovaly některé z následujících stavů, možná pro vás bude vhodné rajčata z jídelníčku na čtyři týdny vyřadit a pozorovat, jak bude vaše tělo reagovat.


1. Rajčata někdy způsobují reflux


Rajčata jsou velmi kyselá a mohou u vás zapříčinit pálení žáhy. Zvlášť pokud trpíte žaludečními chorobami jako je gastritida nebo gastroesofageální refluxní choroba, kvůli které se vrací potrava nebo žaludeční šťávy ze žaludku zpět do jícnu. I zdraví lidé však mohou mít po konzumaci velkého množství rajčat nebo rajčatové omáčky tyto pocity, hlavně nepříjemné pálení.


2. Rajče může stát i za bolestí kloubů


Když sníte příliš mnoho rajčat, překvapivě vás poté mohou bolet klouby. Rajčata v sobě totiž obsahují alkaloid zvaný solanin, kvůli kterému se v tkáních hromadí vápník. Velké množství rajčat proto může vést k zánětu, bolesti a otoku kloubů.


3. Buďte ostražití, pokud máte problém s ledvinami


Jak už bylo řečeno, kvůli rajčatům se v těle hromadí vápník. Navíc se v rajčatech nachází oxalát, kterou tělo v nadměrném množství nedokáže vstřebat, a tak se mohou vytvořit ledvinové kameny. Kromě toho je v rajčatech také draslík, který někdy může narušovat funkci ledvin. Na rajčata si proto dejte pozor v případě, že trpíte na problémy s ledvinami.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Geniální trik: Takto vydrží rajčata DÉLE ČERSTVÁ
Červenám se jako rajče!
Čerstvá rajčata chutnají, ale i zlepší vzhled letních jídel


4. Běžné alergické reakce


V rajčatech se objevuje sloučenina histamin, která posiluje imunitní systém v boji proti cizím látkám. Jeho vliv se často projevuje ve formě alergických reakcí. Mezi ně například patří vyrážky, otoky jazyka a další nepříjemné příznaky. Ještě závažnější to může být v případě, že vám byla alergie na rajčata diagnostikována.


5. Mohou spouštět syndrom dráždivého tračníku


Jestliže trpíte syndromem podrážděného střeva, jeho příznaky mohou přijít právě po konzumaci rajčat. Jde třeba o průjem, bolestivé křeče, nadýmání, plynatost a zácpu. Jestliže jsou vám tyto problémy dobře známé, bude lepší se rajčatům a rajčatovým omáčkám vyhnout.


6. V nadměrném množství způsobují lykopenodermii


Lykopen je druh pigmentu, který se nachází v rajčatech a dalších potravinách. Pokud tuto látku požíváte v přiměřeném množství, tak je to prospěšné pro vaše srdce. Když to ale přeženete, tak může dojít ke změně barvy vaší kůže, to se nazývá lykopenodermie.
 

rajče
(Foto: Getty Images)


7. Kvůli rajčatům můžete trpět problémy s močovým měchýřem


Potraviny s vysokým množstvím kyselin, jako jsou rajčata, mohou dráždit močový měchýř. Jestliže trpíte inkontinencí nebo máte problém s močovým měchýřem, měly byste se těmto potravinám vyhnout nebo jejich příjem alespoň omezit. Účinky rajčat nesníží ani jejich vaření a jejich konzumace v podobě kečupů bývá ještě horší.


8. Rajčatové listy mohou být jedovaté


Obzvlášť opatrné byste měly být při kontaktu s rajčatovými listy, protože jejich konzumace může být nebezpečná. Ve větším množství mohou způsobit dokonce vážné nepříjemnosti a v extrémním množství vést až ke smrti, takže byste se jim měly vyhýbat.


9. Některá rajčata obsahují hodně pesticidů


Rajčata, která nejsou pěstována organicky a nejsou ekologická, mohou patřit mezi jedny z potravin s největším množstvím pesticidů. Tyto chemikálie mohou vašemu zdraví opravdu škodit, takže raději investujte do organických rajčat.


10. Mohou zhoršovat příznaky autoimunitních onemocnění


Rajčata patří mezi lilkovité potraviny, alkaloidy v nich mohou zhoršovat záněty v těle. To by si měli hlídat zvlášť lidé s autoimunitními chorobami. Mnoho lidí, kteří těmito chorobami trpí a rajčata z jídelníčku odstranili, potvrdilo, že se pak cítili mnohem lépe.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře