Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přemýšlíte, jak zpracujete všechna velikonoční vejce. Zamyslely jste se ale nad tím, jak by se daly prospěšně využít skořápky od nich, místo aby zbytečně skončily v odpadkovém koši? Teď je ten správný čas zjistit, k čemu všemu by se vám skořápky h...

Krásnější a zdravější díky vaječným skořápkám? Odteď už je nevyhodíte!

velikonoce
zdroj: Getty Images velikonoce
aktualizováno 21.04.2019, 00:00 | 21.04.2019, 00:00 | doma.cz

Přemýšlíte, jak zpracujete všechna velikonoční vejce. Zamyslely jste se ale nad tím, jak by se daly prospěšně využít skořápky od nich, místo aby zbytečně skončily v odpadkovém koši? Teď je ten správný čas zjistit, k čemu všemu by se vám skořápky hodily. A nejlépe ty, které pocházejí od slepic z domácího chovu.

I když vám možná skořápky přijdou jako zbytečný tvrdý obal, ve skutečnosti jsou bohatým zdrojem vápníku i různých minerálů. A to je, jak je známo, prospěšné nejen pro kosti a správné fungování pohybové soustavy. Samozřejmě nezačněte skořápky hned chroupat, to byste si pěkně zavařily, neboť jsou plné bakterií. Přesto je ale nevyhazujte, než si přečtete následující článek.


Prášek ze skořápek


Můžete si z nich jednoduše vyrobit posyp, který využijete při mnoha příležitostech. Aby se příprava vyplatila, shromážděte skořápky minimálně z deseti vajec. Omyté je vložte do trouby, kde je pak nechte při teplotě 180 stupňů na čtvrt hodinu. Zbavíte se tím všech nečistot, které by mohly otrávit váš organismus.

 

skořápky
(Foto: Getty Images)


Skořápky poté rozemelte na velmi jemný prášek a po rozdrcení se ještě zbavte těch největších částí přes síto. Jednou z výhod je, že vám tento produkt dlouho vydrží a nezkazí se. A co teď s tím?


Domácí pleťová maska


Stahovací masku z vaječných bílků už jste možná zkoušely, tuhle variantu ještě ale určitě ne. Smíchejte s bílky i skořápkový prášek, naneste vše na pleť a nechte zaschnout. Masku si můžete nechat na obličeji, dokud vás nezačne až moc pnout, ideálně ale ne déle než půl hodiny. Díky skořápkám bude pleť vyživená, zářivá a zbavená odumřelých buněk.


Domácí pasta na zuby


Jak už bylo řečeno, skořápky obsahují obrovské množství vápníku a to zuby potřebují. Když k nadrceným skořápkám přidáte kokosový olej a jedlou sodu, vytvoříte hmotu velmi bohatou na živiny, která bude prospěšná mimo jiné i pro vaši zubní sklovinu. Používat ji můžete klidně denně a navíc opakovaně, protože se nezkazí. Přesto ale směs uchovávejte v uzavřené nádobě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co s vejci po Velikonocích? Máme pro vás inspirující recepty
Rekordní Velikonoce: nejmenší pomlázka má 4,5 milimetru
Švihání pomlázkou a barvení vajec? Proti zahraničním tradicím pěkná nuda


Skořápky pomohou vyčistit skvrny na nádobí i vybělit oblečení


Zaschlé skvrny nebo skvrny od čaje už nemusíte drhnout drátěnkou. Nasypte večer do zažloutlého hrnku prášek ze skořápek, zalijte horkou vodou a ráno se nechte překvapit výsledkem. Když navíc prášek vložíte do bavlněného pytlíku a přidáte do pračky při příštím praní, vaše oblečení bude rázem bělejší.


Trochu prášku ze skořápek si můžete sem tam také přidat do jídla nebo pití, zásobíte tak organismus vápníkem. Dejte si ale pozor, aby byly skořápky v prášku opravdu čisté.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře