Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pravděpodobně se domníváte, že voda hydratuje lidské tělo ze všech nápojů nejlépe. Překvapí vás, který nápoj je hydratační daleko víc!

Který nápoj lidské tělo zavodní nejvíc? Voda to není!

žízeň
zdroj: Getty Images žízeň
aktualizováno 24.11.2019, 00:00 | 24.11.2019, 00:00 | doma.cz

Pravděpodobně se domníváte, že voda hydratuje lidské tělo ze všech nápojů nejlépe. Překvapí vás, který nápoj je hydratační daleko víc!

Je pravda, že voda udržuje náš mozek aktivní, napomáhá činnosti kloubů a udržuje přiměřenou teplotu organismu. Samozřejmě je potřeba vodu doplňovat, protože z těla uniká pocením, vylučováním i samotným dýcháním. Podle anglické studie vedené Ronaldem J. Maughanem to ale není nápoj, který nás zavodní nejvíc ze všech.


Možná vás napadne, že tělo víc hydratují sportovní nápoje určené pro vrcholové i rekreační sportovce. Tyto nápoje se ale spolu s vodou umístily až na devátém a desátém místě v žebříčku, který ukazuje, které nápoje vás zavodní. Zdaleka však nehydratují tělo tak jako jiná pití, jak zjistila zajímavá studie. Co byste tedy měly pít, až budete mít žízeň?


Vědci testovali 72 mužů ve věku 18-35 let. Všichni měli vypít neperlivou vodu a pak 3 jiné nápoje. Mohli si vybrat z nápojů, jako bylo nízkotučné a plnotučné mléko, rehydratační roztok, pomerančový džus, Coca-Cola a kola bez cukru, čaj, sportovní nápoj, perlivá voda, káva a pivo.

 

coca cola
(Foto: Getty Images)


Poté vědci změřili a porovnali objem jejich moči, aby viděli, jak další nápoje kromě vody přispěly k hydrataci organismu. A výsledky překvapivě ukázaly, že nápoje plné cukru, tuku a bílkovin přispějí k hydrataci těla lépe a udrží organismus zavodněný déle než voda.


Studie ukázala, že nejvíce hydratuje odstředěné mléko. To porazilo dokonce i rehydratační roztoky, sportovní nápoje a vodu. Může za to vysoký obsah laktózy, sodíku, určitých bílkovin a tuků. Tyto látky zpomalují naši potřebu močit a díky tomu zůstáváme déle hydratovaní.

 

mléko
(Foto: Getty Images)


Na druhém místě se umístil rehydratační nápoj. Ten se obvykle používá k léčbě průjmu a s ním spojené dehydratace. V rehydratačním nápoji se nachází složky absorbující vodu jako je cukr, sodík a draslík, proto udržuje lidské tělo hydratované.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pitný režim ano! Ale pozor na špatné nápoje!
Známe elixír vášně! Tenhle nápoj z vás udělá sexuální dračici
Super nápoj na hubnutí za babku: Najdete ho i ve vaší lednici


Pivo není tím nejlepším způsobem, jak zahnat žízeň


Na posledním místě žebříčku hydratace se umístila káva a pivo, které tělo nezavodní zdaleka tak dobře jako voda. Překvapivě jsou to ale pouze dva nápoje, které se v testu z hlediska hydratace umístily až za vodou. Když požijete alkohol nebo dva až tři šálky kávy, mnohem víc tekutin ztratíte, než získáte. Alkoholické nápoje lidské tělo dehydratují, proto není dobré pít je na žízeň.


Příliš mnoho cukru je riskantní


Na základě tohoto výzkumu se ukázalo, že sladké nápoje typu Coca-Cola jsou víc hydratační než voda. Stejné je to i s pomerančovým džusem, který by vás měl zavodnit víc než tekutina z kohoutku. Zároveň se v nich ale nachází hodně cukru, který není pro lidské tělo vůbec dobrý a způsobuje cukrovku, obezitu a srdeční choroby. Sladké nápoje v organismu sice zůstanou déle, ale tělo využije tekutinu z nich k tomu, aby vstřebalo cukry. To znamená, že šťáva je ve skutečnosti méně hydratační, pouze nebudete chodit tak často na záchod.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře