Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Práce na volné noze a freelancing jsou v poslední době hojně diskutovaným tématem především mezi mladými lidmi, kterým kancelářská židle začíná být nepohodlná, odmítají poslouchat něčí rozkazy a respektovat pracovní dobu. Je práce na vlastní pěst ...

Láká vás práce na volné noze? Dobře zvažte tyto plusy a mínusy

Freelancer
zdroj: Getty Images Freelancer
aktualizováno 14.11.2018, 00:08 | 14.11.2018, 00:08 | Tereza Majzlíková

Práce na volné noze a freelancing jsou v poslední době hojně diskutovaným tématem především mezi mladými lidmi, kterým kancelářská židle začíná být nepohodlná, odmítají poslouchat něčí rozkazy a respektovat pracovní dobu. Je práce na vlastní pěst opravdu taková pohádka? Jaká je realita?

V dnešní době existuje několik povolání, které nevyžadují přítomnost na konkrétním místě a můžete je vykonávat pro více firem nebo zákazníků najednou. Na volné noze pracuje několik grafiků, marketérů všeho druhu, překladatelů, účetních, odborníků na IT, lektorů, konzultantů nebo třeba umělců. Pohráváte si s myšlenkou opustit zaměstnání a stát se svým vlastním pánem? Přečtěte si, co vás na této cestě čeká a nemine.


Výhody:


1. Přizpůsobíte si režim vlastním potřebám


Jste spíše noční typ? Klidně můžete spát do desíti a zbytek nadpracovat večer. Po obědě si dopřejete půl hodinového šlofíka nebo si během dne na chvíli zajdete zaběhat, nakoupit nebo na kosmetiku. Nemusíte dodržovat žádné firemní směrnice a dohadovat se s kolegy. Způsob, jakým komunikujete se zákazníky nebo jak se na schůzky oblékáte je čistě na vašem uvážení.

 

Digitální nomád
(Foto: Getty Images)


2. Hodně se toho naučíte


Zatímco klasické zaměstnání se po čase běžně stává rutinou, na volné noze non-stop potkáváte nové lidi, učíte se nové věci a neustále svou práci zlepšujete. Proniknete do spousty nových oborů a získáte lepší všeobecný přehled. Hodně vás to posune, i když to bude občas náročné.


3. Motivace vás požene vpřed


V klasickém zaměstnání úspěch často závisí na větším týmu lidí, což s sebou nese časté neshody a spory, na volné noze jste za něj zodpovědné samy. O to víc vás potěší, když se vám na základě dobrých referencí povede získat novou zakázku. Můžete také velmi dobře ovlivňovat výši svého výdělku. Když se vám daří, máte šanci dosáhnout příjmů, kterých byste v mnohých zaměstnáních zřejmě nedosáhly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 jednoduché kroky, jak se stát podnikatelkou

VÁŠ PŘÍBĚH: Podnikání dohnalo manžela k infarktu

TEST: Dokázala byste rozjet svůj business jako GÁBINA z ULICE?

Nevýhody:


1. Musíte ovládat několik činností najednou


Řekněme, že jste například dobrý copywriter, umíte psát šťavnaté texty na míru a o zakázky nemáte nouzi. Zvládáte se ovšem také postarat o účetnictví, obchod, administrativu, propagaci a e-mailovou komunikaci? Také si musíte obstarat kancelář nebo rezervovat stoly v kavárnách na schůzky s potencionálními klienty. I když představa kanceláře v podobě útulné kavárny, dobrého cappuccina a dortu zní lákavě, časem zjistíte, že se to trošku prodraží.

 

Práce
(Foto: Getty Images)


2. O zakázky jste nucené doslova bojovat


V klasickém zaměstnání máte jasně stanovený úkol a datum, do kterého ho musíte splnit. I když vás přesně tohle možná štve, první měsíce na volné noze vám to najednou začne chybět. Budete se muset kompletně přeprogramovat. Samy budete vyhledávat úkoly, které byste mohly splnit a budete lidem doporučovat, v čem by jim vaše služby mohly usnadnit život. Své služby musíte nějak propagovat a budete nucené obhajovat své ceny, kvalitu i zkušenosti.


3. Chce to disciplínu a velmi dobrý time-management


Disciplína je pro práci na volné noze naprosto zásadní. V práci vám možná projde, že na jeden e-mail odpovídáte už hodinu a půl, na volné noze vás prokrastinace může připravit o spoustu času a peněz. Pokud pracujete z domu, občas vám může chybět společnost a pohled na kolegy u vedlejšího stolu, jejichž přítomnost vás podvědomě vybízí k práci. Slabší povahy občas potrápí finanční nejistota, kterou s sebou freelancing nese. Nesmíte se nechat vykolejit, nýbrž zařadit vyšší rychlost a porvat se s tím.

 

Anketa
Láká vás práce na volné noze?
 

 

Také jste na volné noze? Co byste poradili ostatním vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře