Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Skloubení fyzioterapie, čínské medicíny a regeneračních metod, to jsou unikátní zdravotní masáže, které vám uleví od nejednoho zdravotního neduhu.

Masáž je pro relax? Umí zahnat únavu, migrénu i celulitidu

Masáž
zdroj: Thinkstockphotos Masáž
aktualizováno 23.05.2018, 00:02 | 23.05.2018, 00:02 | doma.cz

Skloubení fyzioterapie, čínské medicíny a regeneračních metod, to jsou unikátní zdravotní masáže, které vám uleví od nejednoho zdravotního neduhu.

Jestliže máte problémy s mobilitou, bolestmi zad, nebo vám třeba neustále zvoní v uších, vedle tradiční léčby vám mohou pomoci i zdravotní masáže.

 

„Některé zdravotní masáže kombinují řadu přístupů, mimo jiné prvky z fyzioterapie, tradiční čínské medicíny a různé regenerační techniky,“ popisuje instruktorka a zakladatelka centra Domu jógy Věra Vojtěchová a dodává, že díky této variabilitě mohou pomoci nebo být podporou při mnoha komplikacích.

 

Až k meritu problému

 

Jednou ze stěžejních disciplín jakékoliv zdravotní masáže by měla být fyzioterapie. „Zahrnuje v sobě vícero medicínských oborů, především ortopedii, neurologii a chirurgii. Díky znalostem anatomie a fyziologie stanoví odborník přesnou diagnózu existujících i potenciálních komplikací. Na jejím základě sestaví pro klienta konkrétní léčebný či terapeutický program,“ tvrdí Mgr. Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

 

„Rehabilitace řeší následky problémů, díky fyzioterapii se naopak dostaneme až k příčinám komplikací, které můžeme vyřešit, a klientovi tak ulevit od obtíží,“ vysvětluje rozdíl mezi dvěma disciplínami fyzioterapeutka Daumann. Fyzioterapie přitom nemusí být jen řešením stávajícího problému, ale i jeho prevencí.

 

Hodí se vědět: Fyzioterapeut není to samé, co masér. Na rozdíl od něj je vystudovaný zdravotník specializovaný na fyzioterapeutickou péči, která se zaměřuje na úlevu od bolestí hlavy, zad či kloubů. Podpořit může též plodnost, aktivitu lymfatického systému a psychiku.

 

Bolest
(Foto: Profimedia)

 

Znalosti z Dálného Východu

 

Prevence a terapie se dotýká i tradiční čínská medicína. Z ní si zdravotní masáže vypůjčují především teorii o energetických drahách neboli meridiánech. „Energie v těle neproudí nahodile, ale po drahách vedoucích od jednoho tělesného systému k druhému,“ nastiňuje Věra Vojtěchová a pokračuje, „tyto vnitřní meridiány jsou propojeny s vnějšími body na povrchu těla, které můžeme masážemi nebo akupunkturou stimulovat. Tak ovlivníme fungování a zdraví vnitřních orgánů i celého organismu.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte sedavé zaměstnání? Tohle vám pomůže proti bolesti zad
Prochladlá záda nebo kolena? Rychlá pomoc proti bolesti i blokádě
Bolí vás záda? Ve skutečnosti to může mít psychické a emoční důvody

 

Jak Věra Vojtěchová vysvětluje, podle čínské medicíny jsou zdravotní komplikace jednotlivých orgánů dány poruchou proudění energie v daném meridiánu, který orgánem prochází. „Stimulací vnější dráhy docílíme zlepšení vnitřního systému,“ dodává. S čím vším mohou pomoci zdravotní masáže? Na seznamu léčitelných zdravotních komplikací nechybí bolesti hlavy, krku a krční páteře, zad, kloubů, svalů, snížená mobilita, tělesné blokády, imunita, zotavení se ze zranění, regenerace, křeče, krevní a lymfatický oběh, celulitida a otoky, trávení, harmonizace orgánů, detoxikace, psychická pohoda, únava.


Meridiány nejsou žádná novinka, o jejich existenci věděli staří čínští lékaři před zhruba 3 000 lety. Znáte ledového muže Ötziho nalezeného na pomezí rakouských a italských Alp, který žil více než před 5 000 lety? Na jeho těle vědci objevili tetování v lokalitách meridiánů ovlivňujících oblast břicha a zad. Podle vyšetření ostatků přitom přesně na bolesti těchto oblastí muž za svého života trpěl. Nauka o proudění energie v těle je jedním z nejstarších léčebných přístupů vůbec, která, když pomohla ledovému muži, může ulevit i od vašich obtíží. Dejte jí šanci.

 

 

Do třetice v sobě zdravotní masáže zahrnují i velkou skupinu regeneračních metod. „Mezi ně řadíme například půsty, odstranění překyselení organismu a detoxikační přístupy,“ jmenuje Věra Vojtěchová a dodává, že k nim patří i fyzická aktivita a úprava stravy. Když se tyto přístupy spojí v jeden, vznikají unikátní masáže se blahodárným účinkem na celý organismus.

 

Ke změně musí dojít uvnitř

 

Na zdravotní masáže dochází široké spektrum klientů, od osob s chronickými bolestmi, se sedavým zaměstnáním až po seniory. Klienty jsou i sportovci, kteří se zaměřují na silový trénink a výkonnost, ale pak zanedbávají strečing a protažení. „Výsledkem zanedbávání přirozených potřeb organismu jsou chronické bolesti či blokády pohybu, kdy se již jako jediná možnost jeví invazivní lékařské postupy slibující konečně úlevu,“ tvrdí Vojtěchová. Zdravotní masáže podle ní, společně s úpravou režimu, mohou od problémů pomoci.

 

Od zdravotních masáží neočekávejte zázraky. „Lidé se často po zdravotní masáži cítí jako znovuzrození, je ovšem třeba nespoléhat se jen na schopnosti fyzioterapeuta, ale zaměřit se i sám na sebe,“ upozorňuje Vojtěchová. Vedle ošetření vám fyzioterapeut či masér většinou přidá doporučení, která byste pro nejlepší efekt terapie měli dodržovat. „Jednat se může o správnou techniku dýchání, posilovací cviky nebo jógové pozice ideální pro zlepšení jeho problému,“ dodává s tím, že pokud rady odborníka dodržíte, vytěžíte ze zdravotních masáží maximum.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Alicka242 06:40 06.10.2018
Masáž je opravdu skvělý prožitek. Nedovedu si představit, že bych čas od času na nějakou nezašla. Naposledy jsem byla na masáži v Mariánských lázních v hotelu Cristal palace (https://cristalpalace.cz/). Určitě všem doporučuji, aby čas od času nějakou masáž zkusili.