Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jak v létě chránit čerstvé jizvy?

Máte čerstvou jizvu? Na sluníčko s ní jen opatrně

Péče o pleť
zdroj: Thinkstockphotos Péče o pleť
aktualizováno 10.08.2017, 16:12 | 10.08.2017, 16:12 | doma.cz

Jak v létě chránit čerstvé jizvy?

Pokud máte čerstvé jizvy je důležité, předtím než jdete na sluníčko volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou ty s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě.


Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.


Čím se chránit?

 

Ochrana před sluncem
(Foto: Archiv firem)
 


* Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii, Eucerin (SPF 50, 150 ml, 529 Kč). Vysoce účinné UVA/UVB filtry chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením a spálením. Systém biologické ochrany s licochalconem chrání kožní buňky i v hlubších vrstvách pokožky před poškozením vlivem UV záření. Složení s obsahem přírodního antioxidantu alpha-glucosyl-rutinu (AGR) omezuje riziko vzniku slunečních alergií.


* Kapesní dětské mléko na opalování, Nivea (OF 50, 50 ml, 165 Kč). Okamžitá ochrana kdekoliv a kdykoliv je potřeba. Praktické balení v sobě ukrývá speciální voděodolné složení, které díky vyváženému poměru UVA a UVB filtrů poskytuje citlivé dětské pokožce okamžitou a dlouhodobou ochranu před spálením. Velmi lehké, nemastné složení se snadno nanáší a rychle se vstřebává.


Hojení po úrazech je v létě náročnější


V různých ročních obdobích proces hojení probíhá odlišně. V létě se zvyšuje četnost případů podráždění rány, objevuje se zarudnutí a záněty. Viníky zhoršeného hojení v tomto období bývá příliš suchý vzduch, zvýšená hrozba infekce, ale i větší pravděpodobnost zapaření rány pod vrstvou obvazu. Tomu všemu se dá úspěšně předejít a samovolný proces uzdravení ještě více zkrátit.


Každé poranění na kůži se může stát vstupní branou pro infekci. Dbejte proto se zvýšenou úzkostlivostí na prostředí, v němž se pohybujete. Vyvarovat byste se měli také koupání – platí to pro přírodní koupaliště i umělé vodní nádrže. Zranění udržujte v co nejsterilnější čistotě. Na ovázání rány myslete za každých okolností, za letních veder obzvláště. Obvazy musejí být čisté, nesmí se zašpinit nebo propotit. Na druhou stranu, příliš velké utěsnění nebo silná vrstva obvazového materiálu může způsobit zapaření, z kterého se snadno rozvine infekce. Kůže musí dýchat.


Hojení rány je vlastně přestavba tkáně. Délku a kvalitu tohoto náročného procesu ovlivňuje především stav imunitního systému. Správné fungování imunity podpoříte vitaminy a minerály, obsaženými v potravinách nebo doplňcích stravy. Samostatnou kapitolou je kvalitní pitný režim.

 

Čím podpořit hojení zevnitř?

 

Posílení imunity
(Foto: Archiv firem)
 


* Wobenzym (800 tablet, 2429 Kč, prodává např. lékárna Benu). Wobenzym obsahuje směs enzymů, které příznivě působí na záněty, otoky a krevní sraženiny. Zmírňuje jejich následky tím, že sníží vazkost krve, díky čemuž se zlepší krevní oběh i v těch nejjemnějších cévách, a dochází tak k rychlejšímu vstřebávání.
 

* Tekutý přípravek Floradix Železo+ (250 ml, 319 Kč, prodává dm a Teta). Železo se podílí na vzniku kolagenu, při jeho nedostatku se rány hojí pomaleji. Kromě dobře vstřebatelného organického železa obsahuje i látky podporující jeho vstřebávání, konkrétně vitamín C a výtažky z ovocných šťáv.

 

Čím podpořit hojení zvnějšku?

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)
 


* BIO ricinový olej BIO OIL castor (100 ml, 129 Kč, k dostání na vivaco.cz). Ricinový olej pochází z rostliny zvané ricinovník neboli Skočec obecný. Tento všelék výborně regeneruje suchou pokožku a zvláčňuje kůži po zhojených jizvách, urychluje hojení pooperačních jizev a strií.

 

* Beta Glucan Gel (50 ml, 135 Kč). Výživný gel podporuje regeneraci pokožky, pozitivně působí na ochranu před jejím poškozením. Přispívá ke kvalitnímu a rychlému hojení ran, má pozitivní vliv na tvorbu kožní tkáně a tím snižuje riziko tvorby hlubokých a výrazných jizev.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celulitida - máte šanci se jí do léta zbavit! KOMPLEXNÍ PLÁN
Tetování si nechávají nejčastěji odstranit ženy kolem třicítky
Vše o stárnutí pleti aneb jak úspěšně na vrásky


Chce to každodenní péči


Aby jizva zůstala hladká, pružná, odolná a mnohem méně zřetelná, je nutné o tkáň začít pečovat a léčit ji již ve chvíli, kdy se rána zacelí. Hlavní pravidlo zní: musíte udržovat kůži jemnou a vláčnou a pravidelně (i několikrát denně) ji mazat hojivou mastí či gelem.


Zaměřte se i na způsob masírování. Tlaková masáž zlepšuje prokrvení a pružnost jizvy. S prováděním této techniky se začíná, jakmile je rána zahojená (1-2 týdny po odstranění stehů). Tlaková masáž se provádí pomocí bříška prstu, kterým masírujete jizvu a její okolí. Prstem tlačíte na jednotlivá místa jizvy po dobu až 30 sekund (tlak by měl být tak velký, že nehtové lůžko na prstu zbledne). Počkejte několik sekund a pokračujte o kousek dál. Masáž je potřeba provádět s citem, bez nadměrného zatížení. Vyvarujte se přejíždění jizvy prstem, může dojít k poškození. Masáž můžete provádět i několikrát za den, ale kůži vždy před masáží dobře promastěte krémem či olejíčkem.

 


Jdou jizvy zcela odstranit?


Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy.


S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser, který zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě. Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po 3-6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka Perfect Clinic Dermatology. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv.
 

„Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává MUDr. Mansfeldová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře