Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trápí vás vysoký krevní tlak? Už jste vyzkoušeli všemožné léky, ale stále nejsou naměřené hodnoty v pořádku? Pak se zkuste zaměřit na svůj jídelníček! Některé potraviny nemají na naše zdraví dobrý vliv, a tak je na místě, abyste je ze svého jídeln...

Ochromuje vás často vysoký tlak a bolest na srdci? Na vině jsou tyto potraviny

Tlak
zdroj: Thinkstockphotos Tlak
aktualizováno 25.02.2018, 00:38 | 25.02.2018, 00:38 | doma.cz

Trápí vás vysoký krevní tlak? Už jste vyzkoušeli všemožné léky, ale stále nejsou naměřené hodnoty v pořádku? Pak se zkuste zaměřit na svůj jídelníček! Některé potraviny nemají na naše zdraví dobrý vliv, a tak je na místě, abyste je ze svého jídelníčku vyřadili.

Obecně platí, že lidé s hypertenzí by si měli dávat velký pozor na to, co konzumují. Rozhodně by se měli vyhýbat přesoleným a tučným jídlům, které ohrožují srdce. Důležitá je také pravidelnost a pestrost.


Těmto potravinám se vyhněte


Jak už jsme zmiňovali, lidé, kteří trpí hypertenzí, by si měli dávat velký pozor na sůl. Ta se bohužel ve velkém množství objevuje v bílém pečivu. Ať už si dáte křupavou housku, vypečený rohlík nebo třeba cornflakes, vždy v dané potravině naleznete opravdu mnoho soli. To samozřejmě platí i pro chleba. Zkuste tedy omezit příjem bílého pečiva na minimum. Podobně se zachovejte i k výrobkům, které jsou plné cukru. Na mysli máme čokoládu, sladkosti a především slazené nápoje. U nápojů rozhodně nesmíme zapomenout na černý čaj, kávu a alkohol. Všechny vyjmenované druhy pití mají neblahý vliv na vysoký krevní tlak. Nebojte se černý čaj vyměnit za zelený a kávu za bezkofeinovou variantu. Také zapomeňte na energetické nápoje, které kromě cukru obsahují další nežádoucí látky.

 

 

Možná vás překvapí, že by se na vašem stole neměly objevit ani rybí konzervy, korýši, uzené ryby či zavináče. Důvod je prostý, opět jsou plné nebezpečné soli, která zvyšuje náš krevní tlak. Podobně je tomu také u tvrdých sýrů a uzenin. Na černé listině se vyskytují i tučné mléčné výrobky, které však  můžete hravě nahradit odtučněnou variantou. Všichni asi tušíme, že bychom taktéž měli zapomenout na smažená jídla, brambůrky a slané oříšky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Trápí vás vysoký tlak? Mohlo by to být i neodhalenou cukrovkou
10 tipů pro boj s vysokým krevním tlakem
Vysoký nitrooční tlak může vést ke slepotě


Žádné náhražky


Rychlý životní styl dnešní doby s sebou přinesl i řadu potravinových polotvarů a náhražek. Na mysli máme především instantní polévky, konzervy a jídla z fastfoodů. Opět platí, že všechna vyjmenovaná jídla mají neblahý vliv na náš krevní tlak. Ze svého jídelníčku vyškrtněte také kupované majonézy, kečup a předpřipravené marinády, které jsou přeplněné solí.

 


Na co se zaměřit?


Udělali jste čistku ve svém jídelníčku? Pak byste asi měli vědět, které potraviny do něj naopak patří. Hlavní roli by měl hrát česnek, který se k léčbě vysokého tlaku používal už ve starém Řecku. Opomenout bychom ani neměli na cibuli, celer, červenou řepu a okurku. Z ovoce si dopřejte banány, grapefruity a jablka. Místo rafinovaného cukru slaďte včelím medem, který v sobě ukrývá příznivý enzym acetylcholin. Na vašem talíři by se také měly objevit obilné vločky, pohanka, luštěniny, ryby a ořechy. Sladkomily určitě potěší, že si mohou dopřát i kousek čokolády. Pozor si jenom dejte na to, aby obsahovala vysoký podíl kakaa.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře