Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dle statistik je výskytem děložního myomu aktuálně ohrožena každá druhá žena. Našel ho gynekolog i vám? Hlavně nepanikařte. Myom je sice nádor, ale nezhoubný, tudíž se nejedná o rakovinové onemocnění, jak se řada žen mylně domnívá. Přesto nad jeho...

Myom může mít až každá druhá žena! Co vám s ním hrozí?

Gynekologická prohlídka
zdroj: Thinkstockphotos Gynekologická prohlídka
aktualizováno 30.07.2018, 00:00 | 30.07.2018, 00:00 | doma.cz

Dle statistik je výskytem děložního myomu aktuálně ohrožena každá druhá žena. Našel ho gynekolog i vám? Hlavně nepanikařte. Myom je sice nádor, ale nezhoubný, tudíž se nejedná o rakovinové onemocnění, jak se řada žen mylně domnívá. Přesto nad jeho existencí nelze jen mávnout rukou.

„Nezhoubný nádor svaloviny děložní aktuálně postihuje až 60 procent ženské populace. Výskyt tohoto onemocnění u žen navíc rok od roku celosvětově roste,“ potvrzuje nepříjemnou statistiku primář kliniky GynCentrum Petr Pícha. Proč a jak tyto nezhoubné nádory v ženském těle vznikají, je lékařům zatím nejasné. Vzhledem k tomu, že rostou výhradně v reprodukčním období ženy, lze usuzovat, že jejich bujení podporují ženské hormony estrogeny.

 

Máte přestat brát antikoncepci?

 

Tvrdit, že užívání hormonální antikoncepce podporuje vznik myomu, ovšem nelze. Antikoncepce je vzhledem k riziku výskytu myomů hodnocena jako indiferentní, nebo je dokonce její užívání považováno za mírný ochranný faktor, zejména proto, že udržuje v těle stálou hladinu hormonů.


Životní styl ale na růst myomů vliv má. Dle statistik jsou výskytem myomu více ohroženy kuřačky a ženy tmavé pleti. Růst podporuje též obezita, nedostatek vitamínu D, zvýšená konzumace masa a alkoholu. V pozdějším, ale stále ještě reprodukčním věku, je rizikovým faktorem také bezdětnost. Naopak bát se nemusí dívky před nástupem menstruace.

 

 

Co na nemoc může upozornit?

 

Obecně je prakticky nemožné si myom v počáteční fázi diagnostikovat sama, je proto důležité chodit na pravidelné prohlídky, lékař ho odhalí mnohem pravděpodobněji. Nejčastěji bývají objeveny během gynekologických prohlídek, kdy lékař zjistí zvětšení dělohy, s jistotou je potvrdí ultrazvuk nebo magnetická rezonance. Zpozornět byste ale měla, pokud vás trápí velmi silné či prodloužené menstruační krvácení, pobolívání v podbřišku nebo možné bolesti při námaze či pohlavním styku.

 

Preventivní prohlídky mají velký smysl nejen u gynekologa. Podívejte se, na jaké máte nárok.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Trpíte obezitou? Pozor! Může způsobit tyto druhy rakoviny
Bojíte se rakoviny? Co dělat, když je vám 20, 30, 40, 50 nebo 60 let?
Berete hormonální antikoncepci? Bravo, chráníte se tak před nádory

 

Nenechte se hned řezat

 

Ačkoliv se nejedná o onemocnění, které by vás přímo ohrožovalo na životě, může způsobit velké problémy. Myomy se u nás často stále řeší především odnětím dělohy neboli hysterektomií, což představuje velký zásah do ženského těla. „Odejmutí dělohy je definitivní tečka za plodností ženy. To, zejména v době, kdy dochází k posunutí věkové hranice plánování mateřství, není dobré,“ prozrazuje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka centra Repromeda.

 

Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu pacientek napříč věkovým spektrem se odborníci snaží nalézt nové postupy, díky nimž by odstranily či ošetřily myomy bez nutnosti odstranění celé dělohy. Využívají k tomu jak konzervativní, tak operační metody. Mezi nejčastější patří například laparoskopické nebo laparotomické odstranění myomu či myomů. Metody se snaží omezit růst myomů s minimálním poškozením okolní funkční tkáně dělohy a co nejkratší dobou pooperačních komplikací.

 

Děloha
(Foto: oficiální zdroj)

 

„Například metoda laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou spočívá v přesně cíleném zničení přívodní cévy myomů za pomoci barevného ultrazvuku, kdy sonografista navádí speciální operační nástroj operatéra přímo k přívodné, vyživující cévě myomu a ta je poté uzavřena unipolární jehlou,“ přibližuje gynekolog a porodník Karel Pohl z kliniky GynCentrum detaily současných operačních možností.

 

Pokud vám lékař hned navrhne operaci, zkuste se zeptat na další možnosti. Počítejte ale s tím, že méně rezolutní zákrok nelze provézt u každé pacientky a každého myomu (musí splňovat určitá kritéria jak umístění vzhledem k tělu děložnímu, velikost a bezpečnou vnitřní strukturu). Je také možno použít hormonální blokády menstruačního cyklu. Ta způsobí zástavu růstu myomu, dokonce i jeho možné zmenšení. Používá se jako doplňující léčba pro potlačení růstu myomu před chirurgickým zákrokem, nebo k zástavě růstu u starších žen.

 

V některých případech lze myomy dokonce léčit vhodnou výživou a relaxací, případně vhodně zvolenými bylinkami a obklady. Proti jejich růstu pomáhá např. kontryhel, hřebíček, maliník či kopřiva. Lžičku každé této byliny přelijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat, poté pijte vlažný.


Kradou šanci na miminko


Děložní myomy bohužel zásadně ovlivňují šance na otěhotnění a donošení zdravého dítěte. Zvětšují dělohu, mohou vytvářet atypické tvary, a pokud se nacházejí ve vnitřní části děložní stěny, dokáží ovlivnit nejen tvar, ale i kvalitu sliznice. „Ta je potom vytenčená, nemá tak dobré krevní zásobení a může být nevhodnou pro uhnízdění embrya. Navíc pokud jsou myomy velké nebo nevhodně situované, i v případě, že se ženě podaří otěhotnět, mohou způsobit potrat nebo předčasný porod,“ popisuje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře