Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipkou ročně onemocní až 50 milionů Evropanů. Zejména v zimě se potýkáme s úbytkem slunečního záření, které spolu s nižší vlhkostí ovzduší přispívá k prodloužení životaschopnosti chřipkových virů. Zima, oslabená imunita a přeplněné dopravní pros...

Na chřipku jen klid a nohy v teple nestačí! Co dělat, když už vás viróza skolila?

Chřipka
zdroj: Thinkstockphotos Chřipka
aktualizováno 05.03.2018, 00:32 | 05.03.2018, 00:32 | doma.cz

Chřipkou ročně onemocní až 50 milionů Evropanů. Zejména v zimě se potýkáme s úbytkem slunečního záření, které spolu s nižší vlhkostí ovzduší přispívá k prodloužení životaschopnosti chřipkových virů. Zima, oslabená imunita a přeplněné dopravní prostředky, to vše znamená, že jsme v epicentru chřipkového období.

Avšak i toto vysoce nakažlivé virové onemocnění lze efektivně zvládnout. Co tedy dělat, když se náš imunitní systém neubrání?


Je zima a viry mají pré

 

Chřipka se vyskytuje především v zimě, a to z řady více nebo méně jasných důvodů. Jako možné příčiny sezónnosti chřipky se uvádí:


* chladem oslabený imunitní systém
* nedostatek slunečního záření, které je zdrojem vitaminu D
* nižší sezónní aktivita některých součástí imunitního systému
* vyšší stabilita chřipkového viru v zimních podmínkách


Lidé se v zimě také častěji sdružují uvnitř a jsou tak v blízkém kontaktu, ať už v přeplněných dopravních prostředcích, v kinech či divadlech. To je příčinou snazší nákazy, protože viry se přenáší kapénkami při kýchání nebo kašlání, kapénky nadále kontaminují i povrchy, kterých se dotýkáme. „Zejména v rizikových obdobích je třeba omezit kontakt s nemocnými lidmi a vyhnout se místům s vysokou koncentrací lidí obecně. Při prvních zpozorovaných příznacích je vhodné učinit kroky, které předejdou zhoršení stavu,“ radí MUDr. Igor Karen, praktický lékař, Benátky nad Jizerou.

 

Mrazivé dny posledních týdnů se navíc zdají být kritické. "V 8. kalendářním týdnu byla nemocnost akutních respiračních infekcí včetně chřipky v ČR, při porovnání s minulým týdnem, na vzestupu o 0,5 %. Nejvyšší nárůst nemocnosti je evidován u dětí ve věku 6-14 let. Nemocnost nadále stoupá v osmi krajích,“ MUDr. Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ.


Dívka s léky
(Foto: Profimedia)

 

Nástup nemoci a její projevy

 

Nástup symptomů chřipky je obvykle velmi rychlý, často doprovázený zimnicí, bolestmi hlavy a teplotou stoupající k 39 až 40 °C. Přidávají se bolesti svalů a kloubů, dráždivý kašel, pocit sucha a škrábání v hrdle. Z tohoto důvodu je nezbytný dostatečný přísun tekutin a dostatek odpočinku. „Pokud trpíte bolestmi hlavy i celého těla, jež jsou větší než při běžném nachlazení, je vhodné sáhnout po léku, který má protizánětlivé účinky, tlumí bolest i teplotu.“ upozorňuje MUDr. Karen.

 

Jak na to

 

Obecná doporučení pro případ chřipkové infekce zahrnují:


* dostatečný odpočinek a spánek
* stálý přísun dostatečného množství tekutin, aby se předešlo dehydrataci
* pacient by se měl udržovat v teple
* je třeba dbát na zásady prevence šíření nákazy (mytí rukou, vyhazovaní použitých kapesníků, vyhýbání se kolektivu)
* v případě potřeby můžete užívat léky ke snížení teploty a úlevě od bolesti (například paracetamol či ibuprofen).


ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet
Těchto 7 potravin vás vyseká z nachlazení a chřipky
Chřipka: Proč ji někdo překoná, zatímco jiné zabíjí

 

Když příznaky udeří v plné síle

 

Pokud však příznaky chřipky udeří v plné síle a bolí vás celé tělo, není nutné hrát si na hrdinu a spoléhat pouze na čaj. Doporučuje se podpořit organizmus některým z volně dostupných léků, který působí protizánětlivě, snižuje horečku a tlumí bolest svalů, kloubů a hlavy.

 

Pokud příznaky přetrvávají, pacienti by neměli pokračovat v automedikaci, ale raději konzultovat svůj stav s lékařem.

 

Anketa
Už jste letos měli chřipku?
 

 

Náš tip:


NA BOLEST

 

Pro lepší imunitu - 2
(Foto: Archiv firem)

 

* Brufen 400, Mylan (89 Kč). Tento přípravek je vhodný také na bolesti menstruační či zubů nebo například na bolesti související se sportovními úrazy – tedy po zranění svalů, šlach a vazů.
 

* Paralen horký nápoj bez cukru 500 mg (79,90 Kč). Má formu sypkého prášku s citronovou chutí a vůní, který se rozpustí v horké vodě a následně vypije. Proto může být pro některé pacienty příjemnější na užívání oproti klasickým tabletám. Kromě snižování horečky je tento přípravek vhodný také při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, bolesti svalů a kloubů provázející chřipku a nachlazení a bolesti zad.

 

NA RÝMU

 

Pro lepší imunitu - 4
(Foto: Archiv firem)


* Vincentka Nasalis startovací sada (312 Kč). Je určena k proplachování nosních dutin a nosohltanu pomocí proplachovací plastové konévky.


* Inhalátor Omron A3 Complete (1150 Kč, k dostání v síti lékáren Benu). Umožňuje aplikaci léků přímo do horních i dolních dýchacích cest a díky nastavitelnému rozprašovači lze zacílit přímo danou část dýchacích cest, která vyžaduje léčbu. Díky tomu dochází k rychlému a efektivnímu nástupu léčby a omezení vedlejších účinků léků.

 

NA KAŠEL

 

Pro lepší imunitu - 3
(Foto: Archiv firem)


* Hedelix sirup proti kašli (152 Kč). Neobsahuje cukr, ethanol ani konzervační látky a barviva. Díky svému složení je vhodný také pro novorozence a malé děti. Účinná látka v podobě břečťanového listu usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

 

* Cucavé tablety Aspecton (92 Kč). Zklidní podrážděnou sliznici při suchém kašli a chrapotu. Příchuť černého rybízu vás osvěží a extrakt z islandského lišejníku se postará o regeneraci zanícené sliznice – vytváří na ní totiž ochrannou vrstvu a oslabuje tak její dráždění. Zároveň podporuje zvlhčování a tvorbu slin. Tablety navíc obsahují vitamin C a jsou bez cukru.

 

PRO LEPŠÍ IMUNITU

 

Pro lepší imunitu - 1
(Foto: Archiv firem)

 

* BIO sirup Smrkáček (113 Kč, lze zakoupit v oddělení Zdravý svět v hypermarketech Globus). Zbaví nepříjemných příznaků nemoci, navíc je jeho chuť velmi příjemná. Lze jej připravit na horký i studený způsob. Ocení ho zejména rodiče pečující o stonající ratolest, je totiž skvělým řešením pro malé děti, které nerady polykají prášky nebo nesnáší hořkou chuť.


* Generica Immune Akut ve formě sirupu (129 Kč). Denně bychom měli přijmout minimálně 100 mg vitamínu C, což dle tabulek odpovídá asi 250 g citrusů. Což není až tak nesplnitelné. Zárukou jsou však doplňky stravy, které dodávají deklarované množství daného vitamínu. Tento sirup kromě zmíněného vitamínu C obsahuje i další látky pro podporu imunity, například nukleotidy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jitka K 11:11 13.04.2018
Ta konvička vypadá nepřív@tivě toho bych se bála
Miroslava 14:59 12.04.2018
raděj se poptám v lékárně. Děkuju za zprávu Lily. Moc jsi mi pomohla.
Lily. MK 10:49 11.04.2018
v příbalovém letáku písou, že není vhodný, pokud člověk trpí alkoholismem a že těhotné a kojící se mají poradit, pak epileptici a lidi s onem. jater.

Do té skupinky určitě nepatříte :) nebo pro sichr naběhněte do lékarny a poptejte se.

Za sebe jedině doporučuju.
Miroslava 13:16 10.04.2018
Můžu ho i když trpím na vysokej tlak? Nevíte?
Lily. MK 11:46 09.04.2018
Vypadá to že Smrkáček není v kurzu, já používám taky Lymphomyosot a jsem spokojená.
Fridolinka 17:09 06.04.2018
a co ten Bio smrkáček, neuzkoušeli jste?
KaRla 15:28 06.04.2018
kapala jsem Lymphomyosot. Nebýt toho lehla jsem jako každej rok. od podzimu tři dávky za den a měla jsem klid.
Ema 16:43 05.04.2018
to KaRla: JOO a co jste používala?
KaRla 16:36 04.04.2018
mám zkušenost jinou. podařilo se mi tak posílit organismus, že jsem letos v zimě neměla ani rýmu. ˇžádnou chemii do těla necpat.
Ester 16:45 03.04.2018
mluvit za sebe 3 týdny jsem byla nepoužitelná :/ příští rok jdu do očkováníí
1 2 3