Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Gastroenterolog Kyle Staller z Massachusetts General Hospital tvrdí, že tak, jako máme nějaký denní režim a nastavený čas, stejně je na tom i naše tlusté střevo. A prozrazuje způsob, jak zařídit, abyste si na velkou došli každý den ve stejný čas.

Na VELKOU každý den ve stejný čas? Víme, jak se to NAUČIT a vyhnout se stresu

Toaleta
zdroj: Thinkstockphotos Toaleta
aktualizováno 30.07.2017, 00:37 | 30.07.2017, 00:37 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Gastroenterolog Kyle Staller z Massachusetts General Hospital tvrdí, že tak, jako máme nějaký denní režim a nastavený čas, stejně je na tom i naše tlusté střevo. A prozrazuje způsob, jak zařídit, abyste si na velkou došli každý den ve stejný čas.

Některé věci se nám dějí každý den přibližně ve stejnou dobu. První šálek kávy, čtení novin či dělání snídaně a pravděpodobně i to, že na vás velká potřeba přijde každý den ve stejnou dobu. Čili, když se vzbudíme my, vzbudí se i naše tlusté střevo. Jeho funkci spustíte i tím, že se najíte. Žaludek mu vyšle signál, že přichází další potrava, která bude potřebovat místo. Většina lidí provede velkou potřebu ráno po snídani. Dopomoci k tomu může i káva, která vysloveně povzbuzuje tlusté střevo, aby konalo.

 

Někteří lidé provedou potřebu ráno a odpoledne ve stejném čase, protože mají rychlejší metabolismus. Zatímco jiní mají tendenci chodit na toaletu jednou za den nebo i obden. Není to o tom, že by se s tělem něco dělo, tlusté střevo se rozhodne, kdy je ten správný čas k vyprázdnění.

 

To například vysvětluje, proč máte problém jít na toaletu, když cestujete, zejména, pokud jedete do jiného časového pásma. "Vaše tělo očekává, že se probudí ve stejném čase, ale hodiny jsou posunuté. S tím dojde i k posunu vnitřního času tlustého střeva a může trvat několik dní, než se člověk vyprázdní," řekl doktor Staller.

 

 

Samozřejmě, ne vždy můžete jít na toaletu, když to na vás přijde. Buď kvůli práci, nebo jiné povinnosti a občas vás může zácpa nemile tížit. Pokud to ale děláte pravidelně a neposloucháte přirozené potřeby těla, koledujete si o problém. Časté zadržování a odkládání vyprazdňování ústí jen ve střevní obtíže a poruchy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Střevní chřipka v létě řádí. Co s ní?
Troufnete si použít toaletu před partnerem?
Levně, rychle, přírodně: Jednoduchý způsob, jak vyčistit toaletu

 

Pokud to na vás přijde vždy v nevhodném čase, můžete prý tlustému střevu změnit režim. Tak se vyhnete stresovým chvilkám, kdy potřebu pocítíte v dopravním prostředku, v autě v koloně nebo na pravidelné pracovní poradě.


Gastroenterolog Ashkan Farhadi z Orange Coast Memorial Medical Center radí, abyste si zvolili hodinu během dne, kdy nemáte žádné povinnosti. Sedněte si na pár minut na toaletu, i když vám zrovna nechce. Netlačte, pouze seďte. Opakujte to několik dní vždy ve stejnou dobu. Po dvou týdnech by mělo být vaše tlusté střevo připravené vykonat potřebu právě v tu hodinu, kterou jste si zvolili.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

sony 16:00 30.07.2017
Tak jsem zvědav, jestli se to moje střevo na stará kolena naučí. Mám potřebu obvykle za 36-48 hodin,někdy při zpomaleném metabolismu dokonce za delší dobu. Když bylo dříve nutno potřebu zadržet, vypěstoval jsem si dráždivý tračník a křeče zejména při stresu. Už se to podařilo odbourat, ale je z toho opačný problém. Tak začínám trénovat.