Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipka, nachlazení či jiná nežádoucí virová onemocnění jsou strašákem každé ženy, která se snaží o miminko nebo už těhotná je. Naštěstí jsou cesty, jak si ulevit, i když nemůžete sáhnout po obvyklých lécích.

Nastydlá a těhotná? Jak si ulevit, ale neublížit miminku

Nachlazení
zdroj: Thinkstockphotos Nachlazení
aktualizováno 15.03.2018, 17:27 | 15.03.2018, 17:27 | doma.cz

Chřipka, nachlazení či jiná nežádoucí virová onemocnění jsou strašákem každé ženy, která se snaží o miminko nebo už těhotná je. Naštěstí jsou cesty, jak si ulevit, i když nemůžete sáhnout po obvyklých lécích.

Pokud žena otěhotnění, plné fungování jejího imunitního systému je obvykle automaticky potlačeno, aby tělo nevyhodnotilo embryo jako „nežádoucí“ a nedošlo tak k potratu. A proto může být organismus náchylnější i k přenosným onemocněním, třeba právě teď tak časté chřipce a nachlazení.

 

Jak se bezpečně vypořádat s nachlazením před početím?

 

Ať už se snažíte o miminko přirozenou cestou, nebo máte v plánu podstoupit IVF léčbu, důležité je organismus před možnou nákazou obrnit. Při vyšším výskytu respiračních onemocnění můžeme imunitu v první řadě posílit prostřednictvím zdravé stravy a vitamínů. Nápomocný je zejména vitamín C, který je současně pro těhotné naprosto bezpečný – jeho nejvyšší koncentrace je v černém rybízu, brokolici nebo červené paprice, velice bohatý je na něj ale také šípkový čaj.

 

Navíc získáte ale i další benefity. „Strava bohatá na vitamíny a minerály ženu nejen chrání před možným onemocněním, ale dokáže současně její plodnost i přirozeně povzbudit. Pro posílení imunity je vhodné zařadit jídla složená ze surovin, které byly minimálně upravovány a zpracovávány a obsahují tak nejvíce zdraví prospěšných látek. Posílit imunitu lze i prostřednictvím potravinových doplňků. V takovém případě se ale určitě při plánovaném těhotenství vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda.


Pokud i přes všechna preventivní opatření onemocníte, je vhodné zařadit zahřívací potraviny a bylinky. Zázvorový čaj nebo čaj s medem a skořicí mají protizánětlivé účinky a organismus skvěle prohřejí. Jsou navíc stejně jako vitamin C vhodné i pro ženy, které plánují otěhotnět. Předepsání antibiotik nemá při nachlazení opodstatnění, protože se jedná o virovou infekci, která antibiotiky léčit nelze.

 

 

Jak bojovat s nemocí v těhotenství?

 

Pokud jste těhotná, je třeba užívání všech preparátů přizpůsobit vašemu stavu a konzultovat jej s lékařem nebo lékárníkem. S prohřívacími ingrediencemi i bylinkami musíte nakládat opatrněji a neužívat je ve velkém množství. Často dochází také k obavám, zda nachlazení nemůže ublížit nenarozenému dítěti. Naštěstí není důvod panikařit. Pokud se potýkáte pouze s běžným onemocněním horních cest dýchacích, o vývoj plodu se rozhodně bát nemusíte.

 

„I přestože se žena cítí slabá, tělo se postará jak o boj s nemocí, tak o ochranu embrya. Důležité je ale takový stav nepodcenit, odpočívat a především kontrolovat tělesnou teplotu, protože vysoká horečka už dítěti ublížit může. Pokud tedy u těhotné propukne pravá chřipka a objeví se zvýšená teplota, je důležité vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc,“ upozorňuje MUDr. Veselá na možné komplikace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těhotenství a veganská strava - nešidíte své miminko?
Zázrak zrození: 9 úžasných změn, které během těhotenství proběhnou v těle ženy
Čím těhotenství devastuje vaši pleť a jak katastrofám předcházet?

 

Důležité je v těhotenství nemoci nepřecházet a dopřát si klid. Ženy musí především pamatovat na to, že v prvních dvanácti týdnech se dítěti vyvíjejí všechny životně důležité orgány a proto by všechna léčiva měla být i v rané fázi těhotenství užívána s rozvahou. Od nepříjemných projevů nachlazení si můžeme pomoci i přírodní cestou.

 

Věděli jste, že…


* Mořská voda ve spreji zabírá na ucpaný nos.
 

* Na bolest v krku a kašel zase pomůže kloktání slané vody nebo med.
 

* Zkuste popíjet Vincentku, díky ní totiž do těla navrátíte potřebné minerální látky.
 

* Nárazově je možné užít paracetamol, ibuprofen se naopak nedoporučuje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marie 17:00 08.04.2018
Může se užívat v těhotenství Wobenzym, prosím?