Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejen zimní sporty, ale také chůze po kluzkých a namrzlých vozovkách či chodnících může zapříčinit vážné úrazy s nepříjemnými následky.

Nebezpečná ledovka: Jak předejít úrazu + na co máte nárok?

Ledovka
zdroj: oficiální zdroj Ledovka
aktualizováno 07.01.2019, 00:00 | 07.01.2019, 00:00 | doma.cz

Nejen zimní sporty, ale také chůze po kluzkých a namrzlých vozovkách či chodnících může zapříčinit vážné úrazy s nepříjemnými následky.

Jak se v zimě na komunikacích chovat a jak postupovat v případě úrazu na náledí?

 

Chůze na náledí a vhodná obuv


Předejít pádu na náledí lze i uzpůsobením chůze. „Základem je pevný stoj s nohama rozkročenýma asi na šířku pánve, který je stabilní. Díky malým krůčkům a přenášení váhy z jedné nohy na druhou, rychleji se střídající za sebou, nedochází k tak velké destabilizaci těžiště těla, jako když děláte kroky dlouhé. Našlapujte na celá chodidla spíše přes špičku než přes patu,“ říká MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic. Tím, že se kroky za sebou rychleji střídají, se vyvažuje stabilita těla, protože nedochází k tak velkému vychylování těla do stran, kterým bychom na ledě mohli ztratit rovnováhu.

 

Samozřejmostí je v tomto případě také vhodná obuv s kvalitní podrážkou s neklouzavým hlubokým zimním dezénem. Boty s hladkou podrážkou nechte v zimě raději doma.

 

Doporučujeme:

 

Zimní boty - 3
(Foto: Archiv firem)

* Šedé na platformě, Toms, 3680 Kč, prodává urbanlux.cz

* Sněhule, Crocs, 2120 Kč, prodává urbanlux.cz

* Béžové, UGG, 5790 Kč, prodává Salamander

 

Zimní boty - 4
(Foto: Archiv firem)

* S přezkami, F&F, 799 Kč

* S cvočky, KiK, 429 Kč

Béžové, adidas, 1499 Kč, prodává hervis.cz

 

Zimní boty - 1
(Foto: Archiv firem)

* Koňakové, Deichmann, 999 Kč

* Černé, Baťa, 1599 Kč

* Zelené, Desigual, 4099 Kč

 

Zimní boty - 2
(Foto: Archiv firem)

* Kozačky, Deichmann, 1299 Kč

* Modré s kožíškem, Humanic, 2499 Kč

* Černé s cvočky na patě, CCC, 899 Kč

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mráz kůži těžce poškozuje! Jak se bránit?
Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?
Nečekaný výpadek proudu? Nepanikařte, zde máte NÁVOD, jak postupovat

Riziková místa, kde vás může zledovatělý povrch zaskočit

 

„Kromě náledí na chodnících, by chodci měli dát pozor také na namrzlé přechody pro chodce. Saduritová barva, která se na ně používá, totiž snadno namrzá a může klouzat doslova jako led. Stejně tak by chodci měli být obezřetní v případě, kdy přecházejí v části s tramvajovými kolejemi, které jsou také náchylnější k námraze a mohou více klouzat,“ varuje Olga Boučková z oddělení Besip TSK.

 

Ledovka
(Foto: oficiální zdroj)


Jak postupovat v případě zranění


Za stav chodníků zodpovídá jeho vlastník, případně správce. Pozor ale, ne všechny chodníky jsou udržovány, některé méně frekventované mohou být z povinnosti vyloučeny. V případě, že se vám stane vážný úraz na neupraveném chodníku a budete požadovat náhradu škody, nemusí vám být odškodnění přiznáno. Každý případ se posuzuje jednotlivě. Především budete muset prokázat, že chodník byl skutečně v neschůdném stavu a tento stav se nedal předpokládat. Odškodnění pak probíhá přes pojišťovny, a pro ty je třeba mít co nejpřesnější dokumentaci. Návod, jak na to, najdete v tomto článku.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře