Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ačkoliv už vám dávno není 14, očkování proti rakovině děložního čípku jste nepropásly. Můžete se nechat očkovat také v dospělosti, dokonce i po prodělané konizaci čípku.

Očkování proti rakovině děložního čípku? Vyplatí se klidně i po třicítce

Rakovina
zdroj: Getty Images Rakovina
aktualizováno 09.02.2019, 00:00 | 09.02.2019, 00:00 | doma.cz

Ačkoliv už vám dávno není 14, očkování proti rakovině děložního čípku jste nepropásly. Můžete se nechat očkovat také v dospělosti, dokonce i po prodělané konizaci čípku.

Domníváte se, že chodit na gynekologii v pokročilém věku už není potřeba? To je omyl, který pro vás může být smrtelný. Můžete totiž leccos zanedbat. Například průměrný věk pacientky s pokročilou rakovinou děložního čípku převyšuje 53 let!

 

Nádorová onemocnění na děložním čípku i jinde způsobuje HPV virus. Ročně zemře na toto onemocnění 400 žen z 900 nakažených. Rakovina totiž u žen bývá nalezena bohužel až v pokročilém stádiu.


Nejvíc toto onemocnění hrozí ženám nad 50 let. Bránit se tomu mohou prevencí, ale i očkováním. Věk pro očkování proti rakovině děložního čípku totiž není podmínkou. Je sice nejefektivnější nechat se očkovat ještě před zahájením sexuálního života, ale nikdy není pozdě. Vakcína pro již sexuálně aktivního jedince ho totiž ochrání proti dalším typům HPV, se kterými se ještě nesetkal. Zabrání také opakované infekci a onemocnění.

 

 

Rakovina
(Foto: isifa.com)


Byla jsem na konizaci, mohu se nechat očkovat?


Konizace je ošetření předrakovinných stádií na děložním čípku. Vždy se nejdřív poraďte se svým lékařem. Sdružení lékařů informující veřejnost o infekci virem HPV College a Česká gynekologická a zdravotnická společnost však doporučují nechat se očkovat i po konizaci. Zabráníte tak třeba tomu, aby se projevy infekce vrátily.


Plánujeme miminko nebo jsem těhotná. Mohu se nechat očkovat?


V průběhu očkování otěhotnělo několik tisíc žen, ale nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Pokud je však žena těhotná, doporučuje se počkat s očkováním až po porodu, respektive po šestinedělí. V těhotenství by se totiž měly veškeré léky minimalizovat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Také mužům hrozí rakovina prsu!

Proti rakovině čípku stačí pár minut!

Samovyšetření prsu: Přečti si návod a podívej se na video


Druhotné prevence


Očkování je sice nejspolehlivější metodou, případnou rakovinu děložního čípku si ale můžete pohlídat i pravidelnými prevencemi. Souhrnně se jim říká screening. Na preventivní kontroly však dochází jen 57,9% žen, z nichž velké procento tvoří mladé dívky.


Známou prevencí je cytologie, tedy stěr z děložního čípku. Mnoho žen však tuto možnost nevyužívá. Zvlášť starší ženy často přestanou na gynekologii docházet. Mylně se domnívají, že to není nutné, když už neberou antikoncepci nebo nejsou těhotné.

 


Doporučeno ženám nad 30 let: Nejnovější HPV test


Nejnověji je tu možnost HPV testu. Ten se doporučuje hlavně ženám nad 30 let. Může totiž trvat 15 let, než se nákaza virem HPV projeví. Touto metodou je možné zjistit přítomnost rizikových typů infekcí HPV, které by mohly později způsobit nádory. Zjednodušeně řečeno odhalí, jak moc vám v budoucnu hrozí rakovina děložního čípku. Zjistí totiž ještě přednádorové změny na čípku a žena tak může být dále podrobněji sledována. Pokud se naopak HPV test projeví jako negativní, možnost vzniku nádoru nebude hrozit po dalších 3-5 let.


HPV test si mohou nechat udělat všechny ženy, které mají zájem. Pojišťovna to hradí jen těm, které neměly dobré výsledky v cytologii nebo jsou po ošetření přednádorových změn. Můžete si však nechat test udělat „na přání“, ceny se pohybují kolem 1000 korun.


Světová zdravotnická organizace označila infekci HPV za pandemii a nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekci. Považuje ji dokonce za závažnější problém než HIV virus. Za život se s infekcí HPV setká až 80% žen. Zatímco v Česku na ni stále mnoho žen zemře, v Austrálii už byla díky očkování a prevencím téměř vymýcena. Nechte se očkovat ještě teď.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dercy09 13:48 09.02.2019
Jmenuji se Darci Lyne. Jedná se o velmi šťastný den mého života díky pomoci, kterou mi doktor .nosakhare pomohl získat zpět svého bývalého manžela s kouzlem lásky a magie. Byl jsem ženatý po dobu 6 let a bylo to tak hrozné, protože můj manžel opravdu podváděl a hledal rozvod, ale když jsem narazil na Dr..nosakhare e-mail na internetu o tom, jak pomohl tolik lidí dostat své ex zpět a pomoci opravit vztah a dělat lidi šťastný ve svém vztahu. Vysvětlil jsem svou situaci a pak jsem hledal jeho pomoc, ale podle mého největšího překvapení mi řekl, že mi pomůže s mým případem a že teď slaví, protože se můj manžel úplně změnil k lepšímu. Vždycky chce být po mém boku a nemůže bez mého daru dělat nic. Opravdu se těším svému manželství, což je velká oslava. Budu pokračovat v svědectví na internetu, protože Dr. Nosakhare je pravým kouzelníkem. POTŘEBOVAT POMOC? KONTAKT
  -Email - blackmagicsolutions95@gmail.com
můžete jej také přidat do aplikace Whats-app: 2349083639501
On je jediná odpověď na váš problém a přináší vám pocit spokojenosti ve vašem vztahu. A je také dokonalý ve vašem vztahu.
chcete svůj bývalý zpátky?
politické ambice?
Bezdětné řešení problému?
Řešení finančních problémů?
Tmavé kouzelné síly?
řešení nemoci a nemoci těla
Všechny typy řešení problémů astrologií?
Řešení problémů s rozvodem?
dffrew