Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Můžete ji čistit, kolikrát chcete, bakterie do koupelny prostě patří. Můžete jen snížit jejich množství. Víte ale, kolik se jich nachází na konkrétních místech?

Nechutné nebezpečí v koupelně: Netušili jste, kde na vás číhá nejvíc bakterií

Úklid
zdroj: Thinkstockphotos Úklid
aktualizováno 01.06.2017, 16:12 | 01.06.2017, 16:12 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Můžete ji čistit, kolikrát chcete, bakterie do koupelny prostě patří. Můžete jen snížit jejich množství. Víte ale, kolik se jich nachází na konkrétních místech?

Určitě jste si pomysleli, že nejvíce je v záchodě a jeho okolí. To však není pravda. Na výskyt bakterií se zaměřili odborníci ze společnosti Soakology, která navrhuje koupelny. Použili mapy tepla, aby zjistili místa působnosti zárodků. Podle nového výzkumu, o kterém píše The Sun, je jich nejvíce na zubním kartáčku, těsně za ním následuje vana či sprchový kout.

 

Nemusíte nyní hystericky utíkat z koupelny nebo vše přehnaně čistit. Ne všechny bakterie jsou škodlivé a ve skutečnosti se vyskytují běžně i v lidském organismu. Nemůžeme žít v bublině a vyhýbat se jim. Ve skutečnosti tak školíme náš imunitní systém.

 

Mezi bakterie, které se nejčastěji vyskytují v koupelnách, patří mikrobi z vaší stolice: E.coli, streptokoci a salmonela. Těmto bakteriím jsme vystaveni na denní bázi, a to nejen v koupelně. Nejlepší způsob, jak zabráníme jejich šíření, je pravidelné mytí rukou.

 

Záchod

Na každé části toalety se vyskytuje jiné množství bakterií. Hluboko uvnitř je jejich 3,2 milionu na každý centimetr čtvereční. Ale co se týče záchodového prkénka či splachovače, není to to nejhorší z celé koupelny. Přímo na prkénku najdete 295 bakterií na čtvereční centimetr, na splachovači zase 83.

 

 

Zubní kartáček

Zřejmě vás nepotěší, že váš zubní kartáček je přímo zamořen bakteriemi. Najdete jich na něm okolo 200 tisíc, což je více než na záchodovém prkénku. Podle předchozí studie University of Manchester se v zubním kartáčku nacházejí bakterie jako E.coli či stafylokoky. Nepropadejte však panice, obsahuje jich méně, jak se jich nachází ve vašich ústech.

 

Vana

Najdete v ní okolo 120 tisíc bakterií na centimetru čtverečním, což byste zřejmě nečekali, protože vanu pravidelně čistíte chemickými přípravky. Mikrobi najdete i v prostorách mezi obkladačkami, těsněním či okolo kohoutků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děti doma nepomáhají? Známe triky, které to změní
TESTOVALI jsme uklízecí firmu: Peníze neukradla, ale neuklidila všude!
Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!

 

Podlaha

Na podlaze v koupelně se nachází 764 bakterií na centimetru čtverečním.

 

Umyvadlo

Po každém použití toalety si pravděpodobně umyjete ruce. Zárodky z nich mýdlo smyje, ale zůstanou v umyvadle. Najdete v něm 2 733 bakterií na čtvereční centimetr. Na vodovodních kohoutcích zase najdete neuvěřitelných 6 272 bakterií.

 

Make-up či vypínač

Při čištění koupelny nezapomeňte ani na vypínače světla či make-up. I na nich se totiž vyskytují stovky bakterií.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 22:27 02.06.2017
"Mikrobi najdete i v prostorách mezi obkladačkami, těsněním či okolo kohoutků."
A lidi, co neumějí vyskloňovat slovo mikrob bez gramatické chyby, najdeme i mezi autory článků na doma.cz