Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už od starověku se okurky používají v kuchyni i v tradiční medicíně. Zvlášť oblíbené byly vždy okurky v Indii. A to proto, že v takto teplé zemi okurka dokázala lidské tělo správně hydratovat, ale také zchladit jeho teplotu.

Nedokážete se soustředit a padají vám vlasy? Jezte okurky!

žena s okurkou
zdroj: Getty Images žena s okurkou
aktualizováno 27.10.2019, 00:00 | 27.10.2019, 00:00 | doma.cz

Už od starověku se okurky používají v kuchyni i v tradiční medicíně. Zvlášť oblíbené byly vždy okurky v Indii. A to proto, že v takto teplé zemi okurka dokázala lidské tělo správně hydratovat, ale také zchladit jeho teplotu.

Konzumace okurek má ale mnoho dalších výhod! Jaké to jsou?


1. Okurka vás ochrání před neurologickými onemocněními


Okurky obsahují látku zvanou fisetin. Ten hraje velkou roli pro zdraví mozku a zároveň má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, snižuje také riziko vzniku některých typů rakoviny. Stejně tak okurky obsahují fosfor, který je zásadní pro správné fungování kognitivních funkcí. Po konzumaci této potraviny tak budete bystřejší a soustředěnější!


2. Rychleji zhubnete


Díky vysokému obsahu vody v okurkách se budete cítit nasycené a nebudete mít tendenci se přejídat. Okurka je navíc nízkokalorické ovoce, které neobsahuje tuky. Proto je vhodná zvlášť pro ty ženy, které se nachází v hubnoucím režimu. Stejně tak zůstane vaše tělo díky konzumaci okurek a jejich vodnaté dužině hydratované. Okurka je až z 95 % složená z vody, proto se vyplatí ji jíst, jestliže zapomínáte na pitný režim.


3. Zlepší se vám trávení


Velké množství vody a obsah dietní vlákniny pomáhají také při trávení. Ke zlepšení funkcí trávicího systému přispívají i vitamíny, které se v okurkách nacházejí. Okurky vyřeší problémy s pohybem střev a srovnají také pravidelnost vyprazdňování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nakládané okurky: Unikátní recept z Moravy!
Ocet v kuchyni: S jakým nejlépe naložit okurky a který přidat do salátu?
Těmito jídly se můžete přejíst bez výčitek!


4. Budete mít jemnější a zářivější pleť


Okurky jsou prospěšné pro pokožku nejen díky zmíněné hydrataci, kterou poskytují. Také je v nich vitamín B ve formě látek niacin a riboflavin. Ty jsou v kombinaci s vitamínem C a zinkem klíčové pro zdravý vzhled pokožky. Spolu s okurkou se do vašeho těla dostane také kyselina kofeová, která je nápomocná v boji s podrážděním a zánětem kůže. Kromě toho živiny v okurkách zpomalují první známky stárnutí.


5. Vaše vlasy budou kvalitnější a sníží se jejich vypadávání


Vitamíny B obsažené v okurkách jsou prospěšné pro hezkou pleť, ale i pro zdravou pokožku hlavy. Látky zmíněné u předchozího bodu a k tomu ještě vitamín B5 a B6 hrají velkou roli při růstu vlasů. Zabrání nejen nadměrnému vypadávání vlasů, ale také šedivění.


6. Zlepší se vaše kardiovaskulární zdraví a budete mít silnější kosti


V okurkách najdete draslík, hořčík a vitamín K, přičemž tyto živiny jsou zásadní pro zdraví vašeho kardiovaskulárního systému. Vitamín K je zároveň životně důležitým faktorem, pokud trpíte krevní srážlivostí. Také reguluje hladinu vápníku v krvi, což zase napomůže vašim kostem a mimo jiné se sníží riziko zlomenin.

 

okurka
(Foto: Getty Images)


Pokud budou hladiny draslíku a hořčíku ve vašem těle nízké, pravděpodobně budete mít vysoký tlak. Konzumace okurek vám od toho ale pomůže, a když je budete jíst pravidelně, vyrovná špatnou hladinu vašeho cholesterolu. Stabilnější bude také hladina cukru ve vaší krvi.


7. Okurka pomůže, aby se vaše tělo zbavilo toxinů


Okurky mají přirozené detoxikační vlastnosti. Když je budete jíst často, tak vaše střeva a játra vyčistí a vy budete celkově zdravější.


8. Zdravější zuby


V okurkách se nachází molybden a fluorid. O kombinaci těchto látek je zjištěno, že opravuje zubní kazy. Na zuby prospěšně působí také vápník, který díky okurkám do těla dostanete.


9. Hormonální rovnováha


Fosfor je významný pro to, aby byly vaše hormonální hladiny stabilizované. Působí na endokrinní žlázy a napomáhá při tvorbě a uvolňování hormonů. V okurkách jsou obsaženy přibližně 4 % doporučeného denního příjmu fosforu pro dospělého.  

 

10. Redukuje kruhy pod očima

 

Toto využití okurky zná asi každá žena. Ukrojte dva kousky okurky a dejte si je na pár minut na oči. Váš pohled bude svěžejší a zářivější a kruhy pod očima budou méně viditelné. 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře