Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nízké finanční ohodnocení, stereotyp, nezajímavá práce nebo nulový kariérní postup – to jsou nejčastější důvody, proč Češi mění zaměstnání. Díky rostoucímu pracovnímu trhu se Češi už nebojí říct si o lepší platové i pracovní podmínky a v případě n...

Nejlepší čas na změnu práce je v lednu! Jak u pohovoru uspět?

Pohovor
zdroj: oficiální zdroj Pohovor
aktualizováno 08.01.2019, 00:00 | 08.01.2019, 00:00 | doma.cz

Nízké finanční ohodnocení, stereotyp, nezajímavá práce nebo nulový kariérní postup – to jsou nejčastější důvody, proč Češi mění zaměstnání. Díky rostoucímu pracovnímu trhu se Češi už nebojí říct si o lepší platové i pracovní podmínky a v případě nespokojenosti hledat práci novou.

Pokud máte pocit, že současný zaměstnavatel náležitě neodměňuje vaše kvality, neváhejte si o tom promluvit, případně zvážit své uplatnění jinde. Zejména dnes, kdy je nezaměstnanost na historicky nejnižší úrovni, jsou firmy ochotny nabídnout kvalitním zaměstnncům jak lepší finanční ohodnocení, tak zajímavou škálu benefitů, kterými se je snaží nalákat a udržet. Podle personalistů nyní mění práci průměrně jednou za pět let, výjimkou ale, zejména u mladých, nejsou ani odchody po několika měsících.

 

„Doba, kdy uchazeči přistoupili na nižší plat nebo neplacené přesčasy, skončila, naopak si podmínky začali diktovat a začal opravdový boj o zaměstnance. Ten v podstatě neustále trvá, zejména u specializovaných pozic se firmy předhánějí v tom, na co nové zaměstnance nalákat. A situace nebude lepší, protože opravdových specialistů je a bude na trhu práce nedostatek,“ řekla Olga Hyklová z personální agentury Advantage Consulting.

 

Přijímací pohovor
(Foto: oficiální zdroj)


Leden je měsíc nových začátků


„Podle našich zkušeností nastupují Češi do nových zaměstnání nejčastěji s příchodem nového roku, tedy v lednu, nebo svůj pracovní poměr ukončí k poslednímu červnu, užijí si dlouhou dovolenou a do nového zaměstnání nastoupí v září,“ prozrazuje odbornice. Právě nyní je tedy trh v pohybu, čehož by byla škoda nevyužít. A to opět nejen ke změně práce, ale i k vyjednávání v té stávající. Pokud firmu opouštějí kolegové, může mít váš zaměstnavatel větší snahu udržet si v týmu alespoň někoho schopného a zkušeného a spíše uslyší na vaše podmínky.

 

Anketa
Plánujete v dohledné době měnit práci?
 


Co se vyplatí při psaní životopisu?


Nepatřičná kreativita jako příliš druhů písma a životopis hýřící barvami zaujme snad jen při přijímání na čistě kreativní pozice. Životopis by měl mít určitou strukturu a jeho délka by neměla přesahovat 2 strany A4. K častým chybám patří nesourodé řádkování, číslování nebo odrážky. Profesionálně nepůsobí ani mezera mezi jednotlivými odstavci, kterou jste provedli dvojitým stisknutím klávesy enter nebo nevyužívání stylů písma.


Na internetu najdete řadu vzorů a šablon, z nichž můžete vybírat. Je dobré ale porovnat několik zdrojů, abyste našli podobu, která odpovídá pozici, o kterou se ucházíte. Jinak by měl vypadat životopis člověka, který stojí o místo v bance a jinak kreativního grafika nebo marketingového specialisty,“ vysvětluje Tomáš Krejčí, odborník Počítačové školy Gopas. V podobném duchu jako životopis by měl vyznít i případný motivační dopis, dobře zvolte i fotografii, kterou k životopisu rozhodně přiložte. Ale pozor, klasickou chybou je vložení portrétní fotografie, která soubor nafoukne na velikost několika MB. Dostatečně kvalitní fotografie by se rozhodně měla vejít do 200 kB.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mají matky nárok na kariéru? Blogerka Lori sepsala argumenty, které je od ní zrazují!
Sníte o kariéře, či povýšení? Změňte svůj šatník
Lze skloubit mateřství s nastartovanou kariérou?


Co musíte na pohovor znát?


Především si zjistěte o společnosti, ve které se jdete ucházet o práci, co nejvíce. Najděte si jejich web, můžete kouknout i na facebookové stránky, abyste zjistili více o tom, čím daná firma žije. Zkuste si promyslet možné odpovědi na pár otázek, které obvykle u pohovoru padnou – jaké máte pracovní zkušenosti, vzdělání, silné či slabé stránky.


„Na pohovor vyrazte s dostatečným časovým předstihem a dejte si záležet na tom, jak se upravíte. Při pracovním pohovoru sice rozhodují především kvalifikační předpoklady, ale i personalista je jen člověk, který si o vás udělá dojem během prvních 30 sekund. U pohovoru se chovejte přirozeně, vyvarujte se přehnané žoviálnosti nebo přezíravého chování,“ radí Michal Novák, odborník pracovního portálu Profesia.cz. Buďte připraveni na vše - někteří personalisté si zakládají na tom, že pokládají netradiční otázky a zajímá je vaše schopnost reagovat. Neodpovídejte za každou cenu hned a překotně, rozmyslete si, co chcete říct.

 

Pohovor
(Foto: oficiální zdroj)


Nemáte praxi? Ukažte nadšení


V případě, že se pracovními zkušenostmi zatím moc ohánět nemůžete, nezapomeňte zmínit brigády, praxe, zapojení do různých projektů nebo práci pro neziskový sektor. Počítá se vše, co dokazuje, že jste činorodý a aktivní člověk.


Nízká nezaměstnanost dnes nutí firmy slevovat ze svých nároků na nové pracovníky, příležitosti se otevírají i uchazečům bez praxe. „Doba, kdy se inzerát na každou pozici vypisoval s požadavkem minimálně dvouleté praxe, je pryč. Především v technických oborech, kde je pracovníků velký nedostatek, jsou pro firmy cennějším artiklem prokázané schopnosti než praxe a tituly uvedené v životopise,“ shrnula Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.


Téměř všechny firmy jsou v současnosti nakloněny i čerstvým absolventům, konkurenční výhodou při pohovoru rozhodně ale pracovní zkušenosti jsou, i kdyby jen formou krátkodobé brigády či praxe při studiu.


Při pohovoru neodhalujete jen své znalosti


Při pohovoru nejde personalistovi jen o vaše odpovědi, zkoumá mnohem víc. Odhaluje vaše soft skills, tedy schopnost komunikace, organizace nebo strategického a kreativního myšlení. Osobní rozhovor ukáže také míru empatie a další typy chování důležité pro práci v týmu. Firmy očekávají také jazykovou vybavenost, spolehlivost a samostatnost.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře