Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tonoucího zachráníte, jen pokud přemýšlíte a jednáte s klidnou hlavou.

Někdo se topí? Nepanikařte a jednejte, život zachrání i obyčejná petlahev

V bazénu
zdroj: oficiální zdroj V bazénu
aktualizováno 25.07.2018, 00:00 | 25.07.2018, 00:00 | doma.cz

Tonoucího zachráníte, jen pokud přemýšlíte a jednáte s klidnou hlavou.

I v takové krizové situaci, jako když se někdo topí, je naprosto nezbytné několik vteřin přemýšlet, a až pak konat. Pokuste se nejprve vyhodnotit situaci, teprve pak podle svých zkušeností a možností jednejte. Položte si otázky jako: Jak je nebezpečná voda? Jsou velké vlny, silný proud? Jak moc fouká? Nepřibližuje se motorový člun? Není lepší tonoucímu podat pádlo, větev nebo připlout s loďkou?

 

Následně je dobré uvědomit si, jaké máte na sobě oblečení a v rámci možností se před skokem do vody co nejvíce svléct a vyzout. „Unáhlené jednání tady skutečně není na místě a i dobrý plavec se může proměnit v toho, kdo bude potřebovat pomoct,“ varuje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Baby Club Juklík.

 

Skákejte vždy po nohou


Pokud budete pro topící se či vysílenou osobu skákat, vždy musíte zvolit takový skok, abyste neztratili s dotyčným vizuální kontakt. V žádném případě nemůžete skočit šipku. Skákejte po nohou – doporučuje se mít jednu nohu před sebou a jednu za sebou, roztažené paže, které se snaží horní část těla stále držet nad hladinou. Snažte se o neustálé udržení hlavy nad hladinou, abyste mohli očima stále sledovat toho, komu chcete poskytnout pomoc. Za samozřejmost se považuje, že výška skoku a doskok pro vás musí být bezpečné.

 

V bazénu
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nehrajte si na hrdiny


V rámci možností zkuste zachovat chladnou hlavu a přemýšlet. Možná to zní zvláštně, ale pokud doplavete k osobě, která má stále dostatek sil pro boj a vy nejste vybaveni špičkovými záchranářskými pomůckami, vyčkejte tak dva metry od ní, a zasahujte až v době, kdy již bude opravdu téměř bez síly. Doporučuje se připlout zezadu, uchopit tonoucího rychle za bradu a v poloze na znak ho odtáhnout k loďce nebo ke břehu.

 

I pokud jste výborný plavec, platí pro vás výše uvedená pravidla. Ani rychlý kraul vám nezajistí vítězný boj se stokilovým topícím se člověkem. Nikdy se proto k dotyčnému nepřibližujte bez pomůcky! I když se vám zdá velmi vysílený, tonoucí má obrovský strach, který se tranformuje do obrovské síly. Ne nadarmo se říká „tonoucí se i stébla chytá“. Hrozí, že v pudu sebezáchovy stáhne pod vodu i vás.

 

Podívejte se i na chytrý videonávod:

 

 

Proto i zkušení záchranáři používají záchranné kruhy a různé plováky. Vy je nejspíš po ruce mít nebudete, využijte vše, co vám přijde pod ruku: dětský plavecký kruh, nafukovací matraci nebo paddleboard: cokoli, co můžete tonoucímu podstrčit, aby celou svou vahou neohrozil vás. „Cokoliv, čeho by se dotyčný mohl chytit, a současně by daná věc vytvořila dostatečnou bariéru mezi vámi. Překvapivě vám dobrou službu udělá i obyčejná prázdná PET lahev, která dokáže nad vodou udržet i dospělou osobu,” přidává tip Štěpánka Štrougalová.

 

Koupání
(Foto: oficiální zdroj)

 

Není voda jako voda


Příliš sebevědomí se nevyplácí zejména při koupání, plavání i samotných záchranných akcích u moře. „Na dovolených u moře právě Čeští turisté podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a příliš nerespektují varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v hojně navštěvovaném Chorvatsku,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Uvědomte si, že moře není český rybník a voda se zde chová jinak a pro neznalé a méně zkušené plavce nevyzpytatelně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bradavice z koupání: Nepříjemný následek vodních radovánek
Chcete mít vyšší děti? Choďte s nimi plavat!
5 rad, jak naučit dítě plavat

 

Rozdělte si úkoly

 

Jediná situace k rychlé bezmyšlenkovité akci je, pokud stojíte u zahradního bazénku, který je mělký, bez vln, spodních proudů a jiných nástrah, či když vidíte, že je tonoucí již dlouho pod vodou nebo se dlouho nevynořuje. Jinak je vždy třeba nepodléhat panice, racionálně přemýšlet, nejprve promyslet plán záchrany, který má šanci na úspěch a současně neohrozí vás samotné.

 

Pokud je vás na záchranu více, zvyšujete šanci na úspěch celé akce. Ale rozhodně se nevrhejte všichni do vody. „Instruujte další osobu, ať podle situace volá další pomoc či jednotku záchranné služby,“ radí Štěpánka Štrougalová. Mohou vám pomoci vylovit tonoucího ze špatně přístupného terénu, nebo poskytnout první pomoc v případě, že se topí dlouho a ztratí vědomí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

klukova segra vole 13:47 31.07.2018
ten kid je trapnej muj kluk to je