Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Legendární zpěvák a miláček národa Karel Gott se potýkal s celou řadou vážných nemocí. Osudnou se mu nakonec stala akutní leukémie, které 1. října v noci podlehl. Co je to za nemoc a jak s ní dnešní medicína dokáže bojovat?

Nemoc, která zabila Karla Gotta: Co musíte vědět o akutní leukémii?

Karel Gott
zdroj: TV Nova Karel Gott
aktualizováno 02.10.2019, 11:53 | 02.10.2019, 11:53 | doma.cz

Legendární zpěvák a miláček národa Karel Gott se potýkal s celou řadou vážných nemocí. Osudnou se mu nakonec stala akutní leukémie, které 1. října v noci podlehl. Co je to za nemoc a jak s ní dnešní medicína dokáže bojovat?

Karel Gott se s nejrůznějšími zdravotními problémy potýkal v podstatě celý život. V posledních letech ho zlobila zejména kyčel a koleno, řešil ale i vážné problémy se srdcem, kvůli kterým musel být několikrát hospitalizován v pražském IKEMu. Nevyhnula se mu ani rakovina, konkrétně zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, ze kterého se ale zcela vyléčil.

 

Letos v červenci, těsně po svých 80. narozeninách, musel být ale znovu hospitalizován. Příčinou byl akutní zápal plic, později ale Mistr přiznal, že se potýká s další vážnou chorobou, leukémií. Akutní ataka této nemoci se mu nakonec stala osudnou.


Když marodí krev

 

Leukémie je laicky řečeno zhoubné onemocnění krve, způsobené nádorovou přeměnou buněk v procesu krvetvorby. „Slovo leukémie v sobě zahrnuje vlastně řadu různých leukémií, od akutních po chronické. Obecně lze říci, že šance na vyléčení nebo alespoň výrazné prodloužení života se proti situaci před 15-20 lety výrazně zvýšila. A platí to i v situacích, kdy se choroba vrátí. Zdaleka se tedy již leukémie nerovná smrti,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., přednosta I. Interní kliniky – kliniky hematologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


Miliónová nemoc

 

Akutní myeloidní leukemie, na kterou Karel Gott zemřel, patří mezi nejnákladnější onkologické diagnózy vůbec. V Česku jí trpí více jak 1100 pacientů, léčba na jednoho pacienta vloni podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny přesáhla 266 tisíc korun, a mnohočetný myelom s průměrnými náklady 232 tisíc korun.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaký druh rakoviny je nejzákeřnější?
Lidská krev: 24 hodin proudí tělem, poznejte, když volá o pomoc
Necítíte se fit? Oči prozradí, kde hledat příčinu

 

Jak se bránit? Zatím nikdo neví

 

Již samotné slovo leukémie vyvolává automaticky u většiny lidí strach. Strach z nevyléčitelné, smrtelné nemoci, se kterou v minulosti neúspěšně bojovala i řada známých osobností. Dá se jí vůbec nějak předcházet? „Účinná prevence neexistuje a ani screening bohužel nedává smysl,“ vysvětluje Jana Pelouchová, předsedkyně pacientského sdružení Diagnóza leukémie a sama bývalá pacientka.

 

Právě kvůli nemožnosti bojovat s nemocí preventivně, ale i kvůli její nákladné léčbě, se na ni v posledních letech zaměřuje řada výzkumů a testují se různé možnosti, jak nemoc zpomalit nebo ji potlačit. „U některých typů leukemií narůstá škála terapií, kterými je možno léčit nemocné i po selhání základní léčby. I já jsem se během své 13tileté léčby dočkala nástupu několika účinných léčiv,“ dodává Pelouchová.

 

Čeští hematologové například intenzivně zkoumají možnosti léčby kombinací chemoterapie a imunoterapie. „Většinu typu leukémií u velké části pacientů dnes umíme díky moderním přístupům a lékům dostat pod kontrolu,“ dodává prof. Trněný.

 

PSALI JSME:

KAREL GOTT: Rád podnikám výlety mimo svá teritoria ROZHOVOR
Kdy byl Karel Gott nejkrásnější?

 

Hrozí nemoc i dětem?

 

Typ leukémie, na kterou zemřel Karel Gott je zejména nemocí lidí nad 60 let, častější je u mužů a kuřáků. Její výskyt může být spojen s vrozenou genetickou dispozicí, její dědičnost včak otvrzena nebyla.

 

Přesto existují i typy leukémie, kterým se nevyhnou ani ti nejmenší. Nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u dětí je akutní lymfoblastické leukemie, v České republice si verdikt ročně vyslechnou rodiče asi 80 dětí, nejčastěji ve věku mezi 2 a 5 lety. Výskyt této nemoci navíc stále stoupá – meziročně asi o 1 %.


Nemoc se ohlašuje únavou, bolestí kloubů, končetin, horečkami, které nereagují na léky. „Nástup je rychlý, a pokud se okamžitě nezačne s léčbou, vede to záhy ke smrti dítěte na krvácení, infekci, multiorgánové selhání. Díky moderním lékům se v současné době naštěstí daří vyléčit 90 % všech dětí s leukemií. Jen u některých vzácnějších typů této nemoci je úspěšnost nižší. V posledních 5 letech pokročila medicína natolik, že jsme schopni vyléčit ty děti, které bychom dříve ztratili,“ říká prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol v Praze. Pro srovnání, počátkem 70. let 20. století se dařilo vyléčit jednu třetinu dětí, v 80. letech dvě třetiny.


Co dnes dokážou lékaři?

 

Pokrok v medicíně umožňuje hemato-onkologům čím dál přesněji zkoumat nádor a přesně upravovat léky a léčbu podle toho, jak reaguje a jak se vyvíjí. Díky pokroku v medicíně lékaři umí rozpoznat až 20 různých podtypů nemoci a uplatnit „na míru šitou“ léčbu.

 

„Léčba leukemie trvá vždy 2 roky, ale pro nás jsou nejdůležitější první dny a týdny, kdy za pomoci molekulární genetiky zkoumáme, jak rakovina na léčbu reaguje, kolik leukemických buněk je mezi zdravými. Citlivost této metody je obrovská, umí odhalit jednu leukemickou buňku mezi statisíci normálními. Čím rychleji tyto nádorové buňky v průběhu týdnů mizí, tím lepší je prognóza pacienta. Tam, kde hned zpočátku vidíme, že leukemické buňky reagují pomaleji, rovnou zvyšujeme intenzitu léčby nebo plánujeme transplantaci kostní dřeně,“ vysvětluje prof. Starý.

 

Daní za zachraňující léčbu je vysoký výskyt akutních i pozdních následků toxické léčby, i proto se nejnovější výzkumy zaměřují na to, jak klasickou chemoterapii doplnit léčbou přirozenější, například právě vlastní imunitou. Tzv. monoklonální protilátky aktivují vlastní bílé krvinky (lymfocyty), které začnou likvidovat nádorové buňky. Imunoterapie se uplatňuje čím dál častěji v léčbě různých nádorových onemocnění.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře