Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lidé rodičovství kvůli svému životnímu stylu odkládají, a pak se řada z nich potýká s následky vyššího věku. Pokud k tomu přiřadí stres a sedavé zaměstnání, problém je na světě. Odborníci dnes neváhají zařadit neplodnost vedle civilizačních chorob...

Nemůžete otěhotnět? Tyto DVĚ ČASTÉ PŘÍČINY můžete změnit vy sama

Těhotenství
zdroj: Thinkstockphotos Těhotenství
aktualizováno 20.09.2017, 13:57 | 20.09.2017, 13:57 | doma.cz

Lidé rodičovství kvůli svému životnímu stylu odkládají, a pak se řada z nich potýká s následky vyššího věku. Pokud k tomu přiřadí stres a sedavé zaměstnání, problém je na světě. Odborníci dnes neváhají zařadit neplodnost vedle civilizačních chorob, jako je obezita, syndrom vyhoření, cukrovka, alergie či chronický únavový syndrom.

V tuzemsku má problémy s plodností až čtvrtina všech párů! Díky zásahu reprodukčních klinik se v České republice ročně rodí přibližně 5 000 dětí. V mezinárodním srovnání se tak ČR řadí po bok zemím, jako je Finsko, Norsko nebo Švédsko, kde jsou více než 3 % všech narozených dětí počata metodami asistované reprodukce.

 

Televizní tip:


Sledujete dokureality Malé lásky? Dnešní díl představí i budoucí maminku Andreu Weinfurtovou. Její cesta k vytoužené „malé lásce“ byla obtížná. O dítě se pokoušeli se současným manželem několik let. Čtyřikrát podstoupila umělé oplodnění a bohužel pokaždé neúspěšně. Již ztrácela naději, ale popáté se konečně zařadilo. Jenže ani pak neměla vyhráno, následovalo rizikové těhotenství, během něhož byla několikrát nemocná a selhávaly jí ledviny… Překvapila ji i fyzická a psychická náročnost samotného porodu.


Andrea je jednou ze tří maminek, které se o intimní okamžik narození vytouženého miminka podělí již v pátém díle Malých lásek. Nezapomeňte se dívat ve středu 20. 9. od 21:40 na Nově.

 

„Civilizace mění způsob našeho života. Určuje, kde pracujeme, co jíme, jak uvažujeme o svém životě, plánech a cílech. Stravujeme se průmyslově vyráběnými potravinami, jsme pod nadměrným, trvalým stresem a nedostatečně se hýbeme. K tomu současná doba nabízí rozptýlení, téměř nekonečné možnosti výběru zábavy a únik do virtuálního světa. Neslyšíme naše biologické hodiny, neřídíme se přirozenými instinkty. Žijeme ve světě, kde máme pocit, že díky pokroku lze vyřešit téměř vše — že poručíme větru dešti,“ míní MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z ordinace FamilyMed. Ve své ordinaci se potkává s lidmi, u nichž vyšetřuje zdravotní příčiny problémů s početím. „Civilizačním chorobám se říká nemoci z blahobytu. Celosvětové zkušenosti ukazují, že paradoxně větší bohatost vede k nižší porodnosti,“ dodává Marek.

 

 

Věk hraje zásadní roli


České ženy stále častěji odkládají mateřství a založení rodiny. Podle průzkumu společnosti Exeltis mezi ženami ve věku 15 – 50 let porodilo téměř 41 % dotazovaných své první dítě až po 26. roce života. Podle lékařů je přitom z biologického pohledu ideálním věkem k otěhotnění u ženy 18. až 25. rok. S vyšším věkem se pojí problémy s otěhotněním i zdravím plodu, ale i riziko komplikací při samotném porodu.

 

„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší 25 let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ uvádí MUDr. Pavel Turčan, sexuolog a gynekolog.

 

Právě vyšší věk přitom ale zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4-5 %, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji,“ uvádí dále MUDr. Turčan.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co vás čeká při návštěvě centra pro léčbu neplodnosti
Angína, neplodnost i potíže se štítnou žlázou: Vše má na svědomí zpomalená lymfa
"Superspermie" mohou za nárůst neplodnosti


Nadváha škodí komplexně, brání i otěhotnění


Jedním z nejčastějších důvodů, proč žena nemůže otěhotnět, i když je jinak v pořádku, bývá nadváha (BMI větší než 25). Ta výrazně snižuje plodnost ženy, v případě obezity (BMI nad 30) se pak navíc zvyšuje riziko těhotenské cukrovky, preeklampsie a dalších potíží.

 

 

Ruku v ruce s nadváhou jde ale překvapivě i podvýživa. I když má dnes mnoho žen značná kila navíc, trpí současně alarmujícím nedostatkem živin, což se neodvíjí z nezdravé skladby jídelníčku. Jednou z doporučovaných látek, které by to svého jídelníčku měla každá budoucí maminka zařadit, je kyselina listová, která hraje velmi důležitou roli při správném růstu plodu. Patří do skupiny vitamínů B a běžně se nachází například v listové zelenině, ve fazolích, hrachu, obsahují ji ale také játra nebo droždí.

 

Další látkou, jejíž konzumace zvyšuje šanci na úspěšné otěhotnění, jsou inositoly. Inositoly jsou přírodní látky, patří do skupiny vitamínů B a jsou využívány v řadě medicínských oborů. „Nejdůležitějším z nich je myo-inositol, který je velkým pomocníkem právě při plánovaném těhotenství. Pomáhá normalizovat hormonální profil ženy, upravuje nepravidelnosti cyklu, anovulace a poruchy plodnosti, zlepšuje funkci vaječníků,“ vyjmenovává vlastnosti této látky MUDr. Turčan.

 

Inositoly se běžně vyskytují například v ovoci, fazolích nebo v ořechách. V období plánovaného těhotenství je třeba zvýšit jejich příjem. Je vhodné užívat je při plánovaném těhotenství i ve formě doplňku stravy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře