Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S příchodem krátkých podzimních dnů ubývá také sluníčka a dostat se ven za světla je pro pracující mnohdy nadlidský výkon. Ráno vstáváme za šera a z práce chodíme za tmy. To vše se podepisuje na naší psychice. Jak přežít zimu a nezbláznit se? Nepo...

Nepodléhejte podzimním depresím! Jak si i na podzim zachovat šťastnou náladu?

deprese - 1
zdroj: Getty Images deprese - 1
aktualizováno 19.11.2018, 00:00 | 19.11.2018, 00:00 | doma.cz

S příchodem krátkých podzimních dnů ubývá také sluníčka a dostat se ven za světla je pro pracující mnohdy nadlidský výkon. Ráno vstáváme za šera a z práce chodíme za tmy. To vše se podepisuje na naší psychice. Jak přežít zimu a nezbláznit se? Nepodléhejte depresím, vyzkoušejte naše tipy!

„Stres ovlivňuje naše fyzické i mentální zdraví. Lidé trpí úzkostí, depresemi a v poslední době i syndromem vyhoření, především v práci. Nedostatek slunečných dní naše deprese ještě prohlubuje,“ říká Jana Green, osobní a business koučka se specializací na stress management. Až 2/3 obyvatel se během svého života potýká s duševními problémy, ty jsou často způsobené právě stresem. Nic však není důležitější než naše zdraví a s tím spojená psychická pohoda. Obzvlášť v zimě je tak důležité hledat ve svém životě pozitiva a nepodléhat depresím z nepříznivého počasí.

 

Dovolte si být šťastná

 

Lidé si často myslí, že si na štěstí musí počkat. Jenže čím déle čekají, tím více jsou frustrovaní a nešťastní. Podstatné je proto pochopit, že štěstí je v nás a my sami si ho tvoříme. Jakmile tuto myšlenku přijmeme, získáme obrovskou svobodu, stačí si jen dovolit být šťastný.

 

Opravdu máte moc utvořit si život takový, jaký chcete. Jde jen o to naučit se přemýšlet jiným způsobem, zbavit se špatných návyků a zvyků a vytvořit si nové. Šťastný člověk je ten, který věří sám v sebe a nenechá se ovlivnit negativním přístupem a postojem ostatních. Dovolí si být sám sebou, řídí se svojí intuicí a dělá to, co je pro něj opravdu dobré. Takový člověk má čistou mysl a tudíž i možnost soustředit se jen na všechno pozitivní, proto ho veškeré negativní situace a lidé automaticky přestanou zajímat.

 

Smutek
(Foto: Getty Images)

 

Jak bojovat proti depce?

 

Prvořadé je nenechat se vtáhnout do spirály negativity. Nepoddávat se případným skličujícím pocitům. Pokud ovšem pochmurné náladě způsobené podzimním počasím propadneme, je důležité si uvědomit, že je to jen přechodná situace, která dlouho nevydrží, a že nás již brzy zase čeká spousta pěkného.

Pro zlepšení naší psychické pohody je důležité jít ven, okysličit si mozek. Při procházení se na čerstvém vzduchu se do našeho těla vyplavuje serotonin, který je považován za přírodní antidepresivum.

 

Dále se doporučuje pravidelné cvičení. Nejen že tak uděláme něco pro své zdraví a získáme ze sebe lepší pocit, ale především proto, že při cvičení se nám v těle uvolňují endorfiny, takzvané hormony štěstí, které mají velký vliv na naši psychiku a vnímání vnějšího světa.


Obzvlášť v zimě je pak důležité dodržovat správný spánkový režim, což v praxi znamená dopřát si denně 8 – 9 hodin klidného spánku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sluneční brýle! Proč je nosit i na podzim?
20 důkazů, díky kterým si uvědomíte, že je PODZIM NEJKRÁSNĚJŠÍ ROČNÍ OBDOBÍ
Podzim versus zdraví? Nejvíc hrozí deprese, bolest zad i nachlazení

 

7 tipů, jak si zlepšit náladu

 

- Procházejte se, procházejte se, procházejte se. A doplňujte vitamín B, D a Omega 3.
- Nalaďte si letní songy. Tančete. Pozvěte přátelé na sangrii a udělejte si i další letní koktejly. Hlavně se bavte!
- Nastavte si fotky ze slunečné dovolené na tapetu telefonu a počítače
- Nenechte se vyvést z míry hloupostmi. Soustřeďte se na důležité věci a nenechte si zkazit náladu malichernostmi.
- Mazlete se s domácím mazlíček. To odbourává stres a navozuje pocit klidu a bezpečí. Ne nadarmo má každá druhá domácnost v ČR psa nebo kočku.
- Oblékněte barvy! Nemusíte nosit stále jen černou. Vemte si alespoň veselý doplněk a uvidíte, že vám to hned zlepší náladu.
- Zajděte si do wellness, ke kadeřníkovi nebo na kosmetiku. Odpočinete si a budete připravená na nové výzvy.

 

 

Uvědomte si, že špatnou náladou ubližujeme jen sami sobě. Pokud se máte rádi, nedává smysl si dobrovolně ubližovat. Nikdy proto nezapomínejte na to, jakou moc mají vaše myšlenky a že vždy máme možnost svobodně si zvolit, zda chceme být šťastní, či nikoliv.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Anous 14:00 07.12.2018
Nejlepší je odjet někam na víkend a zarelaxovat si. Je to skvělý relax. My jezdíme do luhačovic do augustiniánského domu a top spokojenost http://www.e-lazne.eu/augustiniansky-dum-luhacovic...
Anes 12:19 04.12.2018
Nemějte depresi a vyražte na nějaký pěkný wellness pobyt. Rozhodně si odpočinete a zrelaxujete tělo i duši. Skvěle si odpočinete třeba v <a href="http://www.e-lazne.eu/lazne-luhacovice" title="Lázně Luhačovice">lázních Luhačovice</a>, které mají skvělé nové wellness v hotelu Alexandria.