Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Aktuální venkovní teploty přímo vybízejí k tomu, vyrazit ven a dodat své pokožce trochu bronzové barvy. Nezapomínejte, že se sluněním je třeba zacházet opatrně, abyste si místo vytouženého opálení nepřivodila zbytečné nepříjemnosti.

Neúměrné opalování může být nebezpečné. Nepodceňujte možná rizika

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 06.08.2018, 00:00 | 06.08.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Aktuální venkovní teploty přímo vybízejí k tomu, vyrazit ven a dodat své pokožce trochu bronzové barvy. Nezapomínejte, že se sluněním je třeba zacházet opatrně, abyste si místo vytouženého opálení nepřivodila zbytečné nepříjemnosti.

Konečně se objevilo sluníčko a nastal čas slunění, zejména během letní dovolené u moře. Úspěšnost takové zahraniční dovolené je často poměřována mírou opálení, které si z exotické destinace přivezeme. Pokožku, která několik měsíců nepocítila sluneční paprsky, najednou vystavíme šoku intenzivního slunění. Často použijeme opalovací krém s příliš nízkým ochranným faktorem, namažeme se pozdě nebo dokonce ochranu proti slunci nepoužijeme vůbec - a to často vědomě, v domnění, že vytouženého opálení dosáhneme rychleji. Takové jednání může způsobit více škody než užitku a je rozhodně na místě informovat se o možném riziku včas.

 

Opalování
(Foto: Getty Images)

 

Kůže a opalování


Nejnebezpečnějším rizikem neúměrného opalování je rakovina kůže, která se nejčastěji projevuje na místech nejvíce vystavovaných slunci (ramena, záda, hrudník, nohy). Mezi příznaky patří svědění, pálení, krvácení, změna barvy nebo nepravidelný tvar znamének. Máte-li jakékoliv podezření, neotálejte s návštěvou kožního lékaře. Čím dříve se rakovina kůže začne léčit, tím větší je šance uzdravení.

 

Musíte vědět: Riziku se nevyhnete ani opalováním v soláriích, které také může být zodpovědné za vznik zhoubných nádorů na kůži.

 

Velmi nežádoucí vedlejší efekt přílišného vystavování se slunci je také urychlení stárnutí pokožky vlivem narušení kolagenních vláken. Na rozdíl od jiných kožních problémů způsobených sluncem se vrásky nedají dobře zvrátit. Je tedy důležité dbát na prevenci a používat dostatečnou ochranu dle svého kožního fototypu. Lidé se světlejší pletí, přirozeně blond nebo zrzavými vlasy a modrýma či zelenýma očima potřebují krém s mnohem vyšším ochranným faktorem než tmavší typy. Vhodné je také použití kvalitních kosmetických přípravků proti stárnutí pleti a po opalování pokožku hydratovat krémem.

 

Nepříjemně překvapit dokáže alergie na slunce v podobě zarudnutí pokožky, svědění nebo drobných puchýřů podobajícím se akné. Alergie se může objevit v jakémkoliv věku v různé podobě a intenzitě. Předcházet se jí dá pomocí speciálních ochranných krémů a gelů přímo na sluneční alergii a samozřejmě také střídmým opalováním a pozvolným zvyšováním pobytu na slunci. Po koupání ve slané vodě je nutné postižená místa opláchnout sladkou vodou.

 

Alergie na slunce
(Foto: Getty Images)

 

Chraňte také svůj zrak


Během opalování nevystavujeme riziku pouze kůži, ale také zrak. Odolejte levným slunečním brýlím z pouličních stánků a zainventujte do kvalitnějších, které zvládnou absorbovat sluneční záření. Neúměrné vystavování očí slunci může zapříčinit nepříjemné a bolestivé záněty spojivek a rohovek nebo dokonce šedý zákal, který již není výsadou pouze starších lidí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké ZDRAVOTNÍ NÁSTRAHY na vás čekají během dovolené?

Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM

Užijte si slunce i bez strachu z vrásek

 

Úpal a dehydratace


Nenechte si pokazit dovolenou školáckou chybou. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, do plážové tašky si přibalte pokrývku hlavy a během pobytu u vody se pravidelně ochlazujte. Úpal dokáže pořádně potrápit. Mezi typické příznaky patří zvracení, ztráta vědomí a bolesti hlavy. Dlouho očekávanou pracovní pauzu pak můžete místo dovádění u vody strávit v hotelovém pokoji.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře