Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že cvičit jógu na Adama a Evu je kontroverzní či dokonce nemravné, tak ve skutečnosti je nahá jóga především o uvolnění a svobodě, nikoliv nahotě.

Novým hitem ve cvičení je NAHÁ JÓGA! Proč do ní (ne)jít?

Jóga
zdroj: Getty Images Jóga
aktualizováno 19.06.2018, 16:24 | 19.06.2018, 16:24 | doma.cz

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že cvičit jógu na Adama a Evu je kontroverzní či dokonce nemravné, tak ve skutečnosti je nahá jóga především o uvolnění a svobodě, nikoliv nahotě.

Cvičení nahé jógy není žádnou novinkou. Mnoho z indických asketů a původních adeptů tradiční jógy cvičilo bez oblečení. Šaty často naše tělo svazují a zároveň jsou jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu, k módním trendům a ke společenským třídám. Dnes je nahá jóga oblíbená především v Americe, ale postupně dobývá celý svět a své nadšence už si našla i u nás v Česku. „Jóga je sama o sobě úžasná praxe nejenom pro posílení fyzické, ale především psychické kondice. V případě nahé jógy pak mnozí klienti prožívají maximální pocit svobody a uvolnění,“ vysvětluje hlavní přínosy nahé jógy instruktorka Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah,“ dodává Vojtěchová.

 

Anketa
Vyzkoušela byste nahou jógu?
Hlasovalo 36 lidí
 

 

Lepší prožitky ze sexu přináší nahá jóga zejména ženám, které díky cvičení v Evině rouše lépe přijímají své tělo a jeho nedokonalosti. Získávají pocit svobody, který jim umožňuje prožívat intimitu podstatně intenzivně než kdy předtím.

 

Nahá jóga
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nečekejte erotický zážitek

 

Nahá jóga je pro mnohé zahalená tajemstvím a zvláště muži si od cvičení jógy v místnosti plné nahých (ženských) těl slibují důmyslný erotický zážitek. Nenechte se však mýlit. „Nahá jóga se ve své podstatě liší od klasické jógy pouze v absenci oblečení. Kromě toho člověk nemá příliš možností rozhlížet se kolem sebe. Během lekce byste měli vnímat jenom své tělo a svůj dech. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma,“ popisuje průběh hodiny instruktorka jógy Pavla Křečanová. „Lidé přijdou na lekci většinou oblečení, až v jejím průběhu postupně odloží oděv a ti ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak zahalí do osušky, kterou na recepci dostane každý příchozí. Obávat se nemusí ani zimomřiví jogíni, protože místnost je příjemně vyhřátá,“ upřesňuje Vojtěchová.

 

Obecně je při cvičení jógy velmi důležité, abyste se ponořili sami do sebe. Při nahé józe, která se cvičí ve tmě, je pak navíc jednoznačně obtížnější zvládnou jednotlivé pozice. Na rozptylování se či stud vlastně ani není prostor.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Za 20 minut protáhnete a posílíte celé tělo! Sestava jógy krok za krokem
Jak rafinované prádlo umocní sexuální prožitek?
Téměř tři pětiny Češek se stydí za své nahé tělo


Je nahá jóga pouze pro odvážné?


Hodina nahé jógy obvykle probíhá v menší skupině, díky čemuž vznikne ta správná atmosféra. „Cvičení v menší skupině je příjemnější, člověk má pocit většího klidu a mnohem snáze se ponoří sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy,“ říká Křečanová. Avšak platí, že je to cvičení spíše pro odvážnější typ lidí. „Je vcelku logické, že ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu,“ potvrzuje Křečanová.

 

Nahá jóga je sice pro odvážné, ale věřte, že stojí za to překonat počáteční stud či obavy. Pohybovat se bez oblečení je mnohem snadnější. Člověk není ničím omezený, nemusí si neustále něco upravovat, sama od sebe se zlepší dynamika pohybu. Působí to až zázračně.

 

Nahá jóga
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jednorázový zážitek nebo celoživotní závislost?

 

Jakmile absolvujete hodinu nahé jógy, budete mít pravděpodobně velmi smíšené pocity a to i tehdy, budou-li veskrze pozitivní. Nahá jóga je něco zvláštního. Člověk je ve své nahotě velmi zranitelný, ostatně spousta z nás se cítí zranitelná už jen tehdy, když si nestihneme dát make-up, nevezmeme si podprsenku nebo zapomeneme na svůj oblíbený náhrdelník. Nicméně i přes tuto zranitelnost, se mnozí na hodiny nahé jógy vrací, stejně jako si my ženy nevezmeme znovu – a tentokrát záměrně – podprsenku, protože jsme se bez ní ve nakonec cítily mnohem svobodnější a své. „Když se člověk cítí zranitelný, dochází zároveň k jeho největšího osobnímu růstu. Můžeme být nazí a přitom se stát neohrožení. Můžeme být nazí a přitom v tom nemusí být špetka erotiky. Nahá jóga je zkrátka ten nejpřímější způsob, jak poznat sám sebe a vnitřně růst,“ uzavírá Vojtěchová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře