Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit.

Oči stárnou s námi! Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

Zralá žena
zdroj: Thinkstockphotos Zralá žena
aktualizováno 15.10.2018, 00:00 | 15.10.2018, 00:00 | doma.cz

Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit.

To už ale může být pozdě. Starat se o oči bychom měli už od dětství, a v dospělosti ještě pečlivěji.


30+ - jídelníček pro dobré vidění

 

Říká se, že stárnout začínáme v okamžiku příchodu na svět, ale uvědomovat si neúprosnost času začneme kolem Kristových let.

 

Podívejte se, jak vidí miminko po porodu:

 

 

Celodenní a někdy i celonoční koukání na monitor (počítače, tabletu, chytrého telefonu) zraku rozhodně nepřidává. Ale na stavu očí se neprojevuje jen novodobá epidemie nemoci nomofobie (z anglického „NOMOPHOBIA = NO MObile PHOne phoBIA) nebo nedostatek spánku a stres. Ostrost vidění závisí v nemalé míře také na tom, co jíme. Oči "spolknou" až 25 procent vitaminů a minerálů přijímaných z potravy. Potřebují hlavně antioxidanty. V jídelníčku pro zrak by proto neměla chybět zelenina (česnek, cibule, špenát, rajčata, červená řepa atd.) a ovoce (borůvky brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep nebo meloun). Důležité jsou i další zdroje cenných látek jako jsou mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole.

 

40+ - jak se obejít bez brýlí

 

Víc než krásu začínáme řešit funkci očí. Do ordinace oftalmologa nás nejčastěji vyžene neschopnost přečíst malá písmenka na konci smluv, návody nebo příbalové letáky léků. Chtělo by to brýle! Ale člověk, který se bez nich dosud obešel, se brání, i když jsou považovány za slušivý módní doplněk. Vyhnout se používání brýlí na čtení a zbavit se dioptrií lze pomocí laserové operace, při které se odstraní již nevyhovující lidská čočka a místo ní je pacientovi implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožňuje vidění do blízka i na dálku bez brýlí.

 

 

50+ - prevence se vyplácí

 

Oční lékaři doporučují na preventivní prohlídky chodit po pětačtyřicítce jednou za dva roky. Nejde jen o to, že přibývá dioptrií a brýle (nebo čočky) je potřeba „aktualizovat“. S věkem se zvyšuje i možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Při ní odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. Pokud se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelné nebo je lze alespoň částečně zpomalit.

 

„Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha. Povzbudivé je, že osmdesát procent zrakových vad je léčitelných. „Současná oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček nebo odstranění očních vad laserem.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte problémy se zrakem? Můžete být nebezpečný řidič!
Cigaretový kouř může způsobit až slepotu
Mění se s věkem barva očí?

 

60+ - čím dřív na šedý zákal, tím líp

 

Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, jež podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu našinců. Nejčastěji ovšem seniory. Ke zkalení oční čočky a tím ke zhoršení kvality vidění dochází ale nejen vinou věku, příčinou může být cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření nebo úrazy oka.

 

Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Je hrazen ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve. Nečekat na pokročilou fázi onemocnění radí i lékaři. Platí to ostatně pro všechny oční vady. „Světovým trendem, který se už několik let prosazuje i u nás, jsou rychlé bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jejich výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem,“ říká Valešová. „Z výsledků nedávno zveřejněného australského výzkumu vyplynulo, že lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu nebo vetchozrakosti mají o čtyřicet procent vyšší naději, že se dožijí vysokého věku.“

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře