Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mít vlastní dítě – pro čtvrtinu všech párů v České republice sen, jemuž musí obětovat čas a peníze, protože počít přirozeně se jim nedaří. Díky asistované reprodukci se dnes v tuzemsku rodí již přibližně 4 % dětí.

Odsouváte děti na později? Tušíte, kdy už může být pozdě?

pár v posteli - 2
zdroj: Getty Images pár v posteli - 2
aktualizováno 30.10.2018, 00:00 | 30.10.2018, 00:00 | doma.cz

Mít vlastní dítě – pro čtvrtinu všech párů v České republice sen, jemuž musí obětovat čas a peníze, protože počít přirozeně se jim nedaří. Díky asistované reprodukci se dnes v tuzemsku rodí již přibližně 4 % dětí.

Přestože možnosti medicíny jdou rychle dopředu a co se dříve zdálo nemožné, začíná být běžnou praxí, páry zvýšení plodnosti příliš nepomáhají. Především o děti začínají usilovat v době, kdy je jejich plodnost za vrcholem. Podle lékařů je z biologického pohledu ideálním věkem k otěhotnění u ženy 18 až 25 rok. To však neodpovídá současné realitě, kdy ženy v průměru přivádí na svět prvního potomka až po třicítce.

 

Na kliniky umělého oplodnění pak páry přicházejí nejčastěji mezi 35–42 rokem života, kdy se potýkají s nekvalitními vajíčky a spermiemi. Za neplodnost je ze 40 % zodpovědný muž, ze 40 % žena, u 20 % párů jde o kombinaci nepříznivých faktorů u obou.


Nejdřív kariéra a cestovat


„Tlak na výkon a úspěch skloubený s pocitem, že je třeba využít všech možností, co nám život nabízí, vede k odkládáním rodičovství. Ženská vajíčka ani mužské spermie nemládnou, a zatímco v pětadvaceti by se párům možná podařilo bez problémů dítě počít, o deset let později už to tak jednoduše nejde,“ uvádí MUDr. Tomáš Vrána z ostravské kliniky Reprofit. Zatímco ženy odkládají mateřství kvůli práci či snaze najít vhodného partnera, pro řadu mužů přestává být sex za účelem plození dětí atraktivní. Jsou rozptýleni řadou jiných lákadel, kariérou a honbou za zážitky, které je nestojí příliš úsilí a neriskují při nich odmítnutí.

 

Těhotenství
(Foto: Getty Images)


Zapomínáme dospět


Odkládání rodiny do vyššího věku mají na svědomí i tzv. mamahotely, kdy se zejména o mladé muže stará do vyššího věku jeho matka a do jisté míry přebírá roli jeho partnerky.


ČTĚTE TAKÉ:

Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět
Nastydlá a těhotná? Jak si ulevit, ale neublížit miminku
Sex v těhotenství – co když žena nechce?


Na sex není čas


Jestliže v Evropě se v druhé polovině minulého století všichni oddávali sexu a jejich jedinou starostí bylo to, aby tato jejich aktivita nevedla k nechtěnému těhotenství, v současné době nového tisíciletí všichni chtějí být těhotní, ale již nikdo se nevěnuje sexu. „Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání, vyvíjet komunikační úsilí, které vede k sexu za účelem plození potomka. Současná společnost nabízí celou řadu velmi atraktivních a dostupných lákadel a sex se stal zábavou pro chudé. Nabízejí se různé zkratky, které umí uspokojit rychle, někdy i lépe a bez rizika, jako pornografie, autoerotika, počítačový sex - cybersex, sex přes sociální sítě. Podle nedávných průzkumů přes 45 % Japonců ve věku 16 až 24 let nemá žádnou skutečnost s reálným sexem. Daleko horším zjištěním v uvedeném výzkumu je fakt, že 80-90 % mužů z uvedené skupiny chce ve svém panictví pokračovat nadále. Sex je obecně příliš nezajímá a v Evropě to časem nebude jiné,“ říká urolog MUDr. Viktor Vika PhD.

 


I mužům tlučou biologické hodiny


Mužům končí reprodukční mládí po čtyřicítce. „To je ovšem bohužel věk, kdy muži – jestli vůbec – začínají o potomkovi uvažovat,“ říká MUDr. Vik. Jak dodává MUDr. Vrána, za posledních 25 let klesl počet mužských spermií o 60 %, a každý rok se spermiogram zhoršuje o dalších 1,6 %. Dříve se za normální považoval spermiogram s koncentrací 40 milionů spermií na mililitr, nyní je to 15 milionů/ml. Spermiím dle lékařů škodí málo pohybu, špatné jídelní návyky, sedavé zaměstnání, vyhřívané sedačky v autě, nošení mobilního telefonu v kapse a samozřejmě věk.


K nejnovějším metodám pro zvýšení plodnosti párů tak patří například snaha s pomocí léků povzbudit pohyb spermií. „Krátkodobou kultivací spermií v médiu s běžně používaným léčivem teofylin dokážeme nepohyblivé, zdánlivě mrtvé, spermie rozhýbat a vybrat ty, které budou schopné oplodnit vajíčko,“ popisuje Mgr. Soňa Kloudová Ph.D., androložka kliniky Reprofit. Páry nemusí podstoupit žádný klinický výkon navíc, vše se odehrává pouze v laboratoři. „Embryolog nechá působit médium s obsahem teofylinu na spermie, vybere tu nejpohyblivější a po důkladném opláchnutí ji vpraví do vajíčka. Tím se zvýší pravděpodobnost, že pro oplození bude použita živá spermie,“ doplňuje MUDr. Vrána. Metoda je určená pro muže s ojediněle pohyblivými spermiemi a pro ty, kterým musí lékaři spermie odebírat chirurgicky, protože nejsou v ejakulátu přítomny.
 

 

Mezi novými metodami, které cílí na pacientky – ženy, je například zkoumání dostatečné zralosti vajíček. S pomocí techniky polarizační mikroskopie umí lékaři vyšetří zralost vajíček předtím, než je uměle oplodní a zavedou do dělohy. Pokud ještě nejsou zralá, nechají je lékaři v klidu na misce i několik hodin zrát. Tato metoda nabízí šanci ženám, u kterých se nedaří umělé oplodnění kvůli malému počtu zralých vajíček.
 

Lékaři se však shodují – sebelepší novinky na poli medicíny nepomohou, pokud budou páry dále rodičovství odsouvat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře