Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Existuje u zubních plomb vůbec nějaká záruka a možnost je reklamovat?

Plomba vám vypadla nebo se nepovedla? Poradíme, jak na reklamaci

Okusování nehtů
zdroj: Thinkstockphotos Okusování nehtů
aktualizováno 27.09.2018, 00:00 | 27.09.2018, 00:00 | doma.cz

Existuje u zubních plomb vůbec nějaká záruka a možnost je reklamovat?

Zhotovení zubní výplně je stomatologickým výkonem a u nich „záruka“ neexistuje. Nelze to ovšem chápat tak, že na zhotovenou plombu máte záruku ve smyslu spotřebitelské záruky na zakoupený výrobek. Lékař však samozřejmě odpovídá za správné provedení výkonu, tedy zhotovení zubní výplně.


V případě, že pacient není spokojen, měl by se obrátit na zubního lékaře, který výplň zhotovil. Jedná-li se o závažnější případy, je vhodnější podat písemnou stížnost. Tak doporučujeme postupovat, pokud jde o rozsáhlejší a finančně nákladnější zákroky, jako jsou můstky, korunky či zubní protézy.

 

„Podle zákona o zdravotních službách se stížnost podává poskytovateli zdravotní služby, proti kterému směřuje, tedy nejčastěji samotnému lékaři, nebo vedoucímu zdravotnického zařízení. Pokud pacient s jejím vyřízením nesouhlasí, může podat stížnost příslušnému správnímu orgánu, který tomuto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb, což je většinou krajský úřad. Je třeba vždy uvést důvody nesouhlasu s tím, jak byla stížnost poskytovatelem vyřízena,“ doporučuje Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.


Něco pokazil? Oprava nemá být na vaše náklady

 

Lékař má pacientovi před provedením výkonu vysvětlit, co mu bude konkrétně provádět a proč. „V případě, že mu bude dělat opravu zubní výplně proto, že ji před tím provedl nekvalitně, měl by tak samozřejmě učinit na vlastní náklady. Pokud by lékař svoji chybu odmítal uznat a pacient by se přesto domníval, že k pochybení ze strany lékaře došlo, je možné podat i stížnost na Českou stomatologickou komoru. Ta řeší stížnosti pacientů jak na odborné pochybení zubaře, tak na neetické jednání,“ doporučuje Oldřich Tichý.

 

Plomba
(Foto: oficiální zdroj)

 

Že vás šidí, předem moc nepoznáte

 

Lékař by měl vždy pacientovi pro opravu doporučit takový materiál, který bude nejvhodnější vzhledem ke stavu zubu, navíc i s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu pacienta. To, zda pro zhotovení výplně použil skutečně ten materiál, na kterém se dohodli, ale nemá běžný pacient prakticky možnost rozeznat, vyjma rozdílu mezi amalgámovou a tzv. bílou plombou, kde lze rozdíl zjistit i pouhým pohledem. Jinak může druh použitého materiálu posoudit jedině odborník, nejlépe znalec v oboru.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby

 

Je amalgám překonaný?

 

I když byl amalgám před 150 lety převratným vynálezem, dnes už se zdá, že o takovou senzaci nejde. Důkazem je také zákaz zavádění amalgámových plomb dětem do 16 let a těhotným ženám, v některých zemích (např. Švédsko a Norsko) aplikaci amalgámu zakázali úplně.

 

Podívejte se na reportáž o zákazu plomb.

 

 

Důvodem těchto zákazů je prokazatelné vypařování rtuti z tohoto druhu plomb, které může mít negativní účinky na lidský organismus. Mimochodem, spory o negativních účincích obsažené rtuti se vedou celou dobu, co se amalgám v zubním lékařství užívá.


Vnucuje vám přesto vás lékař amalgám jako nejvhodnější variantu? Nechce vás ošidit levným a potenciálně rizikovým materiálem, na některé zuby je skutečně amalgám stále vhodnější než bílé plomby. Jeho předností je především jeho tvrdost, pevnost a stálost. A v mnoha ohledech také cena - biologicky nezávadné a netoxické mají být například moderní keramické výplně, jedna vás ovšem vyjde na několik tisíc korun.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře