Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Podzim všeobecně přináší velké změny – výrazné ochlazení a zkracování dne ve prospěch temných večerů a nocí má velký vliv i na naše duševní a tělesné zdraví.

Podzim versus zdraví? Nejvíc hrozí deprese, bolest zad i nachlazení

Podzim
zdroj: Thinkstockphotos Podzim
aktualizováno 18.10.2017, 16:27 | 18.10.2017, 16:27 | doma.cz

Podzim všeobecně přináší velké změny – výrazné ochlazení a zkracování dne ve prospěch temných večerů a nocí má velký vliv i na naše duševní a tělesné zdraví.

Letos jsme si babího léta příliš neužili a nízké teploty a ostrý vítr nás zaskočily dříve než obvykle. Výkyvy nálad a nachlazení jsou častými průvodními znaky měnícího se ročního období. Jaké jsou další projevy podzimního počasí na našem zdraví a jak se proti tomu bránit?

 

Listí na stromech žloutne, dny se krátí a sluneční paprsky už nemají takovou sílu jako v létě. Místo toho je tu podzim a s ním i plískanice, sychravé počasí a ranní mrazíky. Změna ročního období je tradičně spojená s nachlazením a dalšími zdravotními neduhy. Jak se jim vyhnout a užít si toto krásné barevné období ve zdraví?

 

Podzimní splín


Změna teplot, počasí a zkrácení dne. Není divu, že podzim se přímo promítá i do toho, jak se cítíme. Sport jde po létě do ústraní a lidé málo vycházejí ven, raději se zavírají doma a relaxují jen pasivně. Podzim je také období pestrých barev, prodlužujících se večerů a létajících draků, nenechte si ho proto zkazit depresí. Zajděte si na masáž, pokud se cítíte unavení a ve stresu. Na uvolnění odborníci doporučují aromaterapeutickou, čokoládovou nebo masáž lávovými kameny. Nezapomínejte na pohyb, který pomáhá vyplavovat hormony štěstí. Nejpřirozenější je chůze, takže pro začátek choďte do práce či na nákupy pěšky. Chcete vyzkoušet něco nového? Teď je ideální čas na zápis do kurzů! Vyberete si tanec, jógu nebo thajský box. Neváhejte se pustit do něčeho, co vás vždy lákalo. Posílíte psychické i fyzické zdraví.

 

 

Akutní bolest zad


Většinou je za bolestí zad nějaký vnější faktor. Bývá to nepřiměřená fyzická aktivita, špatný pohyb v předklonu nebo rotace. Poznáte to neomylně tak, že uděláte špatný pohyb a ustrnete v dané pozici. Pohnout se zpět je zdrojem ještě palčivější bolesti. Tehdy přesně víme, co bolest způsobilo, a s tím potom přicházíme za lékařem nebo fyzioterapeutem. Avšak na podzim přibývá lidí, kteří si původce bolesti nejsou vědomi. Na podzim se totiž objevují nejen virové epidemie, ale také epidemie problémů především s krční páteří. Výjimkou nejsou ani bolesti hrudní a bederní části páteře. Za vším stojí podcenění teplotních změn, přebíhání z vnitřních a venkovních prostor s různou teplotou a nevhodná volba oblečení. Stačí se jen zlehka zpotit cestou do práce, vystoupit z tramvaje, kdy spodní část zad nebo krk ofoukne mrazivý ranní vítr, a může se stát, že se druhý den ráno z postele ani nezvednete.


ČTĚTE TAKÉ:

Doopravdy dokážete poznat rozdíl mezi nachlazením a chřipkou? Liší se pouze tři příznaky
Trpíte na podzim při menstruaci víc? Víme proč i jak na bolest vyzrát
Co jíst CELÝ PODZIM pro lepší imunitu?

 

Přibývá těch, kteří bolest hned nechtějí řešit tabletkami. Léky proti bolesti sice rychle a spolehlivě zaberou, ale jsou to chemické látky, které tělo těžko zpracovává a odbourává. Zvláště pro zmírnění lehké a střední bolesti můžete zkusit léčivé homeopatické přípravky na rostlinné bázi: zkuste třeba prohřívací koňskou mast Herbamedicus, konopné mazání Thermolka, uvolňující Tatranský bylinný gel nebo homeopatickou mast Traumeel.

 

Nachlazení


Existuje vůbec účinná prevence proti rýmě? Stoprocentní ochrana před kapénkovou infekcí neexistuje, ale částečně jí lze předcházet. Rýma je především virová infekce a vyhnout se jí jde jen těžko, protože druhů virů je velké množství. Nejlepší prevencí je posilování obranyschopnosti organismu otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů a volbou vhodného oblečení. Bylinky, ovoce a zelenina jsou velkou zbraní v boji proti nachlazení a rýmě. Účinnými pomocníky jsou například cibule, černý bez, lipový květ, jitrocel či šalvěj. Všeobecně známé přírodní antibiotikum je také česnek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Wejunka 09:45 30.01.2018
Barush, šup do lékárny at o vás nepřijdeme! Já za sebe doporučuju Lymphomyosot. Nech si poradit co na "knedlík", ale rozhodne neseď doma.
Barush 13:04 26.01.2018
Bojuju s bolestmi zad už 2. měsíc. Měsíc jsem chodila na fyzioterapii a teď cvičím sama. Co je horší, mám takový divný knedlík v krku. Nevím, jak jsem k tomu přišla. Při polykání to trochu bolí, ale jen když jím jabko nebo něco tvrdého. Co to jeee? Nechci k doktorovi, ještě mě někam pošle a to já nechci!
Wejunka 14:52 19.01.2018
Uffff ještě že jsem se sem podívala. Eriko paní v lékárně mi doporučila čtyři přípravky. Že prý se nejvíc bere Lymphomyosot a zákazníci s ním mají nejlepší zkušenosti. Tak jsem jako pokusný králík už pátý den. 3x denně 15 kapek. Krk se uvolnil a nemoc nepokračuje. Jo a není to hnusné. Za pár dnů budu jak rybička :))))
Erika 14:39 16.01.2018
Wejunko jak jsi dopadla? Taky sháním něco na uzliny. Nechci jít do lékárny naslepo a vnutit si nějakou blbovinu za velký prachy a efekt pořádně žádnej.
Wejunka 11:56 12.01.2018
Tak jsem po vánocích nachlazená :( bolí mě záda, teď se přidávají i uzliny a nevidím to dobře. K doktorovi mě nikdo nedostane (abych si nepřinesla chřipku jak posledně). Tip na něco bez předpisu krom tady zmiňovaného?
Světlana 15:46 27.11.2017
Ahoj holky. Už jsem o Lymphomyosotu četla spousta věcí a asi ho vyzkouším. Podle toho co píšete vy je to taky suprový
Katka 09:39 21.11.2017
TAk vás po dlouh ý době zdravím holky :D Lymphomyosot jsem vyzkoušela a musím říct, že ho budu doporučovat všem! Rýma nikde! :)
Diana 13:31 09.11.2017
Zuzko, my máme s mandličkama taky problém a trhání nás asi čeká. Lymphomiosot vyzkouším, třeba nás to taky zachrání. Dík za tip :) :) :) :) :)
Katka 16:19 08.11.2017
Už ho taky zobem. Dám vědět, jestli Lymphomyosot pomohl !!!!
Zuza 10:41 08.11.2017
Katko, určitě se na to mrkni a zeptej, je to skvělý. Našim dětemto zachránilo trhání mandlí. Lymphomyosot dávám dceři, které je rok a to mělajít an trhání mandlí a zaplať pánbůh už nemusí!
1 2