Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte rády modrou, protože je to barva nebe a moře? Nyní si můžete dopřát také modrý čaj pojmenovaný po ženském pohlaví a užít si nejen jeho netradiční vzhled, ale také blahodárné účinky na organismus. Díky tomu, co všechno dokáže, jde vskutku o mo...

Pomůže a zaujme: Modrý čaj zmírní astma, podpoří plodnost a to není všechno

modrý čaj
zdroj: Getty Images modrý čaj
aktualizováno 28.04.2019, 00:00 | 28.04.2019, 00:00 | doma.cz

Máte rády modrou, protože je to barva nebe a moře? Nyní si můžete dopřát také modrý čaj pojmenovaný po ženském pohlaví a užít si nejen jeho netradiční vzhled, ale také blahodárné účinky na organismus. Díky tomu, co všechno dokáže, jde vskutku o modrý zázrak.

Jedná se o sušené květy Clitoria ternata, která roste v jihovýchodní Asii. Přivádí tento název myšlenky na něco trochu jiného? Nejde o náhodu. Tvar květů Klitorie totiž až na svou barvu opravdu připomíná ženské pohlaví. Pro jeho pojmenování ale můžete použít také zcela nezavádějící označení Motýlí hrášek či Zvonkový květ. V některých kulturách se mu také říká Křídla asijské holubice.


Příprava


V supermarketu tento čaj neseženete, vyhledejte proto obchod zaměřený vyloženě na čaje. Pro konzumaci použijte pět až deset modrých květů a zalijte je převařenou vodou horkou 95 stupňů. Poté nechte odstát pět až sedm minut a sceďte. Jestli si čaj oblíbíte, tak si můžete denně připravit klidně až pět šálků.

 
Z přísad si udělejte samostatný nápoj anebo je použijte také jako doplněk do jiného čaje, který se tak obarví. Stačí květy do horké vody přihodit a nechat vylouhovat. Jde totiž o přírodní barvivo, který můžete přebarvit i další potraviny.

 

modrý čaj
(Foto: Getty Images)


Blahodárné účinky


Účinky této rostliny se využívají v alternativních ajurvédských léčebných metodách. Květ totiž obsahuje léčivé flavonoidy, které v těle působí velmi ozdravně. Pozitivní účinky má zejména na pleť, vlasy, játra a nervovou soustavu. Také tlumí astma, odstraňuje záněty a působí proti zácpě. Modrý čaj si pořiďte také v případě, že trpíte bolestivou artritidou. Pomůže, aby bolest ustoupila.


Ženy potěší, že se díky jeho užívání upraví menstruační cyklus, podporuje plodnost a doporučuje se i při zánětech močových cest. A nejen díky své krásné barvě také mírní depresi a zlepšuje náladu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Káva a čaj ke snídani je chyba! Co odborníci doporučují, vás možná zaskočí?
Levná dieta: Vyzkoušejte 10 čajů pro štíhlou linii
Chcete ZHUBNOUT? Pijte několikrát denně zelený čaj!


Když si dáte čaj ve večerních hodinách po dlouhém dni, tak vás zaručeně uklidní. Osvěží už jen pohled na něj a můžete ho pít jak teplý, tak studený. Relaxační účinky můžete zvýšit ještě smícháním s mátou a medem.


Fialový čaj


Podle toho, jak silné pH tento čaj má, může být v různých odstínech modré či tyrkysové. Z modrých květů si ale můžete připravit také tmavě fialový čaj. Stačí, když změníte pH tekutiny přidáním pár kapek citronu a výsledná barva se změní. Změna nastane, i když nápoj smícháte s ibiškem.

 

fialový čaj
(Foto: Getty Images)


Modrý čaj chutná podobně jako zelené čaje, je velmi přírodní, zemitá a dřevitá. Okamžitě tak poznáte, že bude jeho užívání pro váš organismus zdravé a barevným čajem jistě překvapíte i vaše návštěvy. 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře