Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozpoznejte včas to, že vám chybí vitamín C a napravte to. Jinak budete bezdůvodně přibírat a drahé přípravky na krásu vám moc nepomůžou.

Poznejte včas, že nemáte dostatek vitamínu C! Trpí vlasy, kůže i zuby

citrón
zdroj: Getty Images citrón
aktualizováno 25.08.2019, 00:00 | 25.08.2019, 00:00 | doma.cz

Rozpoznejte včas to, že vám chybí vitamín C a napravte to. Jinak budete bezdůvodně přibírat a drahé přípravky na krásu vám moc nepomůžou.

Vitamín C je nezbytný pro to, aby vaše tělo fungovalo správně a zůstaly jste zdravé. Každý den byste si tedy měly dopřát potraviny nebo doplňky, ve kterých se tento vitamín nachází. Na rozdíl od jiných látek se totiž vitamín C v organismu neudrží moc dlouho. Jeho nedostatek povede k nižší kvalitě vašeho životního stylu a také se objeví nepříjemné příznaky. Které to jsou?


1. Oteklé a krvácející dásně


Přestože to není moc známé, tento vitamín je pro zdraví vašich dásní zcela zásadní. Jestliže tedy denně nepřijmete dostatečné množství vitamínu C, brzy se to může projevit například zánětem dásní. Pokud dodržujete správnou zubní hygienu, ale vaše dásně jsou na tom pořád špatně, dejte si tohoto vitamínu více. Dospělá žena by měla přijmout 75 mg vitamínu C každý den a muž dokonce 90 mg. A jestli kouříte, měly byste jíst ještě o 35 mg víc.


2. Snadno se vám udělá modřina a rány se hojí déle


Každou chvíli se vám na noze objeví modřina, přestože jste se třeba nepraštily? Existuje velká pravděpodobnost, že za tím stojí nedostatek vitamínu C. Naštěstí to zlepšíte tím, když začnete konzumovat citrusy a zeleninu. A měly byste to jíst i v případě, že vám trvá delší dobu, než se zahojí drobné i větší škrábance a oděrky. Bez vitamínu C totiž tělo neprodukuje kolagen!


3. Vaše vlasy snadno vypadnou


Máte poškozené vlasy, které vám neustále padají? Žádný doplněk stravy vám nepomůže, pokud nebudete přijímat dostatečné množství céčka. Jezte víc brokolice a kiwi, vaše vlasy to ocení. Ke krásné hřívě stačí zdravý jídelníček!


4. Bolí vás klouby


Vitamín C je antioxidant, který potlačuje záněty. Jeho nedostatek tak právě k zánětu může vést a to zase způsobuje bolest kloubů. Klouby vás můžou hodně pozlobit, takže je lepší preventivně na dostatek vitamínu C dbát.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vitamíny skupiny B: Který je životně důležitý na co a kde je hledat?
Vitaminy podle abecedy. Kde je najdeme?
Vitamin D funguje, jen když ho sníte ve správnou denní dobu!


5. Jste pořád nemocné a nemáte dobrý imunitní systém


Často vás přepadávají chřipky, nachlazení nebo infekce a vaše imunita by potřebovala posílit? Vitamín C stimuluje bílé krvinky, které dobře potlačí infekční choroby, bojují totiž proti bakteriím a virům, které vyvolávají nemoci. Pokud tedy skoro neustále ležíte nemocné v posteli, zvyšte každodenní příjem vitamínu C a zlepšete tím svou imunitu.


6. Bezdůvodně jste přibraly


Jestliže se snažíte dodržovat zdravý životní styl, ale stále přibíráte a nechápete proč, může to mít souvislost s nedostatkem vitamínu C. Výzkumy ukazují určité spojení mezi nízkým obsahem vitamínu C a vysokým tělesným tukem, hlavně tím břišním. Céčko totiž pomáhá tuky lépe spalovat.


7. Přes den jste ospalé a unavené


Jestliže v noci tvrdě a dlouho spíte, ale přes den jste stejně pomalé a nejraději byste se znovu natáhly, možná vám chybí vitamín C. Právě únava je totiž jedním z příznaků, kterými se jeho nedostatek vyznačuje. Dejte si příště místo kávy raději pomeranč.

 

žena s pomerančem
(Foto: Getty Images)


8. Vaše pleť je suchá a matná


Jak už bylo řečeno, céčko je k produkci kolagenu nezbytné. Bez něj tedy bude mít vaše pokožka větší sklon k vráskám a matnosti. S větším množstvím vitamínu C bude naopak zářit! Proto se tento vitamín také často přidává do drahých sér.


9. Trpíte na krvácení z nosu


Krvácení z nosu sice není nijak zásadně nebezpečné, pokud ho ale zažíváte často, může vám chybět vitamín C. V nosu je totiž hodně malých cévek a céčko brání jejich oslabení, které ke krvácení vede.


10. Tenké a slabé nehty


Aby tělo mohlo vstřebat železo, potřebuje vitamín C. Jestliže se však ve vašem těle céčko nenachází, může to vést až k anémii. Nedostatek železa pak způsobuje právě křehké nehty. Zesilovač nehtů vám nepomůže, když nebudete přijímat správné množství vitamínu C.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře