Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přemýšlíte o miminku a zajímáte se o zdravý životní styl a stravu, která výrazně ovlivní zdraví vašeho dítěte? Věděly jste, že by na kvalitě své stravy měl zapracovat i váš partner? Budete překvapené, co zjistily nedávné výzkumy!

Pozor na to, co mu vaříte! Chybějící protein má za následek líné spermie a děti se sklonem k nadváze

Žena v kuchyni
zdroj: Getty Images Žena v kuchyni
aktualizováno 23.09.2018, 00:00 | 23.09.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Přemýšlíte o miminku a zajímáte se o zdravý životní styl a stravu, která výrazně ovlivní zdraví vašeho dítěte? Věděly jste, že by na kvalitě své stravy měl zapracovat i váš partner? Budete překvapené, co zjistily nedávné výzkumy!

Vědci z Nottinghamské univerzity prováděli pokusy na hlodavcích a odhalili, že spermie samce myši, který dostal potravu s polovinou doporučeného množství proteinu, byly výrazně nižší kvality než spermie samců s proteinově vyváženou stravou. Potomci první skupiny samců měli viditelnou nadváhu a příznaky cukrovky.

 

Výzkum
(Foto: Getty Images)

 

Výzkum probíhal následovně. Samci myší byli rozděleni na dvě skupiny. První skupina obdržela stravu s 18 % obsahem proteinu, zatímco strava druhé skupiny obsahovala pouze 9 % proteinu. Vědci následně odebrali spermie z těl mrtvých samců a uměle oplodnili samičky myší, které dostávaly normální potravu. Dalším krokem bylo sledování potomků ve věku čtyř let, které jsou u myší srovnatelné s třicátým rokem člověka. Šokující zjištěním byla viditelně výraznější váha potomků druhé skupiny a příznaky zákeřné cukrovky 2. typu.

 

Protein
(Foto: Getty Images)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak dodat tělu co nejvíce živin? Párujte potraviny, které k sobě patří

Odlehčete svůj jídelníček, připravíte tělo včas na podzim!

Největší mýty o zdravé stravě: Celozrnné pečivo je zdravější než bílé! Ano či ne?

 

Doktor Watkins z Národní akademie věd vyjádřiv údiv nad tím, že ženy mají mnohem více informací ohledně vhodné stravy při plánování potomka než muži. Je to zvláštní, protože kvalita mužských spermií výrazně ovlivňuje růst a zdraví dítěte. Profesor Kevin Sinclair dodal, že je důležité vědět, že spermie se podílejí na více než polovině genů dítěte. Jejich studie ukazuje, že kvalitu semenné plazmy muže, je možné významně ovlivnit stravou, což může ovlivnit zdravotní stav dítěte. Denní příjem kalorií dospělého jedince by měl být správně tvořen 20 % obsahem proteinu. Zároveň je známo, že nižší kvalitu mají také spermie mužů, kteří mají nadváhu, kouří nebo pravidelně pijí alkohol.

 

Překvapilo vás takové zjištění? Snažíte se doma vařit vyváženou stravu?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře