Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Může to znít divně, ale o tom, v jaké kondici je naše imunita, rozhodují i vnitřní biologické hodiny člověka.

Pracujete na směny nebo dlouho ponocujete? Pozor na imunitu!

Únava
zdroj: Thinkstockphotos Únava
aktualizováno 24.04.2017, 00:43 | 24.04.2017, 00:43 | doma.cz

Může to znít divně, ale o tom, v jaké kondici je naše imunita, rozhodují i vnitřní biologické hodiny člověka.

Co rozhoduje o tom, zda onemocníme? V první řadě (ne)schopnost organismu odolat virům, bakteriím, zvýšeným nárokům na teplo či diskomfort... Jedním slovem, imunita. Jasně, slyšeli jsme to už mnohokrát, ale co to opravdu je?

 

„Imunitu můžeme zjednodušeně definovat jako schopnost organismu bránit se proti čemukoliv, co by mohlo způsobit poškození zdraví, nebo i smrt. Je to obranný systém, jehož orgány, tkáně a buňky jsou rozloženy po celém těle. Souhrnně se nazývají lymfatické orgány, které můžeme rozdělit na primární, (odpovědné za produkci lymfocytů) a sekundární (kde nastává samotná imunitní reakce),“ vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. „Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu, tedy záleží na tom, zda nejsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne.“

 

Vnitřní hodiny

 

Může to znít divně, ale o tom, v jaké kondici je naše imunita, rozhodují i vnitřní biologické hodiny člověka. Tedy, tak se jim říká laicky. Odborně řečeno jde o cirkadiánní rytmus, který kontroluje nejen cyklus bdělosti a spánku, ale i teplotu těla, vylučování hormonů a imunitní systém. „Narušení cirkadiánních rytmů je doprovázeno sníženou výkonností, sníženým pocitem pohody a vrcholí patologickými stavy, jako jsou deprese a nemoci ovlivňované sezónou. Věkem biologické hodiny ztrácejí svou citlivost a přesnost, což vede k chronickým a charakteristickým poruchám spánku,“ vysvětluje internista MUDr. Martin Peter. Narušený cyklus však mají i lidé, kteří pracují ve směnném provozu. Z tohoto důvodu jsou náchylnější k onemocnění.

 

Dívka s léky
(Foto: Profimedia)

 

Síla vrcholí spolu se dnem

 

Podle studie, kterou dělali na Cambridge University, a publikovali koncem roku 2016, jsou lidé po setmění až desetinásobně náchylnější k infekcím, než například dopoledne. Zjistilo se také, že ve spolupráci s cirkadiánním rytmem je člověk nejvýkonnější ráno a dopoledne a v téže době má největší sílu i jeho imunita. Ráno jsme plní síly a energie a v podvečer se vypínáme, jsme náchylnější k úrazům, omylům, chybám a také k nemocím, protože to samé platí i pro imunitu - dopoledne chrání tělo vší silou, ale čím více je hodin, tím je její výkon nižší. Jakoby i ona potřebovala spát, odpočinout si, dobít baterky...


„V různé fázi dne jsme různé náchylní k nemocem nebo k tomu, jak silně u nás propuknou,“ řekl profesor Akhilesh Reddy, hlavní autor studie. „Naše zjištění jsou v souladu s nedávnými studiemi, podle nichž má to, zda jsme proti chřipce očkování ráno, v poledne nebo odpoledne, vliv na účinnost vakcíny.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spíte dost? PŘEHLED, kolik spánku potřebujete v jakém věku!
Ploché bříško: Hubněte podle biorytmu!
Ženy žijí v jiném biorytmu než muži

 

Podpora pro obranu

 

Chránit se před nemocemi, či jinak řečeno, pomoci imunitě fungovat na sto procent, pomáhají imunostimulátory a různé doplňky stravy.

 

* Jedním ze silných a dobře prozkoumaných podporovatelů obranného systému organismu je betaglukan, který se nachází například v hlívě ústřičné. Imunitě pomáhá tak, že v těle aktivizuje imunitní buňky makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty - bakterie a viry zodpovědné za onemocnění, a kromě toho rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Zkuste např. Betaglukan Natures (500+30 tobolek, 1038 Kč).

 

Imunita
(Foto: Archiv firem)


* Tekutý přípravek Floradix® Železo+ (250 ml, 319 Kč) vyrobený z přírodních surovin. Kromě dobře vstřebatelného organického železa obsahuje i látky podporující jeho vstřebávání, konkrétně vitamín C a výtažky z ovocných šťáv, které podporují trávení, brání zácpě, a navíc dodávají přípravku příjemnou ovocnou chuť. Nechybí ani další tělu prospěšné látky, jako jsou vitamíny skupiny B a výtažky z bylin.

 


* Colostrum Direct (125 ml, 949 Kč) obsahuje 100% tekuté kravské mlezivo. Čistě přírodní produkt, odtučněný a zbavený caseinu. Obsahuje imunoglobuliny, aminokyseliny a růstové faktory, které zaručují zdravý vývoj a rovnováhu v organizmu.
 

Imunita
(Foto: Archiv firem)

 

* VitaAktiv (150 ml, 679 Kč) představuje vitamínovou explozi z 21 druhů ovoce a zeleniny. 95% koncentrát z ovoce a zeleniny obsahuje řadu stopových prvků a minerálů např.: fosfor, draslík, hořčík, jód aj.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře