Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Škodí lidskému mozku záření mobilních telefonů? O tom se vedou neustálé spory. Vědecký důkaz neexistuje, ale žádný odborník nedá ruku ani za to, že jsou zcela neškodné.

Pravda o mobilech: Škodí či neškodí? Tady máte DŮKAZ

Stres
zdroj: Thinkstockphotos Stres
aktualizováno 13.03.2018, 00:08 | 13.03.2018, 00:08 | doma.cz

Škodí lidskému mozku záření mobilních telefonů? O tom se vedou neustálé spory. Vědecký důkaz neexistuje, ale žádný odborník nedá ruku ani za to, že jsou zcela neškodné.

Nikdo z nás se v dnešní době prakticky neobejde bez mobilu a obliba bezdrátových zařízení neustále stoupá. Tato nepostradatelná zařízení však mohou, díky svým moderním technologiím, způsobit svým uživatelům zdravotní komplikace. Záření vydávané bezdrátovými přístroji, jako jsou mobily, tablety, mikrovlnky či Wi-Fi zařízení, je spojováno s degenerativními onemocněními. Nejvíce diskutovaná zdravotní rizika jsou rakovina a onemocnění mozku, projevující se Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou.


Dlouhodobé vystavení radio frekvencím vysílaných právě mobilními zařízeními je spojováno nejen s bolestmi hlavy a únavou, ale i s podrážděním očí, poruchami spánku či duševními nepokoji, což potvrzuje i odborník na technologie, Filip Jelínek: „Faktem je, že onkologické nálezy potřebují delší čas pozorování – více než 10 let. Přesvědčivých výsledků je ale dosáhnuto co se týče poruch jako bolesti hlavy, zvonění v uších, závratě, nepravidelný srdeční tep či nespavost. Dokonce může dojít také k problémům s učením či ke zhoršení paměti.“

 

Protelefonujte se k nádoru za 20 minut denně


Na každých 100 hodin použití mobilního telefonu je o 26 % zvýšené riziko meningiómu, což je nádor, který obklopuje mozek a míchu. Podle New York Daily News se vědci domnívají, že již používání mobilu 20 minut denně po dobu několika let zvyšuje riziko jiného typu mozkového nádoru, zvaného gliom. U toho, kdo používá mobilní telefon 1 – 2 hodiny denně, je výskyt mozkových nádorů dokonce až čtyřnásobný. A studie také potvrdily, že ti, kdo používají mobil 10 let a více, má riziko vývoje gliomů vyšší o 90% na té straně hlavy, kde mobil používají.

 

Telefonování
(Foto: oficiální zdroj)


Dětem škodí nejvíc


Člověkje vystaven výrazně vyššímu množství záření z mobilního telefonu než z jiných bezdrátových zařízení. „Neúměrně postihnutou skupinou jsou také děti,“ uvádí Jelínek. „Rozdíly v hustotě kostí a množství tekutin jim umožňuje absorbovat větší množství energie mozkem oproti dospělým. Rozhodně by proto měly používat mobilní telefony co nejjednodušší, bez přístupu na internet či online her,“ dodává odborník. A vzhledem k tomu, že následky nadměrného používání mobilního telefonu se projeví až za několik let či desetiletí, je potřeba jistá dávka opatrnosti.

 

Jak to tedy udělat, aby telefonování neškodilo našemu tělu a nezpůsobovalo organismu stres?

1. SMS zprávy jsou z pohledu zdraví lepší než telefonování.
 

2. Silně omezte používání mobilních technologií dětem do 15 let. Mají slabší tkáně a zejména pro jejich mozek je záření škodlivější. Švédská studie uvádí nejvyšší riziko mozkových nádorů u lidí, kteří začali používat mobilní technologie v průběhu dospívání.
 

3. Pokud telefonujete, mějte přístroj cca 30 cm od těla. Pomůže vám k tomu sada handsfree nebo sluchátka. Není potřeba nosit telefon na těle a nechat tak na sebe zářit.
 

4. Snažte se být ve vzdálenosti minimálně metr od osoby, která telefonuje. I pasivní telefonování je zdraví škodlivé.
 

5. Omezte dobu telefonování na 6 minut, protože to je doba, kterou tělo potřebuje k autoregulaci.
 

6. Telefonujete-li, pak pouze na místech s maximálním signálem. Na místech, jako je podzemí, metro či výtah, se síla vysílání až zdesetinásobuje. Pokud je totiž zařízení zapnuté, vydává signál a to znamená, že vydává záření. Čím slabší signál, tím vyšší výkon telefonu (a také silnější záření). Je dokázáno, že především ve venkovských oblastech se slabým signálem, kde mobily musí přenášet signál vyšším výkonem, stoupl nádor příušní slinné žlázy. Protože mobil neustále přenáší signál, musí operovat ve vyšším výkonu.
 

ČTĚTE TAKÉ:

ODBORNÍCI VARUJÍ: Nemějte mobil v ložnici, jinak vám hrozí velké problémy
První mobil pro školáka? Víme, co při výběru nepodcenit
Jak si mobilem nekazit oči? Nainstalujte si novou aplikaci, která je zachrání

 

7. Potřebujete-li mít mobil v místnosti, kde spíte, tak minimálně metr od postele. I v pohotovostním režimu se totiž mobil napojuje na anténu. V žádném případě proto mobil nepatří pod polštář.
 

8. Vyzařování zeslabuje organismus, proto by se jeho účinkům měli vyvarovat osoby staré a oslabené.
 

9. Plodová voda i plod silně absorbují záření, proto by měly být na pozoru těhotné ženy.
 

10. Vozidlo maximalizuje škodlivé účinky záření a to nejen na vás, ale i na všechny pasažéry, zejména na děti. Proto, pokud telefonujete, raději vystupte.
 

11. Používejte osobní mechanické ochrany proti vlnám, např. stínící folie, handsfree, ochranné čipy (např. Waveex), pomoc slibují i různé nálepky (např. Bioprotector či RadiSafe).
 

12. Hlídejte si rovněž, odkud váš mobil pochází. Zajímejte se o hodnotu SAR (specifickou míru absorpce), tedy množství energie, které je v elektromagnetickém poli lidskou tkání absorbováno. V USA je maximální hodnota SAR 1.6 W/kg, evropská norma povoluje 2 W/kg. Objednáváte-li levný telefon s Asie, může tuto hodnotu nebezpečně převyšovat.


Většina lidí na vědomé úrovni vliv záření nevnímá, citlivější jedinci si ale dokážou zdravotní obtíže jako nespavost či bolest hlavy spojit s blízkostí telefonu. Zejména, pokud mobil např. odstraní na noc z ložnice a telefonují jen se sluchátky, mohou dlouhodobé zdravotní problémy vymizet.

 
Citlivější než my umí být i jiné živočišné druhy. Například včely a mravenci jsou na záření mnohem vnímavější. Podívejte se na pokus, jak mravenci reagují na mobil v okamžiku, kdy je přístroj aktivní.

 


 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

smudla 10:46 14.03.2018
Proč se SAR tak těžko dohledává, nemělo by být uvedeno u každého mobilu jako základní údaj již od výrobce?
Zrovna tak máme tolika odborníku na mobily, kde řeší každou kokotinu jako síla rámečku a pod., ale o SAR ani zmínka.