Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Přípravky proti kašli: Které vás doopravdy dokážou vyléčit?

Bolest v krku
zdroj: Thinkstockphotos Bolest v krku
aktualizováno 21.10.2018, 00:00 | 21.10.2018, 00:00 | / doma.cz/dTest

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat?

 

Kašel je přirozeným obranným mechanismem, kterým tělo reaguje na podráždění dýchacích cest. Prudkým proudem vzduchu se organismus reflexivně snaží zbavit všeho, co do dýchacích cest nepatří, ať už se jedná o dráždivý kouř, cizí mikroorganismy, prach, alergeny, drobná tělíska, nebo jiné dráždivé činitele. Nejčastější příčinou kašle bývají záněty horních dýchacích cest, nicméně onemocnění, která kašel doprovází, existuje mnohem více.


„Pro určení vhodného postupu je důležité rozlišit, zda se jedná o kašel akutní, nebo již o chronický stav. Kašel trvající déle než 4 týdny může totiž signalizovat mnohá závažná onemocnění a vyžaduje podrobné vyšetření lékařem,“ upozorňuje praktický lékař z Prahy MUDr. Michal Lazák. Každý z typů kašle vyžaduje jiný přístup a léčbu. Pro laika, který začal kašlat a zamíří do lékárny pro nějaké léky, bude ovšem podstatné rozlišit kašel suchý od produktivního (vlhkého) kašle.


Antitusika v boji proti suchému kašli


Suchý, dráždivý či neproduktivní kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice v dýchacích cestách. Nemocný nevykašlává hlen a potýká se s opakovanými záchvaty kašle. Tento typ kašle je velmi obtěžující a pro pacienta vysilující. „Léčba suchého kašle spočívá především v jeho tlumení pomocí tzv. antitusik. Antitusika s obsahem kodeinu bývají v léčbě účinná, ale nejsou vhodná pro každého. Kodeinová antitusika by se neměla užívat bez porady s lékařem a jsou proto vázána na lékařský předpis,“ vysvětluje MUDr. Lazák. Nekodeinová, volně prodejná antitusika, jsou o poznání slabší a většina z nich je vhodná i pro malé děti. Suchý kašel je typický pro první fázi akutních infekcí dýchacích cest a postupně přechází ve vlhký kašel.

 


Vlhký kašel léčí expektorancia a mukolytika


V průduškách a průdušnici se i za normálních okolností tvoří hlen, který slouží ke zvlhčování a čistění dýchacích cest. Při zánětu dýchacích cest se ovšem množství hlenu zvyšuje a nutí nemocného k vykašlávání. Celý proces se ztěžuje tím, že hlen bývá hustý a obtížně se vykašlává. Pokud jste zahlenění, při kašli ve vás chroptí nebo cítíte pověstný „knedlík v krku“, jde o vlhký – produktivní kašel.


„Léčba vlhkého kašle je oproti tomu suchému odlišná. Kašel netlumíme, ale pomocí účinných látek ovlivňujeme viskozitu hlenu a množství produkovaného sekretu,“ popisuje MUDr. Lazák. K tomu napomáhají expektorancia a mukolytika. Expektorancia snižují hustotu hlenu a podporují jeho tvorbu. Snáze se ho pak daří vykašlávat. Využívají k tomu buď účinky látky guaifenesin nebo výtažky z léčivých bylin jako je například eukalyptol, břečťan, jitrocel. „Volně prodejných mukolytik je na trhu hned několik desítek druhů v různých lékových formách od klasických tablet a tobolek, přes kapky, sirupy, roztoky, až po spreje. Obsahují vždy jednu z celkem pěti dostupných účinných látek – acetylcystein, bromhexin, karbocystein, erdostein a ambroxol,“ upřesňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vždyť jen kašle… U dětí to nepodceňujte!
Zbavte se kašle co nejrychleji! Jak SPRÁVNĚ kašlat
Hledáte nejlepší lék proti kašli? Možná ho máte ve špajzu a ani to netušíte


Proč takový výběr?


Lékové formy určené k užívání ústy (perorálnímu podání) se zpravidla neliší co do účinnosti, ale mají jisté výhody, případně nevýhody, které ovlivňují jejich použití.


Pevné lékové formy (např. tobolky, tablety) nemusejí být vhodné pro děti nebo pro pacienty, kteří mají problém s polykáním. „Pevné léky zato zpravidla mívají delší dobu použitelnosti,“ vysvětluje PharmDr. Hana Šindelářová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.


Tekuté léky jako kapky, sirupy či roztoky se obvykle lépe hodí pro děti. „Výhodou je, že mohou mít různé příchutě, což je pro děti vhodnější. Jejich nevýhodou může být kratší doba použitelnosti po otevření, případně obsah alkoholu (u kapek, roztoků) nebo vyšší obsah cukru (u sirupů) a také horší dávkování – nutnost použít odměrku, lžičku, počítat kapky a podobně,“ dodává PharmDr. Šindelářová.


Prášek nebo granule pro přípravu roztoku, případně šumivé tablety kombinují výhody jak tekuté, tak pevné lékové formy. „Mají delší dobu použitelnosti a hodí se i pro pacienty, kteří nezvládnou polykat tablety,“ dodává odbornice. Ochucené pastilky mohou být pro uživatele příjemnější než tablety.


Sprej pro podání ústy kombinuje výhodu tekuté lékové formy a zároveň se snadněji dávkuje. „Léky s prodlouženým uvolňováním mají výhodu v delší době působení, avšak nástup účinku nemusí být tak rychlý jako u léků bez prodlouženého účinku,“ popisuje PharmDr. Šindelářová O vhodnosti formy léku by se měl pacient poradit s lékařem nebo lékárníkem.

 

Proč je ženám zima
(Foto: Profimedia)

 

Přípravky se liší nejen účinnou látkou, ale i vlastnostmi a cenou. Mezi expektorancii vychází nejlevněji v poměru cena za jednu dávku lék ve formě kapek Hedelix (2,20 Kč), nejdráž naopak vychází Mucoplant jitrocelový sirup proti kašli (15,50 Kč). Mezi antitusiky nejlépe vychází Tussin (3,30 Kč), nejdráže Sinecod (14,40 Kč). Podrobný přehled léků proti kašli najdete na webu dtest.cz.

 

Mukolytika snižují hustotu a vazkost průduškového hlenu, usnadňují jeho vykašlávání, zlepšují průchodnost dýchacích cest a urychlují léčení. Mimo to působí i na snižování oxidačního stresu. Ten zjednodušeně řečeno vzniká jako důsledek nerovnováhy mezi množstvím volných radikálů
a antioxidační kapacitou buněk. Pro expektorancia i mukolytika shodně platí, že se v léčbě nemají kombinovat s antitusiky.


Upravte svůj denní režim


Kromě užívání léků může léčbu kašle podpořit i úprava režimu. „Snažte se být v klidu a vzdejte se fyzické námahy. Hodně pijte, nekuřte a jezte více ovoce a zeleniny. V místnosti nepřetápějte
a udržujte v ní teplotu kolem 18 až 20 °C. Spěte s více podloženou hlavou. Účinným opatřením může být také zvlhčování vzduchu,“ doporučuje MUDr. Lazák.

 


Při onemocnění dýchacích cest bývají další osvědčenou pomocí inhalace neboli vdechování vodní páry, která může být obohacena o sůl nebo léčivé byliny. Sliznice dýchacích cest se tím zvlhčí a teplem lépe prokrví. Opět existují domácí inhalační přístroje, pokud je však nevlastníte, vystačíte si se starou dobrou metodou našich prababiček – mísa s horkou vodou a ručníkem, pod kterým budete zhruba 10 minut několikrát denně inhalovat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře