Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Necháte se očkovat proti chřipce, přesto jen pár dní poté ulehnete s rýmou, horečkou a zaníceným hrdlem. Byli jste infikovaní již před očkováním, narušila injekce obranyschopnost těla, nebo je na vás snad vakcína krátká?

Proč chytnete chřipku, i když se necháte očkovat?

Nemocná žena
zdroj: Thinkstockphotos Nemocná žena
aktualizováno 08.10.2018, 16:30 | 08.10.2018, 16:30 | doma.cz

Necháte se očkovat proti chřipce, přesto jen pár dní poté ulehnete s rýmou, horečkou a zaníceným hrdlem. Byli jste infikovaní již před očkováním, narušila injekce obranyschopnost těla, nebo je na vás snad vakcína krátká?

Benefity očkování proti chřipce dokazují rozsáhlé studie, z nichž vyplývá, že každoroční očkování významně snižuje rizika hospitalizace, úmrtí na chřipku i komplikace s chřipkou spojené. Dle údajů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu u zdravých dospělých v 70 až 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %.

 

Důvod první: Nakazil vás jiný typ chřipky

 

Každoroční očkování zůstává i nadále nejúčinnějším opatřením pro prevenci chřipky. Účinnost vakcíny závisí na podobnosti kmene viru ve vakcíně s aktuálně cirkulujícími viry, proto Světová zdravotnická organizace WHO každoročně stanovuje cirkulující kmeny chřipky a určuje složení vakcín proti chřipce pro daný rok. Člověk očkovaný proti chřipce neonemocní tedy pouze těmi typy chřipky, které jsou obsažené ve vakcíně. Může ale onemocnět jiným typem chřipky, pokud WHO stanovilo špatně cirkulující kmeny nebo vir zmutuje.

 

V našich končinách se vyskytují zejména čtyři kmeny chřipky. Kromě kmenů A – Michigan a Singapure to jsou i kmeny B – Colorado a Phuket. Existuje ještě kmen C, proti němu se ale neočkuje, neboť nezpůsobuje epidemie. Některé očkovací vakcíny proti chřipce však chrání pouze proti kmenům A, a to i přesto, že u nás převažují kmeny B, jiné, třísložkové (trivalentní) vakcíny chrání proti kmenům A a jednomu kmenu B (např. Vaxigrip, Influvac, Prefluce), nejmodernější, čtyřvalentní mohou chránit proti všem čtyřem kmenům chřipky (např. Vaxigrip Tetra).

 

„Lidé, kteří se takovými nekomplexně působícími vakcínami nechají naočkovat, mohou tedy chřipkou onemocnět. Doporučuji proto zajímat se o to, jakou vakcínu nabízí právě váš ošetřující lékař,“ říká praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní.

 

Charakteristickým znakem loňské epidemie se stala dominance typu B v linii Yamagata nad chřipkou typu A. Skladba cirkulujících virů chřipky s převahou typu B potvrzuje, jak obtížné je predikovat složení třísložkové vakcíny proti chřipce, aby odpovídala virům, které se v dané sezóně vyskytují v populaci. „Účinnost chřipkové vakcíny závisí na tom, s jakou přesností se podaří odhadnout, které kmeny budou danou sezónu cirkulovat. Loňské rozložení virů jednoznačně nahrálo čtyřvalentní vakcíně, která očkované chránila proti všem čtyřem chřipkovým kmenům,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

 

Na letošní sezonu je doporučena vakcína o složení kmenů A – Michigan a Singapure a kmenů B Colorado a Victoria (vloni to byla Yamagata a Victoria). „Lepší ochrany proti chřipce však dosáhneme jen v případě, zvýší-li se u nás proočkovanost. V současné době se proočkovanost proti chřipce v České republice pohybuje mezi 5 a 6 %, přičemž Světová zdravotnická organizace doporučuje minimálně 30% proočkovanost, u rizikových skupin populace pak 7 5%,“ dodává MUDr. Kynčl.

 


Důvod druhý: Očkování přišlo pozdě

 

Odborníci doporučují samotné očkování neodkládat. „Plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 2-3 týdny, je tedy nutné počítat s časovou prodlevou,“ varuje MUDr. Plachá. První případy chřipky se mohou vyskytnout již počátkem října, nejlepší je očkování hned na začátku sezony. Přesto není nesmyslné nechat se očkovat i později, klidně i v prosinci, protože je u nás typická i druhá vlna chřipkových epidemií zhruba na přelomu ledna a února. Ale platí známé pravidlo čím dříve, tím lépe. „V pozdních podzimních měsících již bývají čekárny přeplněny nemocnými pacienty, kde opět hrozí riziko nákazy, a to velmi rychle. Doporučuji proto vyhledat takové pracoviště, kde se můžete objednat na přesný čas, případně využít zdravotnické zařízení, kde nejsou žádné čekací doby. Důvod je jednoduchý – je velmi nutné, aby byl naočkován pouze zdravý jedinec. Ve chvíli, kdy organismus zachytí jakýkoliv vir, byť i nechřipkový, je očkování kontraindikováno. V případě, že se člověk nachází jen v inkubační době chřipky, může samotné očkování ještě zhoršit průběh chřipky,“ vysvětluje lékařka.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těchto 7 potravin vás vyseká z nachlazení a chřipky
Chřipka: Proč ji někdo překoná, zatímco jiné zabíjí
Nachlazení, anebo chřipka? Jak rozlišíte příznaky

 

Důvod třetí: Očkování tělo oslabí

 

Vakcinace patří v dnešní době k velice diskutovaným tématům. Společnost se prakticky rozdělila na dva tábory, kdy jedni očkování podporují a vyžadují povinnou aplikaci, ti druzí ho naopak odsuzují. S jistotou nelze určit, který názor je správný, každý jedinec by se měl tudíž rozhodnout podle svého vlastního uvážení. Je však důležité si uvědomit, že se vakcinací do těla vpravují mikroby či jejich fragmenty, na které si má tělo posléze samo vytvořit protilátky a zamezit tak v budoucnu nákaze. Pro imunitní systém to však znamená značné zatížení, je proto vhodné nechat se očkovat pouze v momentě, kdy nejste oslabeni žádným infekčním onemocněním. V každém případě se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který na základě již prodělaných chorob a zdravotního stavu posoudí, zda je pro vás očkování vhodné či nikoli.

 

 

Chřipku není radno podceňovat

 

Chřipka je zodpovědná za rozsáhlé epidemie s rychlým šířením napříč populací, s těžším průběhem a možností dlouhodobějších následků či vážných komplikací a dokonce úmrtí. V loňské sezoně v bezprostřední souvislosti s chřipkou zemřelo 225 lidí, z nichž 80 % tvořili osoby starší 60 let. Její léčba je rovněž finančně nákladná, celkově chřipka vysaje ze státní kasy ročně téměř miliardu korun.

 

Kolik očkování stojí?

 

Očkování proti chřipce patří mezi očkování nepovinná, některé skupiny pojištěnců ho ale mohou mít hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jsou to především senioři nad 65 let,
pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem, pacienti po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci. Hrazené očkování mají také osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

 

Ne každou vakcínu však pojišťovny plně hradí. Která konkrétní vakcína je a která není plně hrazená, se může měnit. Vychází to totiž z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V sezóně 2018–2019 jsou k dispozici tří- i čtyřvalentní vakcíny, přičemž plně hrazené (částkou do 250 Kč) jsou všechny aktuálně dostupné vakcíny: Vaxigrip a Influvac, i čtyřvalentní Vaxigrip Tetra a Influvac Tetra.


Ostatní zájemci, kteří nepatří do vyjmenovaných rizikových skupin, si očkování proti chřipce musí zaplatit, vejít byste se měli do 400 Kč za nejmodernější čtyřvalentní vakciny. „Mohou na něj ale získat příspěvek z fondu prevence ve výši 150 Kč. O příspěvek je v daném kalendářním roce nutno požádat do 30. 11.,“ doporučuje Mgr. Oldřich Tichý tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Příspěvek na očkování proti chřipce nabízejí i jiné zdravotní pojišťovny, například u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR můžete čerpat příspěvek až do výše 300 Kč.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře