Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dnešní svět nabízí tolik možností, až se do toho někdy pořádně zamotáme a nevíme, kterou cestou se vydat. Zoufale se bojíme, že nezvolíme správně. Chceme pro sebe to nejlepší a zuřivě sepisujeme seznam pro a proti, analyzujeme všechny varianty, až...

Proč se vám nedaří dělat pevná rozhodnutí a nejste s ničím tak úplně spokojené? Tady máte odpověď

Smutná žena
zdroj: Thinkstockphotos Smutná žena
aktualizováno 21.11.2018, 11:00 | 21.11.2018, 11:00 | Tereza Majzlíková

Dnešní svět nabízí tolik možností, až se do toho někdy pořádně zamotáme a nevíme, kterou cestou se vydat. Zoufale se bojíme, že nezvolíme správně. Chceme pro sebe to nejlepší a zuřivě sepisujeme seznam pro a proti, analyzujeme všechny varianty, až nás to vyčerpá natolik, že jsme s finálním rozhodnutím stejně nespokojené. Připomíná vám to něco? Čtěte dál.

Termín FOBO (Fear of better options) byl poprvé uveden v americké studii z roku 2000, jejíž autoři Iyengar a Lepper odhalili, že čím méně možností při rozhodování máte, tím snáze se rozhodnete a o to víc jste s výsledkem spokojené.

 

Smutná žena
(Foto: Getty Images)


FOBO (strach z lepších možností) se také občas nazývá maximalizace. Osoby trpící tímto strachem neustále vyhledávají všechny možnosti z důvodu, že mají obavy, aby náhodou nezmeškaly tu nejlepší možnou variantu. Výsledkem je nerozhodnost, frustrace, stres, lítost a nespokojenost.

 

Je to paradox. Máme na dosah ruky tolik atraktivních možností, ale stejně nejsme šťastné, protože cítíme úzkost z toho, že se nerozhodneme správně. Nejsme tak schopné udělat pevné rozhodnutí, a i když nakonec nějakou variantu zvolíme, jsme nespokojené. Ocitáme se v permanentní nerozhodnosti.

 

Přemýšlení
(Foto: Getty Images)

 

Je možné, že po dlouhém analyzování se vám opravdu povede vybrat tu lepší možnost, ale je také pravděpodobné, že se svým výběrem nebudete tak spokojené jako bývají ti, kteří se rozhodli během chvilky a bez dlouhého přemýšlení.


Celý proces analyzování je totiž nesmírně náročný, zdlouhavý a vysilující. Představte si, že chcete koupit nové auto. Máte přesnou představu o značce, ceně, barvě, spolehlivosti nebo bezpečnosti a investujete spoustu času do průzkumu trhu. Nechcete ustoupit ani z jedné podmínky a i po nákupu nového vozu stále váháte, jestli jste udělaly dobře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte příznaky deprese? Otestujte se!

Jste věčně nespokojená? víme proč i jak to změnit!

Netrapte se! Škodí to vaší postavě

Jak z toho začarovaného kruhu ven?


Nehledejte absolutně nejlepší možné řešení. Spokojte se s tím, které je dost dobré na to, aby splnilo většinu vašich požadavků. Když narazíte na variantu, která by vám mohla vyhovovat a naplnit vaše cíle, spokojte se s ní a přestaňte hledat dál. I když v budoucnu zjistíte, že jste se nerozhodly úplně správně, nebičujte se za to. Poučte se ze svých chyb a stanovte si nové cíle. Až přijde čas na další rozhodování, aplikujte nově nabyté vědomosti a zkušenosti.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře