Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 ukončeno. Je skutečně nemoc na ústupu, nebo se máme obávat jejího návratu?

Proti TBC už se neočkuje? Máme se nemoci bát?

Nemocné dítě
zdroj: Getty Images Nemocné dítě
aktualizováno 25.03.2019, 00:00 | 25.03.2019, 00:00 | doma.cz

Povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 ukončeno. Je skutečně nemoc na ústupu, nebo se máme obávat jejího návratu?

Ještě za první republiky byla tuberkulóza druhou nejčastější nemocí uváděnou jako příčina úmrtí. Organizace Lékaři bez hranic uvádí, že dnes ročně onemocní ve světě tuberkulózou kolem 9 milionů lidí a téměř 2 miliony na ni zemřou.

 

Ač se u nás již proti TBC neočkuje, zdá se, že u nás řádí stále méně. Dnes se její výskyt u nových pacientů za rok v ČR počítá ve stovkách. Třetinu z nemocných přitom představují cizinci, zejména ze zemí s méně pokročilým zdravotnictvím, jako je Vietnam, Ukrajina či Rumunsko. Častými pacienti jsou i lidé ze sociálně slabého prostředí, jako jsou bezdomovci či narkomani.

 

V roce 2018 tuto diagnózu dle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny lékaři zaregistrovali u 4 018 jejích klientů. Ještě v roce 2015 to bylo téměř pět tisíc nemocných.


Téměř o pětinu se za poslední čtyři roky snížil počet nemocných, u nichž zdravotnická zařízení vykázala tuberkulózu. Každoročně ubyde v statistikách VZP nakažených pacientů v řádu několika stovek.

 

Náklady na péči o klienty s TBC přesáhly v uplynulém roce 63,5 milionu korun. Nejvíce nemocných VZP zaznamenala v Pardubickém kraji, Praze, Olomouckém a Ústeckém kraji.


Tuberkulóza
(Foto: Getty Images)

 

Navzdory očkování je nemoc na ústupu

 

Pokles počtu nemocných se projevuje i přesto, že povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 plošně ukončeno a nyní jsou očkovány jen děti z rizikových skupin. Tedy například děti ze zemí, kde je výskyt TBC vyšší než 40 nemocných na 100 tisíc obyvatel, nebo žijí společně s tím, komu byla TBC diagnostikována. Vakcinaci plně hradí zdravotní pojišťovny.

 

Před sto lety nemoc chudáků, dnes turistů


Tuberkulóza (nebo také souchotiny či „úbytě“ podle velkého úbytku hmotnosti u nemocných) je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický dlouhodobý kašel s vykašláváním hlenů, špatné dýchání, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve. Nemoc může následně postihnout i klouby, kosti nebo nervový systém.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Již 5 let se očkuje proti pneumokokům! Má to smysl?
Vždyť jen kašle… U dětí to nepodceňujte!
Strašák jménem meningokok: 14 zásadních otázek, na které musíte znát odpověď!

 

Dlouhá staletí byla velkým postrachem. Počet úmrtí dosáhl ještě v roce 1918 celkem 28 tisíc lidí, kdy šlo ale o poválečnou dobu a velkou roli sehrála zejména podvýživa. „Za první republiky šlo o velmi častou nemoc, zejména u chudších lidí, navíc na ni nebyl lék. Nejčastěji se tak nemocní posílali do sanatorií,“ popisuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. I poté se výskyt pohyboval v desítkách tisíc každý rok. Dramaticky tato čísla klesla poté, co se v roce 1953 zavedlo plošné očkování a účinná antibiotická léčba, postupně se výskyt nových pacientů dostal až pod tisícovku ročně, kde se drží dodnes. „K poválečnému vymýcení pomohly u nás čtyři faktory: očkování, antibiotika, lepší výživa a prevence,“ vysvětluje Friedrich.

 

Tuberkulóza je dnes sice na ústupu, netýká se ale pouze narkomanů, bezdomovců nebo pracovních migrantů z východu. „Podle statistik ze zahraničí, třeba u migrantů v Německu byl výskyt TBC 13x častější než v domácí populaci s tím, že šlo navíc jen o ty evidované, u nichž mohl být proveden screening. Reálná čísla mohou být ještě vyšší,“ dodává Ladislav Friedrich. Přirozená migrace za prací, spolu s příchodem většího počtu lidí ze zemí, kde boj s nemocí v takové míře jako u nás ani zdaleka neproběhl, do značné míry vede k opětovnému nárůstu nemocných, viníkem je ale i narůstající turismus.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře