Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rakovina nejčastěji napadá kůži, prsa a trávicí trakt, ukázala aktuální data z VZP.

Prsa, kůže nebo čípek? Která rakovina útočí v Česku nejčastěji?

Mamograf
zdroj: Thinkstockphotos Mamograf
aktualizováno 14.05.2018, 10:03 | 14.05.2018, 09:58 | doma.cz

Rakovina nejčastěji napadá kůži, prsa a trávicí trakt, ukázala aktuální data z VZP.

Vůbec poprvé v historii vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu svých klientů s onkologickými diagnózami více než 14 miliard korun. Nejvíce přitom vydala za nemocné s nádory trávicího traktu (3,08 miliardy Kč), nádory mízní a krvetvorné tkáně (2,97 miliardy) a nádory prsou (2,14 miliardy). Co se však týče počtu pacientů, nejvíce jich postihla rakovina kůže (více než 69 tisíc). Největší nárůst počtu nemocných se pak za poslední tři roky projevil u rakoviny štítné žlázy a žláz s vnitřní sekrecí (+10,43 %).

 

Aktuální data zveřejňuje VZP při příležitosti Květinového dne Ligy proti rakovině, který připadá na 16. května.


ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší?
10 největších mýtů o rakovině: Kterým věříte?
21 překvapivých způsobů, jak snížit riziko rakoviny!

 

Následující tabulka přesně ukazuje, které orgány postihují nádory nejčastěji, kolik stojí léčba a jaký je trend v porovnání tří předchozích let. Uvedené počty pacientů přitom představují všechny nemocné, kteří byli v daném roce s rakovinou konkrétního orgánu léčeni, tedy nejen nově odhalené případy. Náklady jsou uvedeny v tisících korun.

 

 

Rakovina v ČR 2017
(Foto: VZP)


Pozn.: Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu pacientů s libovolnou onkologickou diagnózou – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože u nich nemoc postihla více orgánů.

 

Při porovnání nákladů na léčbu za poslední tři roky je zřejmé, že rostou rychleji, než přibývá nemocných. To je dáno zvyšující se kvalitou péče, zejména příchodem stále nových a účinnějších léčivých přípravků.


Náš tip: Zdravotní pojišťovny se dlouhodobě zaměřují na prevenci rakoviny i v nabídce benefitů pro své klienty. Těm nabízí například příspěvky na odvykání kouření nebo na vyšetření kožních znamének na melanom. Informujte se o možnostech příspěvku u své pojišťovny.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře