Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rýma a ucpaný nos patří mezi velmi časté, avšak nepříjemné zdravotní komplikace. Pohodlné a účinné řešení obvykle představují kapky a spreje do nosu. Málokdo si však uvědomuje, že právě na řadě takových přípravků může snadno vzniknout těžká závisl...

Řešíte rýmu nosním sprejem? Závislost a potíže riskujete již po třech dnech!

Nachlazení
zdroj: oficiální zdroj Nachlazení
aktualizováno 19.09.2018, 16:15 | 19.09.2018, 16:15 | doma.cz

Rýma a ucpaný nos patří mezi velmi časté, avšak nepříjemné zdravotní komplikace. Pohodlné a účinné řešení obvykle představují kapky a spreje do nosu. Málokdo si však uvědomuje, že právě na řadě takových přípravků může snadno vzniknout těžká závislost!

Obyčejná rýma dokáže z provozu vyřadit i ty nejodolnější z nás. Obtíže při dýchání obvykle alespoň na krátkou dobu vyřeší kapky a spreje do nosu. „V prvních dnech dokážou látky v syntetických přípravcích ulevit. Jejich použitím totiž dochází ke stažení cév, čímž se sníží otok sliznice a snáze se nám dýchá,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová ze zlínské lékárny Salvia.

 

Není rýma jako rýma

Jaké druhy rýmy existují a v čem se od sebe odlišují?

 

Infekční rýma – je způsobena virovou kapénkovou infekcí a její inkubační doba se pohybuje mezi 1 – 3 dny. Může být virová, bakteriální nebo mykotická.


Alergická rýma – vzniká nepřiměřenou odpovědí imunitního systému v oblasti nosní sliznice na alergeny. Obvykle se jedná o pyly, roztoče, spory plísní nebo prach. Může být sezónní a celoroční.


Medikamentózní rýma – je způsobena nesprávným užíváním některých léků. Mezi ně patří nosní přípravky, které sice účinně uvolňují ucpaný nos, ale při delším užívání sliznici poškozují.
 

Ostatní – jsou vazomotorické rýmy, které představují asi 50 % všech chronických rým. Příčinou mohou být hormony, antihypertenziva, těhotenství, štítná žláza, emoce, změna teplot, zevní příčiny, chuťové podněty atd.

 


Tři dny a dost


Při častém nebo dlouhodobém používání ale může dojít k poškození nosní sliznice. „Kapky a spreje do nosu mnoho lidí nepovažuje za léky a neřídí se doporučeným dávkováním,“ vysvětluje odbornice a pokračuje: „Chemické přípravky pro uvolnění nosu bychom neměli používat déle než tři až pět dní v kuse – záleží na konkrétním léku. Poté už by mohlo dojít k vytvoření závislosti na obsažené účinné látce a následně se bez kapek neobejdeme. Sliznice totiž zduří a bez jejich neustálé aplikace máme pocit, že je nos pořád ucpaný.“


Mezi rizikové složky nosních sprejů patří například tzv. dekongestiva, u kterých je nutné naprosto přesné dodržení délky užívání, jinak vám hrozí poškození nosní sliznice a závislost. „Velká část těchto přípravků není také vhodná při vysokém krevním tlaku, glaukomu a při užívání řady léků, předepsaných při léčbě deprese a hyperplazie prostaty,“ upozorňuje pražská lékárnice PharmDr. Gabriela Medvecká.

 

Alergie
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pokud byste užívali takové nosní kapky či spreje dlouhodobě, rýma se pak může vracet, protože vaše tělo si na účinnou látku zvykne a změní se ve výše zmíněnou medikamentózní rýmu. „Při výběru vhodné léčby je tedy velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet nad tím i dlouhodobě, tedy čím vlastně zatěžujete své tělo,“ upřesňuje odbornice.

 

Při léčbě rýmy mohou také pomoci kortikoidy. Ty mají protizánětlivý účinek a nejčastěji se používají u rýmy alergické – podobně jako antihistaminika. Navíc potlačují svědění, kýchání a výtok z nosu. Opět je ale potřeba správná indikace a pečlivé prostudování příbalového letáku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klimatizace na plné otáčky vyvolává rýmu: babské rady pomohou
Máte rýmu? Nesmrkejte, jinak vám bude ještě hůř!
Rýma: co nám uleví + TEST Jaký typ rýmy máte? 

 

Jak nebýt závislí


Mezi šetrné pomocníky na léčbu rýmy patří aromaterapie, která má antiseptické účinky. Éterické oleje si můžete při potížích s rýmou nakapat na polštář či do nádobky aromalampy a nechat v místnosti cca 20 minut působit.


Jako doplněk k léčbě rýmy i jako prevence lze používat také solné roztoky, které navíc zvlhčují nos a některé ho také uvolňují. Solné roztoky udržují na nosní sliznici přirozené fyziologické podmínky.

 

Solný roztok zkuste aplikovat tzv. metodou konvičkování. Jak na to, napoví následující video.

 

 

Šetrnou pomoc na léčbu rýmy přináší také nosní spreje na přírodní bázi s nenávykovými pomocnými látkami. „Účinek sprejů na přírodní bázi nastupuje o něco pozvolněji než u syntetických léčiv, ale nehrozí riziko vzniku závislosti při delším používání,“ doporučuje PharmDr. Miklášová. Často jde o účinné výtažky z bylin a éterické oleje, ve složení naleznete například i dexpanthenol, pečující o sliznici, nebo hypromelosa, která zvlhčuje a vytváří ochrannou vrstvu na sliznici.


Opatrně především při chronické rýmě


Nenávykové prostředky jsou tak vhodné také při chronické rýmě, nebo když ucpaný nos poleví a rýma se dostane do závěrečné fáze.


Pokud už k závislosti na nosních sprejích nebo kapkách dojde, je třeba ihned jednat. Ačkoliv je prvních několik dní velmi nepříjemných, zbavit se jí dá a předejdeme tak trvalému poškození sliznice, které může v některých případech vést až ke ztrátě čichu.


Vyzkoušejte:

 

Nosní spreje
(Foto: Archiv firem)


* Kapky Tonasol Forte od Topvetu (30 ml, 85 Kč). Obsahují rostlinné oleje a silice například z eukalyptu, rozmarýnu, tymiánu či máty a kromě toho, že uvolňují horní cesty dýchací, příznivě působí také na pokožku v okolí nosu.


* Nosní sprej Humer Sinusitis (15 ml, 229 Kč). Hydratuje, rychle uvolní ucpání, zmírní tlak v dutinách a tím ulevuje od bolesti.
 

* Nosní sprej Aspecton (30 ml, 137 Kč). Roztok mořské soli zmírňuje otok sliznice a pročišťuje dýchací cesty. Éterické oleje pak přinášejí lepší pocit při dýchání nosem. Nevysušuje a mohou jej používat i lidé s vysokým krevním tlakem.
 

* Nosní sprej Vincentka a Vincentka Junior (25 ml, 90 Kč, Junior 79 Kč, prodává benu.cz). Prostředek pro ošetření sliznice nosohltanu, který pomáhá udržovat fyziologickou čistící schopnost nosní sliznice, umožňuje optimální fungování tzv. slizniční imunity jako primární obrany před infekcí.
 

* Nosní sprej Humer Stop Virus (15 ml, 159 Kč, prodává Dr.Max). Po aplikaci do nosní dutiny vytvoří mikro-povlak, jenž v kombinaci s kyselým pH přípravku vytváří ochranný štít proti virům chřipky a nachlazení. Takto vytvořený povlak zachytí viry v dýchacím traktu a pomůže tak vašemu organismu se jich zbavit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 12:32 30.01.2019
Já ted přes to chladné období dokupuju pořád, fajn je, že je to olej a nevysušuje nos.
Danka 17:05 28.01.2019
Tak to jho ráda zase koupím, ted v zimě ho určitě nejednou využijeme. Jsme pořád nějací nachlazení.
Eva 09:33 23.01.2019
AJsně, tím, že je nenávykový je pro děti od 3 let a používám i v těhotenství https://www.rpshop.cz/pinio-nasal-sprej mrkni se na příbalový letáček.
Danka 16:04 18.01.2019
Kdysi jsem ho zkoušela. Je vhodný i pro děti?
Eva 16:20 16.01.2019
Výborné kapky jsou pinio nasal, už je kupuju spoustu let, ted je začali dělat ve spreji, což je pro mě lepší varianta.