Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stravovací návyky si vytváříme už jako malé děti a naučené vzorce si neseme i do dospělosti. Neexistuje snad nikdo, kdo by mohl říct, že se s jídlem nedopouští nějakého prohřešku. Změnit něco, na co jsme dlouhodobě zvyklí, není jednoduché. Dáváme ...

Sedm tipů, jak doopravdy a na dlouho zlepšit své stravovací návyky

Dieta
zdroj: Getty Images Dieta
aktualizováno 21.11.2019, 00:00 | 21.11.2019, 00:00 | doma.cz

Stravovací návyky si vytváříme už jako malé děti a naučené vzorce si neseme i do dospělosti. Neexistuje snad nikdo, kdo by mohl říct, že se s jídlem nedopouští nějakého prohřešku. Změnit něco, na co jsme dlouhodobě zvyklí, není jednoduché. Dáváme si předsevzetí, podporujeme se s kamarádkami, ale nakonec se to stejně pokazí a my sklouzneme do starých kolejí. Zkuste to jinak.

Přinášíme sedm rad, které vám pomohou vykročit na cestu zdravějšího stravování. Zbavit se přebytečných kil a udržet si váhu už nebude problém.


1. Buďte konkrétní


Zamyslete se nad tím, co vlastně chcete změnit a buďte co nejkonkrétnější. Říct si, že se chci dostat do lepší fyzické kondice, nebo že budu jíst lépe. Je příliš obecné. Co nejvíc své cíle specifikujte, například si slibte, že každý den ujdete 30 minut, nebo si dvakrát do týdne uvaříte do práce zdravý oběd.


2. Nedávejte si příliš velké mety


Základem je nedávat si příliš vysoké cíle. Menších dosáhnete snadněji. A s každým splněním poroste vaše sebevědomí i chuť do dalších bojů. Malé změny, které se na sebe budou postupně nabalovat, vám zajistí dlouhodobě lepší životní styl.


3. Nic není navždy


Nepřemýšlejte o dlouhodobých změnách. Zkuste s novým režimem vydržet víkend, pak další týden, měsíc. Soustřeďte se jen na dnešní den nebo nejbližší jídlo a nestresujte se hesly typu: „Tohle si už nikdy nedám!“.

 

Dieta
(Foto: Getty Images)


4. Své úspěchy si zaznamenávejte


Snažíte se vylepšit fyzičku? Pečlivě si zaznamenávejte, kolik jste uběhli, nachodili, nebo jak dlouho jste se dřeli v posilovně. Držíte na uzdě své chutě na sladké? Nastavte si, kolik prohřešků si během týdne můžete dovolit a opět si pečlivě pište, kolikrát jste se ve skutečnosti odměnili. Budete tak mít dokonalý přehled. Za každý úspěch se nezapomeňte pochválit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dietní jídelníček s OSMI nejlepšími spalovači tuků!
Jídelníček na míru vašemu zaměstnání
Chytré tipy, jak odtučnit jídelníček


5. Plánujte


Susan Bowermannová, expertka na výživu společnosti Herbalife radí: „Zamyslete se a pojmenujte si situace, které vám vždycky rozhodí režim. Ať už je to oslava, víkend nebo dovolená. Pak plánujte, aby váš zdravý jídelníček přišel k co nejmenší újmě. Víte, že vás čeká oslava, kde bude plno dobrot? Najezte se ještě doma. S plným žaludkem lépe odoláte všem nástrahám.“


6. Dostaňte si pod kůži „umění rozptýlení“


Pokud dostanete chuť na něco, o čem víte, že byste jíst neměli, zkuste se na 15 minut zaměstnat. Možná vás během té doby něco upoutá natolik, až úplně zapomenete, že jste měli na něco chuť.


7. Najděte spouštěče svých chutí a zlikvidujte je


Pokouší vás automat na sladké, který stojí vedle kanceláře, pokaždé, když jdete okolo? Vydejte se k pracovnímu stolu jinou cestou a vyhněte se mu obloukem. Nenoste po kapsách žádné drobné, za které byste si mohli dopřát byť jen malou odměnu. Honí vás mlsná, když koukáte večer na televizi? Místo do lednice zamiřte do koupelny a vyčistěte si zuby, to chuť na něco dobrého zaručeně zažene.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Míša P. 14:52 27.11.2019
Stravování je součást životního stylu. Nechci jíst tak, že je mi po jídle špatně nebo těžko. Jsou dny, kdy hřeším, ale pak vím, že se zase budu držet a není to problém. Stačí opravdu dodržovat určitá pravidla a dá se to zvládnout:)
podnebný 15:46 21.11.2019
Všechno jde když se chce. Hlavně se musí trénovat pevná vůle.