Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Období alergií je tu! Jestli se chcete zarudlým a slzícím očím tentokrát vyhnout, nepodceňujte prevenci.

Slzí vám oči z alergie? Triky, jak si ulevit

Alergie
zdroj: Thinkstockphotos Alergie
aktualizováno 27.03.2019, 00:00 | 27.03.2019, 00:00 | doma.cz

Období alergií je tu! Jestli se chcete zarudlým a slzícím očím tentokrát vyhnout, nepodceňujte prevenci.

Letošní pylová sezóna na území České republiky začala už kolem 15. února květem lísky. Následné ochlazení přineslo alergikům na chvíli úlevu, nyní už ale jaro začíná naplno a alergeny opět udeří. Projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale například neléčená oční alergie může být pro zrak nebezpečná.

 

Trpí každý třetí Čech


Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. Během časného jarního období trápí alergiky hlavně pyly stromů a keřů.


„Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují nejčastěji během jarního období, mohou vznikat po celý rok,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Trik první: Vytvořte si bariéru


Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby. „Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči,“ poradil Pavel Stodůlka.

 


Trik druhý: Pomůže obyčejná voda


Pokud už k podráždění došlo a vaše oči jsou zarudlé, oteklé a svědí, je třeba odstranit dráždivý pyl z dosahu očí. „Je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou, na oteklá víčka příznivě působí i studený obklad,“ radí odborník.


Trik třetí: Hlavně nesahat


Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. „To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka.


Trik čtvrtý: Úleva z lékárny


Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Za únavou se může skrývat alergie
Postihla vás nečekaně alergie? Proč přichází i v dospělosti a jak na ni
4 nejčastější alergeny, které si pěstujete doma


Co je to vlastně alergie?


Alergie je důsledkem neschopnosti našeho imunitního systému rozlišit podněty neškodné od nebezpečných. Alergie se může objevit kdykoli během našeho života a také na cokoli. Velmi častý výskyt je už v dětském věku. Podle informací Státního zdravotnického ústavu, který v pětiletých cyklech provádí šetření o výskytu alergií u dětí, má téměř každé třetí dítě diagnostikován nějaký typ alergie a mírně stoupá výskyt astmatu u dospívajících.


„Většinou nejsme alergičtí pouze na jeden alergen, ale jedná se o celou skupinu látek v různé kombinaci. Například je velmi pravděpodobné, že pokud trpíme alergií na pyl břízy, budeme mít i alergii na jablka,“ varuje PharmDr. Veronika Orendášová, vedoucí lékárník Benu Lékárny Jičín.


Alergie vás může dostihnout i v dospělosti


Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se o alergii jedná. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Pokud má člověk pocit, že trpí oční alergií, měl by co nejdříve navštívit očního lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může však vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varuje Pavel Stodůlka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře