Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá žena ví, že jakmile odhalí, že je v jiném stavu, měla by se vzdát některých návyků a potravin. Pití alkoholu je mezi zapovězenými látkami na předních místech.

Smíte si dát v těhotenství pivo nebo víno? Jaké množství už uškodí?

Těhotná a alkohol
zdroj: Getty Images Těhotná a alkohol
aktualizováno 01.11.2018, 16:45 | 01.11.2018, 16:45 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Každá žena ví, že jakmile odhalí, že je v jiném stavu, měla by se vzdát některých návyků a potravin. Pití alkoholu je mezi zapovězenými látkami na předních místech.

Pijete-li v těhotenství alkohol, dostává se do vaší krve a z putuje i do dělohy a placentou proniká až k plodu uvnitř. Zatímco s vámi malé pivo nebo sklenka střiku nic neudělá, miminko pocítí i sebemenší množství. Strašák pro těhotné a jejich ještě nenarozené děti má dokonce svůj vědecký termín - fetální alkoholový syndrom FAS.


Jde o soubor tělesných a mentálních vývojových vad plodu, které vznikají následkem konzumace alkoholu v těhotenství. Odborníci proto opakovaně upozorňují, že těhotné ženy nemají pít alkohol, a to ani v malém množství.


"Miminko zaostává výrazně v růstu, má viditelné změny na obličeji a různé tělesné odchylky. Už po narození se u těchto dětí projevuje dráždivost, poruchy spánku a zaostávání ve vývinu. Děti však trpí i v dalších letech svého života, protože FAS a jeho spektrum postihuje především mozek jako centrální část nervové soustavy, "u upozorňuje specialistka na tuto problematiku z katolické univerzitě v Ružomberku Oľga Okálová.

 


Diagnóze fetální alkoholový syndrom lze předejít nejlépe tak, že těhotná žena nebo žena, která plánuje otěhotnět, zcela přestane pít alkohol. "Mozek děťátka se vyvíjí po celou dobu těhotenství. Alkohol umí v kterékoliv chvíli jeho vývoj ovlivnit, poškodit či dokonce zastavit," doplnila pediatrička Janka Nosková.

 

Vědci zatím neumí určit, jaké nejmenší množství alkoholu v těhotenství je bezpečné, doporučuje se proto nepít vůbec. "Ještě nenarozenému dítěti hrozí kromě poškození mozku i fyzické deformace. Tyto děti jsou bezbranné, nemají šanci ovlivnit svůj zdravý vývoj," varuje Nosková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Těhotenství moderních žen: Čím se zabývají dnešní budoucí matky?
Jste těhotná? TĚMTO POKRMŮM se obloukem vyhněte
Sex během těhotenství ANO nebo NE? Tipy, jak si ho užít!

 

Například na sousedním Slovensku Fetální alkoholový syndrom lékaři diagnostikují přibližně u 250 dětí ročně. Počty jsou ale dle odborníků větší, mnohé děti se totiž nepodaří diagnostikovat. "Jsou většinou zařazeny pod jiné diagnózy, jako ADHD, autismus, mentální retardace. Kdyby se vědělo o jejich přesné diagnóze, přístup k nim by byl efektivnější," poznamenává Nosková.

 

Správná diagnóza do pěti let věku dítěte jim přitom může změnit život. "Pokud mají stanovenou správnou diagnózu i přiměřenou terapii, tak jsou z nich šťastné děti, které mají svá omezení, ale mohou se zařadit do společnosti," dodává Nosková.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře